притисни ентер »

По Холивуд, и Боливуд се пресели во Кан

По Холивуд, и Боливуд се пресели во Кан

Франција – По Холивуд, и Боливуд се пресели на престижниот црвен килим на Канскиот филмски фестивал. По Кроазета, со драматични тоалети, прошетаа актерките и мис Аишварија Раи, Депика Падуконе, Хина Кан, Пријанка Чопра, Кангана… Мексиканскиот режисер Алехандро Гонзалез Ињариту годинава претседава со жирито, кое на 25 мај ќе го прогласи добитникот на

Кан – трети ден: Имало се’ и сешто, но ние ви го издвоивме само најдоброто!

Кан – трети ден: Имало се’ и сешто, но ние ви го издвоивме само најдоброто!

Актерите Шарлот Гензбур и Хавиер Бардем пред три дена го отвориле 72. Меѓународен фестивал во Кан, на кој до 25-ти мај се очекуваат голем број ѕвезди, меѓу кои и Квентин Тарантино, Педро Алмодовар и Теренс Малик. Претходните две вечери имавме можност да видиме бројни светски и европски ѕвезди, како што се Џулиен Мур, Селена Гомез, Амбер Херд, Хавиер

„The Sign“ на Елеонора Венинова предизвика најголем интерес на Канскиот филмски фестивал

„The Sign“ на Елеонора Венинова предизвика најголем интерес на Канскиот филмски фестивал

Аплаузи и интересни прашања од публиката до режисерката Елеонора Венинова имаше по вчерашната премиера на нејзиниот краткометражен игран филм „The Sign“ на програмата Cannes Directors на 72.издание на Канскиот филмски фестивал. -Многу ми е мило што сум во Кан, мојата прва посета на градот и фестивалот е со филм кој е на Кензен, што е огромна привилегија

Во Кан доминира француската и британска продукција, со американската селективно со Тарантино и Џармуш

Во Кан доминира француската и британска продукција, со американската селективно со Тарантино и Џармуш

Канската кроазета секојдневно се полни со филмофили, туристи, папараци од целиот свет кои денеска освен филмските ѕвезди го дочекаа и британскиот музичар Елтон Џон и големиот британски режисер Кен Лоуч чија премиера на новиот филм е закажана за вечерва. За сите проекции во главната компетитивна селекција се бара карта повеќе, како и за филмовите во

„The Sign“ на Венинова предизвика најголем интерес во програмата „Cannes Directors“

„The Sign“ на Венинова предизвика најголем интерес во програмата „Cannes Directors“

Аплаузи и интересни прашања од публиката до режисерката Елеонора Венинова имаше по вчерашната премиера на нејзиниот краткометражен игран филм „The Sign“ на програмата Cannes Directors на 72.издание на Канскиот филмски фестивал. -Многу ми е мило што сум во Кан, мојата прва посета на градот и фестивалот е со филм кој е на Кензен, што е огромна привилегија

„The Sign“ на Елеонора Венинова предизвика интерес во Кан

„The Sign“ на Елеонора Венинова предизвика интерес во Кан

Франција– Аплаузи и интересни прашања од публиката до режисерката Елеонора Венинова имаше по вчерашната премиера на нејзиниот краткометражен игран филм „The Sign“ на програмата  Cannes Directors на 72.издание на Канскиот филмски фестивал. -Многу ми е мило што сум во Кан, мојата прва посета на градот и фестивалот е со филм кој е на Кензен, што е огромна

Аплаузи и скокотливи прашања на Канскиот фестивал за филмот на Елеонора Венинова

Аплаузи и скокотливи прашања на Канскиот фестивал за филмот на Елеонора Венинова

Аплаузи и интересни прашања од публиката до режисерката Елеонора Венинова имаше по вчерашната премиера на нејзиниот краткометражен игран филм „The Sign“ на програмата  Cannes Directors на 72.издание на Канскиот филмски фестивал. – Многу ми е мило што сум во Кан, мојата прва посета на градот и фестивалот е со филм кој е на Кензен, што е огромна привилегија

„The Sign“ на Елеонора Венинова предизвика најголем интерес во програмата „Cannes Directors“ на Канскиот филмски фестивал

„The Sign“ на Елеонора Венинова предизвика најголем интерес во програмата „Cannes Directors“ на Канскиот филмски фестивал

Аплаузи и интересни прашања од публиката до режисерката Елеонора Венинова имаше по вчерашната премиера на нејзиниот краткометражен игран филм „The Sign“ на програмата  Cannes Directors на 72.издание на Канскиот филмски фестивал. -Многу ми е мило што сум во Кан, мојата прва посета на градот и фестивалот е со филм кој е на Кензен, што е огромна привилегија

„The Sign” на Елеонора Венинова предизвика најголем интерес во програмата „Cannes Directors” на Канскиот филмски фестивал

„The Sign” на Елеонора Венинова предизвика најголем интерес во програмата „Cannes Directors” на Канскиот филмски фестивал

Аплаузи и интересни прашања од публиката до режисерката Елеонора Венинова имаше по вчерашната премиера на нејзиниот краткометражен игран филм „The Sign” на програмата  Cannes Directors на 72.издание на Канскиот филмски фестивал. -Многу ми е мило што сум во Кан, мојата прва посета на градот и фестивалот е со филм кој е на Кензен, што е огромна привилегија

Краткометражниот филм „The Sign“ на Венинова на програмата „Cannes Directors“ на Канскиот филмски фестивал

Краткометражниот филм „The Sign“ на Венинова на програмата „Cannes Directors“ на Канскиот филмски фестивал

