притисни ентер »

Евролигата ќе чека до крајот на мај за да реши дали ќе се доигра сезоната

Евролигата ќе чека до крајот на мај за да реши дали ќе се доигра сезоната

Иако во Европа полека ги прекинуваат домашните кошаркарски шампионати, па во низа земји веќе и се прогласени новите прваци, најатрактивното натпреварување под обрачите на Стариот континент, Евролигата нема да избрзува со некакво решение за – прекин на сезоната. Според најавите, кошаркарската Евролига ќе чека до крајот на мај за да ја види разврската

Слатки им се парите: Евролигата ќе чека колку и да треба, но ќе ја доврши сезоната!

Слатки им се парите: Евролигата ќе чека колку и да треба, но ќе ја доврши сезоната!

Предводниците на Евролигата, најсилното клупско кошаркарско натпреварување во Европа, денеска одржаа видео-состанок на кој донесоа одлука дека ни по која цена, барем додека можат, да не ја прекинат актуелната сезона. Кошарка веќе две недели не се игра, а апсолутно никој не знае кога животот би се вратил во нормала по светската пандемија со коронавирусот,

Челниците на ФИБА испратија порака до сите кошаркарски љубители ширум светот

Челниците на ФИБА испратија порака до сите кошаркарски љубители ширум светот

Свој став во овие кризни моменти за светскиот спорт, дадоа и водечките луѓе на Светската кошаркарска федерација (ФИБА), претседателот Хамане Нианг и генералниот секретар Андреас Заглис. И двајцата не ја кријат загриженоста која завладеа во целиот свет по појавата на вирусот COVID-19 кој донесе прекин во сите кошаркарски активности. „Драги пријатели