Фаворитките сигурни до четвртфинале во Мелбурн

Кај дамите немаше изненадување на Австралијан Опен и три од три фаворитки се пласираа меѓу најдобрите осум. Габрињ Мугуруза се соочи со Кики Бертенс и беше подобра со 2-0 во сетови (6-3, 6-3). Мечот траеше нешто повеќе од еден час, а Шпанката запиша триумф и покрај фактот дека лошо ги отвораше сетовите. Без загубен сет се радуваше и Симона Халеп, која