Краткометражниот филм на Елонора Венинова „The Sign“ ќе биде прикажан денеска во 16.45 часот на програмата Cannes Directors на 72.издание на Канскиот филмски фестивал. „The Sign“ е еден од петте краткометражни играни филмови снимени како дел од проектот South European Factory кој е реализиран според концептот La Factory, основан од Dominique Welenski

Краткометражниот филм „The Sign“ на Венинова на програмата „Cannes Directors“ на Канскиот филмски фестивал

Краткометражниот филм „The Sign“ на Венинова на програмата „Cannes Directors“ на Канскиот филмски фестивал

Краткометражниот филм на Елонора Венинова „The Sign“ ќе биде прикажан денеска во 16.45 часот на програмата Cannes Directors на 72.издание на Канскиот филмски фестивал. „The Sign“ е еден од петте краткометражни играни филмови снимени како дел од проектот South European Factory кој е реализиран според концептот La Factory, основан од Dominique Welenski

„The Sign“ на Венинова на програмата „Cannes Directors“ на Канскиот филмски фестивал

„The Sign“ на Венинова на програмата „Cannes Directors“ на Канскиот филмски фестивал

Краткометражниот филм на Елонора Венинова „The Sign“ ќе биде прикажан денеска во 16.45 часот на програмата Cannes Directors на 72.издание на Канскиот филмски фестивал. „The Sign“ е еден од петте краткометражни играни филмови снимени како дел од проектот South European Factory кој е реализиран според концептот La Factory, основан од Dominique Welenski

Отворен Филмскиот фестивал во Кан

Отворен Филмскиот фестивал во Кан

Со премиерата на комедијата „Мртвите не умираат“ на американскиот режисер Џим Џармуш, синоќа беше отворен 72. Меѓународен филмски фестивал во Кан. Жирито овојпат го предводи мексиканскиот режисер и оскаровец – Алехандро Ињариту. Во зомби-комедијата, глумат Адам Драјвер, Бил Мјури и Тилда Свинтон. Отворањето на Фестивалот го обележа и страсниот говор

Краткометражниот филм „The Sign“ на Венинова на програмата „Cannes Directors“ на Канскиот филмски фестивал

Краткометражниот филм „The Sign“ на Венинова на програмата „Cannes Directors“ на Канскиот филмски фестивал

Краткометражниот филм на Елонора Венинова „The Sign“ ќе биде прикажан денеска во 16.45 часот на програмата Cannes Directors на 72.издание на Канскиот филмски фестивал. „The Sign“ е еден од петте краткометражни играни филмови снимени како дел од проектот South European Factory кој е реализиран според концептот La Factory, основан од Dominique Welenski

Кански филмски фестивал: 72-то издание отворено со комедијата „Мртвите не умираат“

Кански филмски фестивал: 72-то издание отворено со комедијата „Мртвите не умираат“

Со премиерата на комедијата „Мртвите не умираат“ на американскиот режисер Џим Џармуш, синоќа беше отворен 72. Меѓународен филмски фестивал во Кан. Жирито овојпат го предводи мексиканскиот режисер и оскаровец – Алехандро Ињариту. Во зомби-комедијата, глумат Адам Драјвер, Бил Мјури и Тилда Свинтон. Отворањето на Фестивалот го обележа и страсниот говор

Започна познатиот Кански филмски фестивал, за Златната палма се бори 21 остварување

Започна познатиот Кански филмски фестивал, за Златната палма се бори 21 остварување

Актерите Хавиер Бардем и Шарлот Гејнсборг, вчеравечер го отворија 72-то издание на Канскиот филмски фестивал на кој се очекуваат бројни ѕвезди како Квентин Тарантино и Педро Алмодовар. Откако Бардем и Гејнсборг го прогласија фестивалот за отворен на француски и шпански јазик, следуваше премиера на филмот “The Dead Don’t Die” на американскиот режисер

Краткометражниот филм „The Sign” на Венинова на програмата „Cannes Directors” на Канскиот филмски фестивал

Краткометражниот филм „The Sign” на Венинова на програмата „Cannes Directors” на Канскиот филмски фестивал

Краткометражниот филм на Елонора Венинова „The Sign” ќе биде прикажан денеска во 16.45 часот на програмата Cannes Directors на 72.издание на Канскиот филмски фестивал. „The Sign” е еден од петте краткометражни играни филмови снимени како дел од проектот South European Factory кој е реализиран според концептот La Factory, основан од Dominique Welenski

Моќeн говор на режисерот Ињариту на отворањето на Канскиот фестивал: Знаеме како завршуваат ваквите сценарија на Трамп

Моќeн говор на режисерот Ињариту на отворањето на Канскиот фестивал: Знаеме како завршуваат ваквите сценарија на Трамп

Гламурозно, но и крајно софистицирано со традиционално претставување на жирито и моќно обраќање на режисерот Алехандро Гонзалез Ињариту, вчеравечер беше одбележана церемонијата за отворањето на 72. издание на Канскиот филмски фестивал. Честа да го отворат фестивалот оваа година им беше доверена на еден од најмаркантните актери Хавиер Бардем и на актерката,

Македонско учество на Канскиот филмски фестивал

Македонско учество на Канскиот филмски фестивал

На Канскиот филмски фестивал свој штанд има македонската Агенција за филм, што е поставен на павиљонот на Југоисточна Европа, нумериран со 133, каде што има голем број на посетители и професионалци од филмската индустрија, претставници на национални филмски центри, а предвидени се и бројни состаноци од кои се очекуваат плодни соработки. Во рамкие на