притисни ентер »

Условите се катастрофални, што ќе одлучат организаторите на Австралија опен?

Условите се катастрофални, што ќе одлучат организаторите на Австралија опен?

Квалификациите за Австралија опен беа одложени поради врнежи, кои го влошија квалитетот на воздухот. Најпрво беше најавена пауза од три часа, а потоа сите натпревари беа презакажани за наредниот ден. „Ужасно е да се гледа како играчите се измачуваат. Организаторите на турнирот треба да утврдат кога ќе играат“, рече Виктор Брет Сатон, шеф на државната

Организаторите на Австралија Опен да најдат начин како да ги заштитат тенисерите

Организаторите на Австралија Опен да најдат начин како да ги заштитат тенисерите

Претставници на Министерството за здравство на Австралија побараа од организаторите на првиот годинешен грен слем да направат стратегија која ќе овозможи да се играат тениски мечеви и на отворено. На првиот ден од квалификациите, Далила Јакуповиќ мораше да го предаде својот меч поради проблеми со дишењето откако на теренот и беше укажана лекарска помош

Тенисерка речиси колабираше заради загадениот воздух во Австралија

Тенисерка речиси колабираше заради загадениот воздух во Австралија

Словенечката тенисерка Далила Јакуповиќ беше принудена да се откаже од квалификацискиот натпревар на Австралија опен поради проблеми со дишењето предизвикано од загадувањето на воздухот поради пожарите во Австралија. Јакуповиќ, 117. во светот, водеше со 1:0 и 5:6 во гемови во вториот сет, кога почна да има потешкотии. Подоцна била принудена да клекне

Се одлага ли Австралија Опен поради пожарите - Тенисерка падна поради загадениот воздух

Се одлага ли Австралија Опен поради пожарите - Тенисерка падна поради загадениот воздух

Словенечката репрезентативка имаше потешкотии при дишењето за време на квалификацискиот натпревар поради огромната концентрација на штетни честички во воздухот. Чадот од пожарите лебди над стадионот на тенискиот комплекс и го загрозува здравјето на сите учесници во турнирот. Словенечката тенисерка Далила Јакуповиќ ја имаше предноста во дуелот со Стефани

Тенисерка речиси колабираше заради загадениот воздух во Австралија

Тенисерка речиси колабираше заради загадениот воздух во Австралија

Словенечката тенисерка Далила Јакуповиќ беше принудена да се откаже од квалификацискиот натпревар на Австралија опен поради проблеми со дишењето предизвикано од загадувањето на воздухот поради пожарите во Австралија. Јакуповиќ, 117. во светот, водеше со 1:0 и 5:6 во гемови во вториот сет, кога почна да има потешкотии. Подоцна била принудена да клекне

Тенисерка речиси колабираше заради загадениот воздух во Австралија

Тенисерка речиси колабираше заради загадениот воздух во Австралија

Словенечката тенисерка Далила Јакуповиќ беше принудена да се откаже од квалификацискиот натпревар на Австралија опен поради проблеми со дишењето предизвикано од загадувањето на воздухот поради пожарите во Австралија. Јакуповиќ, 117. во светот, водеше со 1:0 и 5:6 во гемови во вториот сет, кога почна да има потешкотии. Подоцна била принудена да клекне

Тенисерка речиси колабираше заради загадениот воздух во Австралија и се откажа од натпреварот

Тенисерка речиси колабираше заради загадениот воздух во Австралија и се откажа од натпреварот

Словенечката тенисерка Далила Јакуповиќ беше принудена да се откаже од квалификацискиот натпревар на Австралија опен поради проблеми со дишењето предизвикано од загадувањето на воздухот поради пожарите во Австралија. Јакуповиќ, 117. во светот, водеше со 1:0 и 5:6 во гемови во вториот сет, кога почна да има потешкотии. Подоцна била принудена да клекне

Тенисерка речиси колабираше поради загадениот воздух во Австралија

Тенисерка речиси колабираше поради загадениот воздух во Австралија

Словенечката тенисерка Далила Јакуповиќ беше принудена да се откаже од квалификацискиот натпревар на Австралија опен поради проблеми со дишењето предизвикано од загадувањето на воздухот поради пожарите во Австралија. Јакуповиќ, 117. во светот, водеше со 1:0 и 5:6 во гемови во вториот сет, кога почна да има потешкотии. Подоцна била принудена да клекне

