притисни ентер »

Осака за една година заработи рекордна сума за женски спортови

Осака за една година заработи рекордна сума за женски спортови

Јапонската тенисерка Наоми Осака постави нов женски спортски рекорд, заработувајќи 37,4 милиони долари за една година и стана најплатена спортистка во светот. Таа парите ги заработи од турнири, реклами, хонорари за разни настапи и од други комерцијални зделки. Во рангот на списанието „Форбс“ на спортисти од двата пола, Осака го зазема 29-то место.

ИМА САМО 22 ГОДИНИ: Осака е најплатена спортистка на светот

ИМА САМО 22 ГОДИНИ: Осака е најплатена спортистка на светот

Јапонската тенисерка Наоми Осака е најплатена спортистка за изминатата година со заработувачка од 37.400.000 долари, пишува на листата на Форбс. Осака за 12 месеци од награди на турнири и други спонзорски договори заработиле рекордна сума за спортистка за една година. Претходниот рекорд го држеше Марија Шарапова со заработени 29.700.000 долари во 2015

ИМА САМО 22 ГОДИНИ: Осака е најплатена спортистка на светот

ИМА САМО 22 ГОДИНИ: Осака е најплатена спортистка на светот

Јапонската тенисерка Наоми Осака е најплатена спортистка за изминатата година со заработувачка од 37.400.000 долари, пишува на листата на Форбс. Осака за 12 месеци од награди на турнири и други спонзорски договори заработиле рекордна сума за спортистка за една година. Претходниот рекорд го држеше Марија Шарапова со заработени 29.700.000 долари во 2015

Серена Вилијамс е минато, Јапонката Осака е најдоброплатена спортистка

Серена Вилијамс е минато, Јапонката Осака е најдоброплатена спортистка

Јапонската тенисерка Наоми Осака и ја презеде титулата на најдоброплатена спортистка на светот на Серена Вилијамс, тврди магазинот „Форбс“. Според магазинот, победничката на УС Опен од 2018 година и на Австралија Опен од 2019 година, минатата година заработила 37.4 милиони долари од турирски награди и спонзорите. Ова е рекордна заработка за една спортистка

Наоми Осака е најдоброплатената спортистка на светот

Наоми Осака е најдоброплатената спортистка на светот

Јапонската тенисерка Наоми Осака ја помина Серена Вилијамс како најдоброплатена спортистка, заработувајќи 37.4 милиони долари во последните 12 месеци, објави магазинот „Форбс“. 22-годишната двократна гренд слем шампионка заработи 1.4 милиони долари повеќе од Американката Вилијамс, која беше на првото место во последните четири години. Марија Шарапова

Наоми Осака е најдоброплатената спортистка на светот

Наоми Осака е најдоброплатената спортистка на светот

Јапонската тенисерка Наоми Осака ја помина Серена Вилијамс како најдоброплатена спортистка, заработувајќи 37.4 милиони долари во последните 12 месеци, објави магазинот „Форбс“. 22-годишната двократна гренд слем шампионка заработи 1.4 милиони долари повеќе од Американката Вилијамс, која беше на првото место во последните четири години. Марија Шарапова

ФОТО: Наоми Осака е нова рекордерка по заработка во една година

ФОТО: Наоми Осака е нова рекордерка по заработка во една година

Јапонската тенисерка Наоми Осака заработи повеќе од 37.милиони долари во претходната годинина што ја прави најплатена спортистка на светот. Според „Форбс“ таа во последната година заработи 1.4 милиони долари повеќе од својата прославена колешка Серена Вилијамс, која го држеше првото место последните три години во оваа категорија. According to Forbes,

Осака стана најплатена спортистка во светот според рангирањето на „Форбс“

Осака стана најплатена спортистка во светот според рангирањето на „Форбс“

Јапонската тенисерка Наоми Осака стана најплатена спортистка во светот, заземајќи го местото на нејзината ривалка Серена Вилијамс. Новото рангирање на „Форбс“ вели дека Осака во последните 12 месеци заработила 30,7 милиони фунти, или 1,15 милиони фунти повеќе од Вилијамс, која овој пат мора да се задоволи само со втората позиција. Откако „Форбс“ започна

Има 22 години, а веќе е најплатена спортистка во светот

Има 22 години, а веќе е најплатена спортистка во светот

Јапонската тенисерка Наоми Осака е најплатената спортистка во светот според американскиот магазин „Форбс“. Победничката на УС Опен во 2018 и Австралијан Опен во 2019 година заработила вкупно 37,4 милиони долари од турнири и од спонзори. Тоа е рекордна заработка на една спортистка, а врвот таа го презеде од Марија Шарапова. Руската тенисерка имаше рекордна

ИМА САМО 22 ГОДИНИ: Осака е најплатена спортистка на светот

ИМА САМО 22 ГОДИНИ: Осака е најплатена спортистка на светот

Јапонската тенисерка Наоми Осака е најплатена спортистка за изминатата година со заработувачка од 37.400.000 долари, пишува на листата на Форбс. Осака за 12 месеци од награди на турнири и други спонзорски договори заработиле рекордна сума за спортистка за една година. Претходниот рекорд го држеше Марија Шарапова со заработени 29.700.000 долари во 2015

Осака за една година заработи рекордна сума за женски спортови

Осака за една година заработи рекордна сума за женски спортови

Њујорк, 22 мај 2020 () – Јапонската тенисерка Наоми Осака постави нов женски спортски рекорд, заработувајќи 37,4 милиони долари за една година и стана најплатена спортистка во светот. Таа парите ги заработи од турнири, реклами, хонорари за разни настапи и од други комерцијални зделки. Во рангот на списанието „Форбс“ на спортисти од двата пола, Осака