притисни ентер »

Солен куглоф со маслинки

Солен куглоф со маслинки

Потребни состојки : 1 коцка свеж квасец 1 лажиче шеќер 50 мл топла вода 300 г брашно 1 лажиче сол 3 лажици сечкани маслинки 100 мл минерална вода 1/4 лажиче сув магдонос 1/4 лажиче оригано 2 лажици масло малку растопен маргарин (за премачување на калапот и за одозгора) Начин на подготовка : Ставете го квасецот во млаката вода со шеќерот и само измешајте

Куглов со маслинки (посно)

Куглов со маслинки (посно)

Овој куглоф го направив по повод славата/именденот на мојот татко Панде (Пантелејмон) кој се погоди во посен ден. Брзо се прави, а е превкусен. Подготовка Ставете го квасецот во млаката вода со шеќерот и само измешајте го да се раствори, не треба да се активира. Потоа додадете ги останатите состојки и убаво измешајте. Намрсете ја дланката со 1 лажица