притисни ентер »

Кадетите поразени од Русија на ЕП

Кадетите поразени од Русија на ЕП

Кадетската репрезентација на Северна Македонија ќе разигрува за пласман од деветтото до шеснаесеттото место на Европското првенство за кошаркари до 16 години, откако денеска избраниците на Денис Дервишевиќ беа поразени од селекцијата на Русија со 70-45 (11-7, 19-11, 16-7 и 24-20). Андреј Митревски со 14 поени беше единствен кој имаше двоцифрен ефект

Кадетите поразени од РУсија на ЕП, ќе разигрува за пласман од деветтото до шеснаесеттото место

Кадетите поразени од РУсија на ЕП, ќе разигрува за пласман од деветтото до шеснаесеттото место

Кадетската репрезентација на Северна Македонија ќе разигрува за пласман од деветтото до шеснаесеттото место на Европското првенство за кошаркари до 16 години, откако денеска избраниците на Денис Дервишевиќ беа поразени од селекцијата на Русија со 70-45 (11-7, 19-11, 16-7 и 24-20). Андреј Митревски со 14 поени беше единствен кој имаше двоцифрен ефект

ЕП У-16: Убедлив пораз од Русија, следува битка за опстанок

ЕП У-16: Убедлив пораз од Русија, следува битка за опстанок

Младите македонски кошаркари попладнево го одиграа најслабиот меч на ЕП до 16 год. Во италијанскиот град Удине и загубија убедливо со 70-45  од репрезентацијата на Русија. За разлика од претходните три средба во групната фаза овојпат наидовме на цврст противник кој одлично играше во одбраната и дозволи Македонија во вкупно 3 четвртини да постигне само

Кадетите доживеаја колапс со Русија, следи грчевита борба за опстанок во елитата

Кадетите доживеаја колапс со Русија, следи грчевита борба за опстанок во елитата

По серијата одлични изданија во групната фаза, македонската кадетска репрезентација ова попладне потфрли во дуелот со Русија, па така наместо влез во четвртфиналето на Европското првенство во Италија, селекцијата до 16 години сега ќе мора да се бори за опстанок во елитата. Во најлошиот меч на турнирот, Македонија беше совладана од Русија со високи

Висок пораз од Русија во осминафиналето, Македонија ќе се бори за опстанок во елитата

Висок пораз од Русија во осминафиналето, Македонија ќе се бори за опстанок во елитата

Кошаркарската репрезентација на Македонја загуби со 25 поени разлика (75-40) во пресметката со Русија во осминафиналето на Европското првенство, сега целта е да се обезбеди опстанок во елитата. По победата над Летонија, Русија не врати во реалноста, попладнево кадетите на Македонија убеливо загубија во осминафиналето на Европското првенство за играчи

Кадетите доживеаја колапс со Русија, следи грчевите борба за опстанок во елитата

Кадетите доживеаја колапс со Русија, следи грчевите борба за опстанок во елитата

По серијата одлични изданија во групната фаза, македонската кадетска репрезентација ова попладне потфрли во дуелот со Русија, па така наместо влез во четвртфиналето на Европското првенство во Италија, селекцијата до 16 години сега ќе мора да се бори за опстанок во елитата. Во најлошиот меч на турнирот, Македонија беше совладана од Русија со високи

Русија ја прегази Македонија, следува борба за опстанок во елитата

Русија ја прегази Македонија, следува борба за опстанок во елитата

Младата кошаркарска репрезентација на Македонија е убедливо поразена од Русија во осминафиналето на Европското првенство – А двизија  во Италија. Русија не порази со 70-45 и ни ја загрози позицијата во А двизијата. Нашите кошаркари  имаа катастрофален шут, погодоија само 17 удари од 73 обиди и поразот беше неминовен. Најефикасен во нашиот состав  и

Кадетите поразени од Русија на ЕП, ќе разигрува за пласман од деветтото до шеснаесеттото место

Кадетите поразени од Русија на ЕП, ќе разигрува за пласман од деветтото до шеснаесеттото место

Кадетската репрезентација на Северна Македонија ќе разигрува за пласман од деветтото до шеснаесеттото место на Европското првенство за кошаркари до 16 години, откако денеска избраниците на Денис Дервишевиќ беа поразени од селекцијата на Русија со 70-45 (11-7, 19-11, 16-7 и 24-20). Андреј Митревски со 14 поени беше единствен кој имаше двоцифрен ефект

