притисни ентер »

Леклерк самоуверен: Можеме да го стигнеме Мерцедес

Леклерк самоуверен: Можеме да го стигнеме Мерцедес

Иако нема победа на првите 12 трки во Ф1 шампионатот, екипата на Ферари има самодоверба дека до крајот на сезоната ќе се врати во игра за титулата. Тоа го потврди младиот Чарлс Леклерк кој изјави дека тој и неговиот клупски колега се подготвени да ја свртат ситуацијата во своја полза. „Од почетокот на сезоната се обидуваме да им парираме, тие се брзи

Ќе биде ли Монца „сламката за спас“ на Ферари сезонава?

Ќе биде ли Монца „сламката за спас“ на Ферари сезонава?

Иако во сезоната влезе како фаворит за освојување на титулата по успешните зимски тестирања, тимот на Ферари во 12 трки не забележа ниту една победа и му се заканува година без триумф. Тоа последен пат се лсучило во 2014 година. Се веруваше дека „црвениот болид со црно коњче“ е побрз од оние на Мерцедес и Ред Бул, а возачката постава Фетел – Леклерк

Ферари е пред голем дебакл сезонава

Ферари е пред голем дебакл сезонава

Ферари има катастрофлана сезона, немаат победа а половина од тековниот шампионат е поминат, по 12 трки немаат прво место на подиумот. Два пати сезонава Ферари беше блиску до победа но не успеа, во Монтреал победија па им беше одземено првото место, во Австралија загубија триумф во последните моменти од трката. Ферари ризикува да ј повтори 2014 година