притисни ентер »

ШК Алкалоид го прегази  швајцарскиот првак Цирих

ШК Алкалоид го прегази швајцарскиот првак Цирих

Предмалку заврши и мечот од 5. Коло на Европскиот шаховски клупски куп на кој Алкалоид со максимален резултат од 6-0 го торпедира швајцарскиот првак Цирих. За „фармацевтите“ на овој меч настапија Мамедјаров, Андрејкин, Шанкланд, Инаркиев, Криворучко и Коваљев. По пет одиграни кола  ШК Алкалоид има 4 победи и еден пораз.

ШК Алкалоид убедливо го совлада српскиот шампион Итака

ШК Алкалоид убедливо го совлада српскиот шампион Итака

Македонскиот шаховски првак Алкалоид се врати на победите на Европското клупско првенство што се игра во Улцињ, Црна Гора. Фармацевтите во рамките на 4. коло убедливо со 5-1 го совладаа српскиот шампион Итака. Андрејкин и Инаркиев ремизираа на 2. и 4. табла со Ивиќ и Дамјановиќ додека цели поени освоија Мамедјаров, Ковалев, Шанкланд и Криворучко во

Висока победа за АЛКАЛОИД во четвртото коло на Европскиот Клупски Куп 2019

Висока победа за АЛКАЛОИД во четвртото коло на Европскиот Клупски Куп 2019

Во петото коло, ШК Алкалоид за противник ја има екипата од Швајцарија „Zurich Schachgesellschаft“. Шахистите на Алкалоид успешно ги продолжуваат борбите на Европскиот Клупски Куп. Мечот од четвртото коло беше со императив за висока победа, како предуслов да се продолжи трката за една од медалите. Алкалоид со 4 победи и две реми дојде до резултат 

Убедлив триумф за шахистите на Алкалоид во четвртото коло на ЕКК

Убедлив триумф за шахистите на Алкалоид во четвртото коло на ЕКК

Шахистите на Алкалоид успешно ги продолжуваат борбите на Европскиот клупски куп. Вчерашниот меч од четвртото коло беше со императив за висока победа, како предуслов да се продолжи трката за една од медалите. Алкалоид со четири победи и две реми дојде до резултат 5:1 против екипата Итака од Србија. Цел поен за „фармацевтите“ освоија: Ковалев, Шанкланд,

Висока победа за АЛКАЛОИД во четвртото коло на Европскиот Клупски Куп 2019

Висока победа за АЛКАЛОИД во четвртото коло на Европскиот Клупски Куп 2019

Алкалоид со 4 победи и две реми дојде до резултат  5:1 против екипата „Итака“ од Србија. Ковалев, Шанкланд и Криворучко со сигурна игра извојуваа победи. Следеа две реми на Андреикин и Инаркиев. Најголема борба се водеше на првата табла, меѓу велемајсторите Мамедјаров и Инѓиќ. Во динамична и остра позиција, дојде до израз шаховската сила на Алкалоидовиот

Висока победа за Алкалоид во четвртото коло на Европскиот клупски куп 2019

Висока победа за Алкалоид во четвртото коло на Европскиот клупски куп 2019

Шахистите на Алкалоид успешно ги продолжуваат борбите на Европскиот клупски куп. Мечот од четвртото коло беше со императив за висока победа, како предуслов да се продолжи трката за една од медалите. Алкалоид со 4 победи и две реми дојде до резултат  5:1 против екипата „Итака“ од Србија. Ковалев, Шанкланд и Криворучко со сигурна игра извојуваа победи

Во дербито, Алкалоид минимално поразен од Медни Всадник

Во дербито, Алкалоид минимално поразен од Медни Всадник

Шахистките на Гамбит (десно) на ЕКК Шахистите на македонскиот првак Алкалоид (2.701 просечен рејтинг, рангирани први пред турнирот), во дерби-дуелот од третото коло на Европскиот клупски куп (ЕКК) во Улцињ (Црна Гора), по голема и неизвесна борба, минимално се поразени со 2,5-3,5 поени од рускиот првак и актуелен европски шампион Медни Всадник (2.689-рангиран

ЕКК: Убедлив триумф за шахистите на Алкалоид во  Улцињ

ЕКК: Убедлив триумф за шахистите на Алкалоид во  Улцињ

Шахистите на Алкалоид успешно ги продолжуваат борбите на Европскиот клупски куп. Вчерашниот меч од четвртото коло беше со императив за висока победа, како предуслов да се продолжи трката за една од медалите. Алкалоид со четири победи и две реми дојде до резултат 5:1 против екипата Итака од Србија. Цел поен за „фармацевтите“ освоија: Ковалев, Шанкланд,

