притисни ентер »

ФМП Академија го доби „македонското дерби“ на стартот на БИБЛ лигата

ФМП Академија го доби „македонското дерби“ на стартот на БИБЛ лигата

Кошаркарите на Навико ФМП Академија го совладаa Куманово со 63:59 (29:31) во дуелот на двете македонски екипи во рамки на воведното коло во групата А од новата сезона во балканската БИБЛ лига. Во неизвесен натпревар во кој двете екипи постојано се менуваа во водство, победникот беше решен во завршните две минути кога ФМП Академија со серија од 10:2

ФМП Академија со прв историски триумф во БИБЛ лигата

ФМП Академија со прв историски триумф во БИБЛ лигата

ФМП Академија со прв историски триумф во БИБЛ лигата Академија ФМП го доби македонскиот дуел на стартот на БИБЛ лигата откако славеше на гостувањето кај Куманово со 59-63. Двата тима се мачеа на паркетот уште од самиот почеток на мечот, а по 10. минути игра на семафорот стоеше резултат 20-16. Изедначениот натпревар продолжи и до самиот крај на првото

ФМП Академија го доби македонското дерби со Куманово во БИБЛ лигата

ФМП Академија го доби македонското дерби со Куманово во БИБЛ лигата

Кошаркарите на ФМП Академија Навико го добија македонското дерби во премиерното коло од новата сезона на БИБЛ лигата. На дуелот во Куманово, поупорните гости на крајот и се израдуваа на премиерната победа во регионалното натпреварување со 63:59. Во докрај неизвесен меч во кој ретко некоја екипа да направи поголема разлика, финишот им припадна на гостите

ФМП Академија го доби „македонското дерби“ на стартот на БИБЛ лигата

ФМП Академија го доби „македонското дерби“ на стартот на БИБЛ лигата

Кошаркарите на Навико ФМП Академија го совладаa Куманово со 63:59 (29:31) во дуелот на двете македонски екипи во рамки на воведното коло во групата А од новата сезона во балканската БИБЛ лига. Во неизвесен натпревар во кој двете екипи постојано се менуваа во водство, победникот беше решен во завршните две минути кога ФМП Академија со серија од 10:2

Академија ФМП ја отвори БИБЛ сезоната со триумф над Куманово

Академија ФМП ја отвори БИБЛ сезоната со триумф над Куманово

Навико Академија ФМП го победи Куманово во македонската пресметка во првото коло од новата сезона во кошаркарската БИБЛ лига (59:63). Македонските екипи одиграа дуел во кој ниту еден од тимовите не се одлепи резултатски, а имаа и голем проблем со реализацијата. Куманово на полувреме водеше со 31:29, во меѓувреме имаше неколку промени на водството,

БИБЛ: Прв балкански триумф за Навико ФМП Академија

БИБЛ: Прв балкански триумф за Навико ФМП Академија

БИБЛ: Прв балкански триумф за Навико ФМП Академија Ф.К. Пред 2 минути Тимот на ФМП Академија подобар во македонската пресметка против Куманово 2009/Фото: kfsm.mk На премиерата од новото 14 по ред издание на БИБЛ лигата, денеска македонските екипи на Куманово 2009 и на Навико ФМП Академија одиграа релативно израмнет натпревар во кој на крајот, триумфираше

ФМП Академија го доби „македонското дерби“ на стартот на БИБЛ лигата

ФМП Академија го доби „македонското дерби“ на стартот на БИБЛ лигата

Кошаркарите на Навико ФМП Академија го совладаa Куманово со 63:59 (29:31) во дуелот на двете македонски екипи во рамки на воведното коло во групата А од новата сезона во балканската БИБЛ лига. Во неизвесен натпревар во кој двете екипи постојано се менуваа во водство, победникот беше решен во завршните две минути кога ФМП Академија со серија од 10:2

ФМП Академија го доби македонското дерби со Куманово во БИБЛ лигата

ФМП Академија го доби македонското дерби со Куманово во БИБЛ лигата

Кошаркарите на ФМП Академија Навико го добија македонското дерби во премиерното коло од новата сезона на БИБЛ лигата. На дуелот во Куманово, поупорните гости на крајот и се израдуваа на премиерната победа во регионалното натпреварување со 63:59. Во докрај неизвесен меч во кој ретко некоја екипа да направи поголема разлика, финишот им припадна на гостите

ФМП Академија го доби „македонското дерби” на стартот на БИБЛ лигата

ФМП Академија го доби „македонското дерби” на стартот на БИБЛ лигата

Кошаркарите на Навико ФМП Академија го совладаa Куманово со 63:59 (29:31) во дуелот на двете македонски екипи во рамки на воведното коло во групата А од новата сезона во балканската БИБЛ лига. Во неизвесен натпревар во кој двете екипи постојано се менуваа во водство, победникот беше решен во завршните две минути кога ФМП Академија со серија од 10:2

Академија ФМП победник во драматичната мак-пресметка во БИБЛ

Академија ФМП победник во драматичната мак-пресметка во БИБЛ

Екипата на Академија ФМП се соочи со Куманово во „македонската пресметка“ во рамки на регионалната БИБЛ-лига и забележа значајна победа (59-63) извојувана во финишот. Дуелот понуди не премногу атрактивна кошарка, барем во првото полувреме, со лош процент за реализација за три, но истовремено имаше доста изедначена игра и двата клуба беа рамноправни

Куманово и ФМП со меѓусебна пресметка денес стартуваат во БИБЛ

Куманово и ФМП со меѓусебна пресметка денес стартуваат во БИБЛ

По домашните, три наши екипи од вечерва стартуваат со уште еден предизвик-балканскиот. Со натпреварот во Куманово , каде гостува екипата на Навико ФМП Академија, и официјално стартуваат и возбудувањата во БИБЛ лигата за нашите претставници. Куманово 2009 и Навико ФМП Академија се дел од групата А во ова регионално натпреварување, која ќе брои пет наместо