притисни ентер »

Муратоглу: Ѓоковиќ да немаше повреди пред две години ќе беше рекордер по бројот на Грен слем титули

Муратоглу: Ѓоковиќ да немаше повреди пред две години ќе беше рекордер по бројот на Грен слем титули

Долгогодишниот тренер на Серена Вилијамс и тениски стручњак, Патрик Муратоглу, изјави дека Ѓоковиќ е тенисерот кој од „големата тројка“ има најголем арсенал на „оружја“. „Роџер е генијалец, тој игра совршен тенис и не се сеќавам дека некогаш сум видел некој да игра на тој начин, ниту пак очекувам да го видам тоа во животот. Сè што прави е совршено

„Да не исчезнеше две години, Ѓоковиќ веќе ќе имаше најмногу Грен слем титули...“

„Да не исчезнеше две години, Ѓоковиќ веќе ќе имаше најмногу Грен слем титули...“

Никогаш нема да заврши дебатата околу името кое треба да стои на местото најдобар тенисер на сите времиња. За многумина тоа е Роџер Федерер , но сериозна закана и конкуренција доаѓа од Рафаел Надал и Новак Ѓоковиќ . Патрик Муратоглу, познат тениски тренер, смета дека меѓу „големата тројка“, Србинот може да достигне највисоко ниво на игра. „Роџер е

Ѓоковиќ ќе имаше највеќе грен слем титули доколку не го снема две години

Ѓоковиќ ќе имаше највеќе грен слем титули доколку не го снема две години

Тренерот на Серена Вилијамс, Патрик Муратоглу, вели дека српскиот тенисер е најдобар тенисер помеѓу големата тројка кога сите се во најдобра форма. Роже Федерер е тенисер со највеќе освоени грен слем трофеи, има дури 20 и има еден повеќе од Рафаел Надал додека има четири повеќе од Новак Ѓоковиќ. – Роже е гениј, игра совршен тенис и не се сеќавам дека

„Надал ќе биде главен фаворит на Ролан Гарос додека може да стои на нозе“

„Надал ќе биде главен фаворит на Ролан Гарос додека може да стои на нозе“

Пол Анакон, поранешниот тренер на Роџер Федерер, смета дека Рафаел Надал може да го престигне Швајцарецот по број на Грен Слем титули, а како главно оружје го гледа турнирот на земјена подлога Ролан Гарос. Федерер зад своето име има 20 титули, а Надал има 19 трофеја. „Нема шанси Надал да не дојде до 20 титули во кариерата. Тој ќе е главен фаворит на