Тенисерка колабираше заради загадениот воздух во Австралија

Тенисерка колабираше заради загадениот воздух во Австралија

Словенечката тенисерка Далила Јакуповиќ беше принудена да се откаже од квалификацискиот натпревар на Австралија опен поради проблеми со дишењето предизвикано од загадувањето на воздухот поради пожарите во Австралија. Јакуповиќ, 117. во светот, водеше со 1:0 и 5:6 во гемови во вториот сет, кога почна да има потешкотии. Подоцна била принудена да клекне

Поради загадениот воздух прекинати натпреварите на Австралија Опен

Поради загадениот воздух прекинати натпреварите на Австралија Опен

Здравјето на тенисерите на Австралија Опен е во преден план откако словенечката тенисерка Далила Јакуповиќ мораше да го предаде мечот во квалификациите за главниот турнир. Јакуповиќ при резултат од 6 : 4, 5 : 6 го предаде мечот на швајцарската тенисерка Стефани Вогел затоа што не можеше да дише. Мораа да ѝ помогнат за да го напушти теренот, а Словенката

Видео- фото: Загрозен стартот на првиот Грен слем во 2020,  „Австралија Опен“

Видео- фото: Загрозен стартот на првиот Грен слем во 2020, „Австралија Опен“

„Австралија опен“ е првиот грен слем во сезоната, турнирот во Мелбурн започнува на 20 јануари , но годинава организаторите се соочени со сериозни проблеми. Се поставува прашањето како по овој загаден воздух во Мелбурн воопшто ќе може да се играат мечеви. Поради густион дим над Мелбурн парк организаторите беа принудени да го поместат почетокот на квалификациите

Лошиот воздух почна да им прави проблеми на организаторите на Австралија Опен, тенисерите почнаа да колабираат (ВИДЕО)

Лошиот воздух почна да им прави проблеми на организаторите на Австралија Опен, тенисерите почнаа да колабираат (ВИДЕО)

Веќе двајца тенисери колабираа на терените во Мелбурн Парк и мораа да побараат лекарска помош. Организаторите на Австралија Опен на неполна недела пред стартот на грен слем турнирот, почнаа да се соочуваат со проблеми поради пожарите кои беснеат на најмалиот континент. Лошиот квалитет на воздухот ги натера организаторите да ги откажат тренинзите на

Хаос во Австралија: Тенисерка колабираше поради лошиот воздух (видео)

Хаос во Австралија: Тенисерка колабираше поради лошиот воздух (видео)

Пожарите кои беснеат во Австралија почнаа да им прават проблеми на организаторите на првиот Грен слем турнир, „Австралија Опен“. Словенечката тенисерка Далила Јакуповиќ мораше да се откаже од квалфикациите поради тоа што почна да се гуши затоа што имаше лош квалитет на воздухот. Јакуповиќ доби помош во вториот сет од мечот против Стефани Фогел, а Словенката

Лошиот воздух почна да им прави проблеми на организаторите на Австралија Опен (ВИДЕО)

Лошиот воздух почна да им прави проблеми на организаторите на Австралија Опен (ВИДЕО)

Веќе двајца тенисери колабираа на терените во Мелбурн Парк и мораа да побараат лекарска помош. Организаторите на Австралија Опен на неполна недела пред стартот на грен слем турнирот, почнаа да се соочуваат со проблеми поради пожарите кои беснеат на најмалиот континент. Лошиот квалитет на воздухот ги натера организаторите да ги откажат тренинзите на

ВИДЕО: Пожарите го обиколија Мелбурн, Јакуповиќ колабираше на терен

ВИДЕО: Пожарите го обиколија Мелбурн, Јакуповиќ колабираше на терен

Словенечката тенисерка Далила Јакуповиќ испадна од квалификациите за Австралија Опен, откако го предаде мечот од квалифиациите за првиот Грен Слем годинава. Тенисерката мораше да повлече поради тоа што почна да губи свест поради големото загадување на воздухот, кое е резултат на големите пожари што ја зафатија Австралија последниот месец. Utter #madness