притисни ентер »

Пленарна седница за Законот за попис - опозицијата се заканува дека ќе го поништи ако биде усвоен

Пленарна седница за Законот за попис - опозицијата се заканува дека ќе го поништи ако биде усвоен

Embedded video for Пленарна седница за Законот за попис - опозицијата се заканува дека ќе го поништи ако биде усвоен Законот за попис да биде повлечен од Собранието бидејки од статистичка станува политичка операција, побара опозициската ВМРО-ДПМНЕ на првиот ден од собраниската расправа за пописот во април. Доколку тоа не се случи лидерот на партијата

Мицкоски со граѓански потписи ќе го одложува пописот

Мицкоски со граѓански потписи ќе го одложува пописот

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ повика на масовна мобилизација за да се соберат потписи за повлекување на предлог- законот кој е во Собрание. Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ со граѓански потписи ќе се обиде да го одложи пролетниот попис. Христијан Мицкоски денеска повика на масовна мобилизација за да се соберат потписи за доставување предлог-закон за поништување на регулативата

Седницата за Предлог-законот за попис ќе продолжи утре на пладне

Седницата за Предлог-законот за попис ќе продолжи утре на пладне

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ се согласни дека треба попис и се за спроведување попис, но, како што велат, според европски регулативи. Според нив, процесот се води скандалозно, без ВМРО-ДПМНЕ, и нема да даде точни податоци и имаат сомнеж за резултатите од пописот. Прашаа дали ќе се попишуваат државјани на земјава или резиденти, што ќе се случи со двојните

Седницата за пописот продолжува утре напладне

Седницата за пописот продолжува утре напладне

Пратениците попладнево во рамки на продолжението на 29. седница расправаа за Предлог-законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2021 година, по скратена постапка. Седницата ќе продолжи утре во 12 часот. Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ се согласни дека треба попис и се за спроведување попис, но, како што велат, според

Жестока пресметка меѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, партиите на Aлбанците и од власта и опозицијата мудро молчат

Жестока пресметка меѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, партиите на Aлбанците и од власта и опозицијата мудро молчат

Жестока собраниска расправа за Законот за попис, меѓу власта и опозицијата. Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ обвини дека законот е политички договор меѓу СДСМ и ДУИ, и дека затоа не е прифатена ниту една забелешка на опозицијата. Најавија дека нема да гласаат за закон со кој ќе се спроведува попис кој нема да даде точни податоци дека нема да ги признае

Предлог-закон за попис: Пратениците меѓусебно се прашуваа, „распитот“ на власта и опозицијата продолжува утре

Предлог-закон за попис: Пратениците меѓусебно се прашуваа, „распитот“ на власта и опозицијата продолжува утре

Пратениците попладнево, во рамки на продолжението на 29. седница, расправаа за Предлог-законот за попис на населението, на домаќинствата и на становите во Република Северна Македонија во 2021 година, по скратена постапка. Седницата ќе продолжи утре во 12 часот . Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ се согласни дека треба попис и се изјаснија за негово спроведување,

Собранието расправа за Законот за попис

Собранието расправа за Законот за попис

Собранието денеска ја почна расправата по Предлог-законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија, која е 14 точка од 29-тата седница. Предлог-законот го образложи заменик министерот за правда Агим Нухиу, кој рече дека со законското решение е предвидено пописот да се спроведе од 1 до 22 април оваа година,

Пратениците расправаа за Предлог-законот за попис, седницата ќе продолжи утре на пладне

Пратениците расправаа за Предлог-законот за попис, седницата ќе продолжи утре на пладне

Пратениците попладнево во рамки на продолжението на 29. седница расправаа за Предлог-законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија, 2021 година, по скратена постапка. Седницата ќе продолжи утре во 12 часот. Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ се согласни дека треба попис и се за спроведување попис, но, како што велат,

ФЕДЕРАЛНА ДРЖАВА: Пописот на СДСМ и ДУИ ќе важи само ако се потпише и заменикот во статистика Иљми Селами

ФЕДЕРАЛНА ДРЖАВА: Пописот на СДСМ и ДУИ ќе важи само ако се потпише и заменикот во статистика Иљми Селами