Младите кошаркари торпедирани од Русија

Младите кошаркари торпедирани од Русија

Репрезентацијата до 16 години на ЕП во Удине во осминадиналето претрпе убедлив пораз од 25 поени разлика од врсниците од Русија. Кошаркарската репрезентација на Македонија 16 години е поразена од селекцијата на Русија со убедливи 70:45 на Европското првенство во Удине, Италија. По поразот од Русија наместо во четвртфиналето, младите кошаркари ќе играат

Русите нѐ вратија во реалност: Кадетите ги чека грчевита борба за опстанок! (ФОТО)

Русите нѐ вратија во реалност: Кадетите ги чека грчевита борба за опстанок! (ФОТО)

Кадетската репрезентација на Македонија ќе се бори за пласман помеѓу 9-16 место на Европското првенство (ЕП) во Удине, откако попладнево го одигра најлошиот меч на шампионатот по што заслужени загуби во осминафиналната пресметка со Русија (45-70). Тоа значи крај на сонот за медал и враќање во реалноста, а тоа е борба за опстанок во елитната конкуренција

Кадетите поразени од Русија на ЕП, ќе разигрува за пласман од деветтото до шеснаесеттото место

Кадетите поразени од Русија на ЕП, ќе разигрува за пласман од деветтото до шеснаесеттото место

Кадетската репрезентација на Северна Македонија ќе разигрува за пласман од деветтото до шеснаесеттото место на Европското првенство за кошаркари до 16 години, откако денеска избраниците на Денис Дервишевиќ беа поразени од селекцијата на Русија со 70-45 (11-7, 19-11, 16-7 и 24-20). Андреј Митревски со 14 поени беше единствен кој имаше двоцифрен ефект

Кадетите ја совладаа Летонија, во четврт-финалето ги чека Русија

Кадетите ја совладаа Летонија, во четврт-финалето ги чека Русија

Од мечот Македонија - Летонија Македонската кадетска кошаркарска репрезентација (до 16 години), денеска (16.30 часот), ќе игра против соодветната селекција на Русија во четврт-финалето на Европското првенство (ЕП), кое се одржува во италијанскиот град Удине (Италија). По двата почетни порази од Шпанија (57-61) и Израел (90-99), жолто-црвените убедливо

Русија е осминафиналната пречка за кадетите на ЕП во Удине

Русија е осминафиналната пречка за кадетите на ЕП во Удине

Репрезентацијата на Русија е противникот на Македонија во осминафиналето на Европското првенство (ЕП) за кошаркари до 16 години кое се игра во Удине. По триумфот над Летонија. нашиот национален тим заврши како трети во групата и вкрстува со Русија која го изненади домаќинот Италија. Натпреварот од осминафиналната фаза меѓу Македонија и Русија е закажан

Летонија го плати цехот, Македонија се радува на првата победа на Европското првенство

Летонија го плати цехот, Македонија се радува на првата победа на Европското првенство

Кошаркарската репрезентација на Македонија до 16 години ја забележа првата победа на Европското првенство, вечерва „црвено-жолтите" славеа со 64-53 над Латвија. Прва радост за Македонија во Удине, откако синоќа испуштивме големо водство и по три продолженија загубивме од Израел, вечерва избраниците на Денис Дервишевиќ славеа во дуелот со Латвија со

ЕП во Италија: Кадетите ја запишаа првата победа против Летонија

ЕП во Италија: Кадетите ја запишаа првата победа против Летонија

Кадетската кошаркарска репрезентација на Македонија успеа да ја забележи првата победа на Европското првенство во Италија, совладувајќи ја попладнево Летонија со резултат 64:53. По несреќните порази во дуелите со Шпанија и Израел, македонските кошаркарски надежи заслужено го прокнижија првиот триумф, откако доминираа во текот на целиот дуел со летонските

Некој мораше да го плати цехот: Кадетите ја преслушаа Летонија за прва победа на ЕП! (ФОТО)

Некој мораше да го плати цехот: Кадетите ја преслушаа Летонија за прва победа на ЕП! (ФОТО)

Македонската кадетска репрезентација, конечно, ја круниса добрата игра на Европското првенство (ЕП) во Удине (Италија), откако по два несреќни порази целата фрустрација ја „истури“ врз Летонија (64-53). Овој триумф значи и трето место во групата Б за кошаркарите до 16 години во жолто-црвена опрема, а со тоа и пресметка со второпласираниот од А-групата