Висока победа за АЛКАЛОИД во четвртото коло на Европскиот Клупски Куп 2019

Висока победа за АЛКАЛОИД во четвртото коло на Европскиот Клупски Куп 2019

Шахистите на Алкалоид успешно ги продолжуваат борбите на Европскиот Клупски Куп. Мечот од четвртото коло беше со императив за висока победа, како предуслов да се продолжи трката за една од медалите. Алкалоид со 4 победи и две реми дојде до резултат 5:1 против екипата „Итака“ од Србија. Ковалев, Шанкланд и Криворучко со сигурна игра извојуваа победи

Висока победа за АЛКАЛОИД во четвртото коло на Европскиот Клупски Куп 2019

Висока победа за АЛКАЛОИД во четвртото коло на Европскиот Клупски Куп 2019

Висока победа за АЛКАЛОИД во четвртото коло на Европскиот Клупски Куп 2019 Шахистите на Алкалоид успешно ги продолжуваат борбите на Европскиот Клупски Куп. Мечот од четвртото коло беше со императив за висока победа, како предуслов да се продолжи трката за една од медалите. Алкалоид со 4 победи и две реми дојде до резултат  5:1 против екипата „Итака“

Убедлив триумф за шахистите на Алкалоид во четвртото коло на ЕКК

Убедлив триумф за шахистите на Алкалоид во четвртото коло на ЕКК

Шахистите на Алкалоид успешно ги продолжуваат борбите на Европскиот клупски куп. Вчерашниот меч од четвртото коло беше со императив за висока победа, како предуслов да се продолжи трката за една од медалите. Алкалоид со четири победи и две реми дојде до резултат 5:1 против екипата Итака од Србија. Цел поен за „фармацевтите“ освоија: Ковалев, Шанкланд,

Убедлив триумф за шахистите на Алкалоид во четвртото коло на ЕКК

Убедлив триумф за шахистите на Алкалоид во четвртото коло на ЕКК

Цел поен за „фармацевтите“ освоија: Ковалев, Шанкланд, Криворучко и Мамедјаров, додека ремизираа Андреикин и Инаркиев. Шахистите на Алкалоид успешно ги продолжуваат борбите на Европскиот клупски куп. Вчерашниот меч од четвртото коло беше со императив за висока победа, како предуслов да се продолжи трката за една од медалите. Алкалоид со четири победи

Висока победа за Алкалоид во четвртото коло на Европскиот Клупски Куп 2019

Висока победа за Алкалоид во четвртото коло на Европскиот Клупски Куп 2019

Шахистите на Алкалоид успешно ги продолжуваат борбите на Европскиот Клупски Куп. Мечот од четвртото коло беше со императив за висока победа, како предуслов да се продолжи трката за една од медалите. Алкалоид со 4 победи и две реми дојде до резултат  5:1 против екипата „Итака“ од Србија. Ковалев, Шанкланд и Криворучко со сигурна игра извојуваа победи

Убедлив триумф за шахистите на Алкалоид во четвртото коло на ЕКК

Убедлив триумф за шахистите на Алкалоид во четвртото коло на ЕКК

Шахистите на Алкалоид успешно ги продолжуваат борбите на Европскиот клупски куп. Вчерашниот меч од четвртото коло беше со императив за висока победа, како предуслов да се продолжи трката за една од медалите. Алкалоид со четири победи и две реми дојде до резултат 5:1 против екипата Итака од Србија. Цел поен за „фармацевтите“ освоија: Ковалев, Шанкланд,

Висока победа за Алкалоид во четвртото коло на Европскиот Клупски Куп

Висока победа за Алкалоид во четвртото коло на Европскиот Клупски Куп

Шахистите на Алкалоид успешно ги продолжуваат борбите на Европскиот Клупски Куп. Мечот од четвртото коло беше со императив за висока победа, како предуслов да се продолжи трката за една од медалите. Алкалоид со четири победи и две реми дојде до резултат 5:1 против екипата Итака од Србија. Ковалев, Шанкланд и Криворучко со сигурна игра извојуваа победи,

Шахистите на Алкалоид го декласираа српскиот шампион во четвртото коло на ЕКК

Шахистите на Алкалоид го декласираа српскиот шампион во четвртото коло на ЕКК

Шахистите на Алкалоид им се вратија на победите на Европскиот клупски Куп во Црна Гора. Во рамките од четвртото коло, македонскиот шампион убедливо го победи српскиот клуб Итака со 5-1. Со четири победи и две реми партии, Алкалоид пак се врати во вистински колосек и останува во игра за еден од медалите. Мамедјаров, Ковалев, Шанкланд и Криворучко извојуваа

Алкалоид најде ефикасен лек за убедлив триумф против Итака

Алкалоид најде ефикасен лек за убедлив триумф против Итака

Македонскиот претставник Алкалоид по минималниот пораз во дербито на 3. коло од Европскиот клупски куп во шах, од рускиот шампион Медни Всадник (2,5:3,5), брзо најдоа ефикасен лек да им се вратат на победите и да стигнат до поскауваниот убедлив триумф. Во 4. коло настрада српскиот претставник Итака кој беше совладан со 5:1. Убедливиот триумф беше