Собранието денеска ја почна расправата по Предлог-законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, која е 14 точка од 29-тата седница. Предлог-законот го образложи заменик министерот за правда Агим Нухиу, кој рече дека со законското решение е предвидено пописот да се спроведе од 1 до 22 април оваа година, а со него

(Видео) Калеска – Ванчева: Пописот е патриотски чин, не прифаќаме никакви уцени, ќе биде спроведен по прописи на Евростат

(Видео) Калеска – Ванчева: Пописот е патриотски чин, не прифаќаме никакви уцени, ќе биде спроведен по прописи на Евростат

Пописот е потребен за развој на државата. Пописот е неопходен и пописот е патриотски чин. Затоа, СДСМ и парламентарното мнозинство нема да прифатат никакви уцени од страна на деструктивецот кој зад себе има 6 изборни порази Христијан Мицкоски, рече Снежана Калеска –Ванчева, пратеничка и претседателка на Форум на жени на СДСМ. Нема да го повлечеме Законот

(Видео) Калеска – Ванчева: Пописот е патриотски чин, не прифаќаме никакви уцени, ќе биде спроведен по прописи на Евростат

(Видео) Калеска – Ванчева: Пописот е патриотски чин, не прифаќаме никакви уцени, ќе биде спроведен по прописи на Евростат

Пописот е потребен за развој на државата. Пописот е неопходен и пописот е патриотски чин. Затоа, СДСМ и парламентарното мнозинство нема да прифатат никакви уцени од страна на деструктивецот кој зад себе има 6 изборни порази Христијан Мицкоски, рече Снежана Калеска –Ванчева, пратеничка и претседателка на Форум на жени на СДСМ. Нема да го повлечеме Законот

(Видео) Калеска –Ванчева: Пописот е патриотски чин, не прифаќаме никакви уцени, ќе биде спроведен по прописи на Евростат

(Видео) Калеска –Ванчева: Пописот е патриотски чин, не прифаќаме никакви уцени, ќе биде спроведен по прописи на Евростат

Пописот е потребен за развој на државата. Пописот е неопходен и пописот е патриотски чин. Затоа, СДСМ и парламентарното мнозинство нема да прифатат никакви уцени од страна на деструктивецот кој зад себе има 6 изборни порази, Христијан Мицкоски, рече Снежана Калеска –Ванчева, пратеничка и претседателка на Форум на Жени на СДСМ. Нема да го повлечеме

Калеска-Ванчева: Сите пратеници да дадат поддршка за Законот за попис

Калеска-Ванчева: Сите пратеници да дадат поддршка за Законот за попис

Искрено се надевам дека без разлика на различните мислења и различните ставови, односно знам дека сите ние 120 пратеници немаме никаква разлика во ставот, мислењето за потребата за носењето на законот за попис, истакна денеска од парламентарната говорница пратеничката на СДСМ Снежана Калеска Ванчева. Таа нагласи дека до ова законско решение се дојде

Собраниска расправа по Предлог-законот за попис

Собраниска расправа по Предлог-законот за попис

Собранието денеска ја почна расправата по Предлог-законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија, која е 14 точка од 29-тата седница. Предлог-законот го образложи заменик министерот за правда Агим Нухиу, кој рече дека со законското решение е предвидено пописот да се спроведе од 1 до 22 април оваа година,

Калеска Ванчева: Нема да го повлечеме Законот за попис од Собранието

Калеска Ванчева: Нема да го повлечеме Законот за попис од Собранието

Скопје, 13 јануари 2020 Почитувани граѓани, Пописот е потребен за развој на државата. Пописот е неопходен и пописот е патриотски чин. Затоа, СДСМ и парламентарното мнозинство нема да прифатат никакви уцени од страна на деструктивецот кој зад себе има 6 изборни порази, Христијан Мицкоски. Нема да го повлечеме Законот од Собраниска процедура ниту пак

Собранието расправа за Законот за попис

Собранието расправа за Законот за попис

Собранието денеска ја почна расправата по Предлог-законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија, која е 14 точка од 29-тата седница. Предлог-законот го образложи заменик министерот за правда Агим Нухиу, кој рече дека со законското решение е предвидено пописот да се спроведе од 1 до 22 април оваа година,