притисни ентер »

Ѓорѓиев: Разликата беше само во сервисот на Турција

Ѓорѓиев: Разликата беше само во сервисот на Турција

Турција дојде до победа над Македонија со 3:1 во квалификациите за пласман на одбојкарското Европско првенство. Техничарот Ѓорѓи Ѓорѓиев смета дека Турција го добила натпреварот благодарение само на добриот сервис. „Турција е квалитетна селекција, но мислам дека разликата вечерва беше само во нивниот сервис. Во ниту еден друг сегмент, односно во секој

Ѓорѓиев: Разликата беше само во сервисот на Турција

Ѓорѓиев: Разликата беше само во сервисот на Турција

Турција дојде до победа над Македонија со 3:1 во квалификациите за пласман на одбојкарското Европско првенство. Техничарот Ѓорѓи Ѓорѓиев смета дека Турција го добила натпреварот благодарение само на добриот сервис. „Турција е квалитетна селекција, но мислам дека разликата вечерва беше само во нивниот сервис. Во ниту еден друг сегмент, односно во секој

Турција не е недопирлива, повеќе среќа во сабота (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Турција не е недопирлива, повеќе среќа во сабота (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Нашите одбојкари денеска не успеаја да ја изненадат Турција. Одиграа добро само во еден сет, кој може да ни биде голема надеж дека на следните две средби со БиХ и повторно со Турција, да дојдеме до посакуваните победи кои ќе не однесат на Европското првенство. Овие момци ја заслужија поддршката и се надеваме ќе ни возвратат со нова победа веќе утре

Турција не е недопирлива, повеќе среќа во сабота (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Турција не е недопирлива, повеќе среќа во сабота (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Нашите одбојкари денеска не успеаја да ја изненадат Турција. Одиграа добро само во еден сет, кој може да ни биде голема надеж дека на следните две средби со БиХ и повторно со Турција, да дојдеме до посакуваните победи кои ќе не однесат на Европското првенство. Овие момци ја заслужија поддршката и се надеваме ќе ни возвратат со нова победа веќе утре

Само сет против Турција, но и надеж за втората пресметка в сабота

Само сет против Турција, но и надеж за втората пресметка в сабота

Само еден освоен сет во првиот дерби-дуел со Турција за нашата одбојкарска репрезентација во квалификациите за ЕП во Скопје. Фаворитот ја оправда улогата, но ние покажавме, барем во тој втор сет, дека Турција не е недопирлива. Можеби дуелот в сабота со нив ќе биде нова шанса за конечно да ги победиме. Првиот сет го почнавме во грч, а тоа Турција знаеше

Само сет против Турција, но и надеж за втората пресметка в сабота

Само сет против Турција, но и надеж за втората пресметка в сабота

Само еден освоен сет во првиот дерби-дуел со Турција за нашата одбојкарска репрезентација во квалификациите за ЕП во Скопје. Фаворитот ја оправда улогата, но ние покажавме, барем во тој втор сет, дека Турција не е недопирлива. Можеби дуелот в сабота со нив ќе биде нова шанса за конечно да ги победиме. Првиот сет го почнавме во грч, а тоа Турција знаеше

Македонија немаше сили за изненадување против Турција

Македонија немаше сили за изненадување против Турција

Фото: ОФМ Македонската одбојкарска репрезентација загуби од фаворизираната селекција на Турција со резултат 1-3 (по сетови 16-25, 25-18, 18-25, 12-25) во вториот меч од квалификацискиот турнир за пласман на Европското првенство, кој се одржува во Скопје. Македонија успеа да го освои вториот сет, но ривалот сепак беше пресилен и славеше. „Црвено-жолтите“

Ѓорѓиев: Одигравме подобро отколку со БиХ, но недоволно за победа

Ѓорѓиев: Одигравме подобро отколку со БиХ, но недоволно за победа

Одбојкарската репрезентација на Македонија вечерва загуби од Турција во квалификациите за ЕП, но капитенот Никола Ѓорѓиев смета дека противникот не е нерешлива енигма. Одбојкарите вечерва загубија со 1:3, а капитенот смета дека на вториот квалификациски турнир, тој е неговите колеги од репрезентацијата ќе одиграат подобро отколку вечерва. – Одигравме

Пораз на македонските одбојкари, Турција сепак е пресилна за нас

Пораз на македонските одбојкари, Турција сепак е пресилна за нас

Македонската одбојкарска репрезентација го забележа првиот пораз откако загуби со 3-1 (16-25, 25-18, 18-25, 12-25) од селекцијата на Турција која е главен фаворит на квалификацискиот турнир. Успеавме да земеме еден сет, и тоа е добро, но во трите сета кои ги загубивме бевме многу послаби од Турција. Почнавме лошо, првиот сет го загубивме со 25-16,

Македонија поразена од Турција во квалификациите за ЕП

Македонија поразена од Турција во квалификациите за ЕП

Македонија го запиша првиот пораз во групата Ц од квалификациите за Европското првенство, откако попладнево загуби од Турција со 3:1 во сетови. Турците одлично го започнаа натпреварот и го добија првиот сет со 25:16, а Македонија во вториот врати со одлична игра за 25:18 и израмни на 1:1. Сепак, Турците третиот сет го почнаа фуриозно и направија 4:0

Македонските одбојкари поразени од Турција во квалификациите за ЕП

Македонските одбојкари поразени од Турција во квалификациите за ЕП

Македонската одбојкарска репрезентација загуби вечерва од Турција со 3:1 во вториот натпревар од Ц-групата во квалификациите за пласман на Европското првенство. Фаворитот во групата, што во двокружен систем се игра во салата „Борис Трајковски“ во Скопје лесно го доби првиот сет со 25:16, а македонските одбојкари вратија со иста мерка, освојувајќи го

Турција е преголем залак за одбојкарите, шансите за пласман ЕП останаа

Турција е преголем залак за одбојкарите, шансите за пласман ЕП останаа

Одбојкарската репрезентација на Македонија загуби со 1:3 во сетови (16:25,25:18,18:25,12:25) од Турција во квалификациите за ЕП, но ги задржа шансите за пласман на континенталниот собир. На првиот квалификациски турнир кој се играше во Арената „Борис Трајковски“, македонските одбојкари имаат половичен скор, победа над БиХ и пораз од Турција, но од

Македонија го врати загубениот сет од Босна, но немаше сили да ја изненади фаворизираната Турција

Македонија го врати загубениот сет од Босна, но немаше сили да ја изненади фаворизираната Турција

Македонската одбојкарска репрезентација беше приморана да го подигне нивото од натпреварот со Босна и Херцеговина и покрај тоа што оствари триумф, но откако не го направи тоа доволно колку што се очекуваше, поразот оваа вечер беше неизбежен од далеку подоброрангираната селекција. Турција како главен фаворит пристигна на двата квалификациски турнири

Турција беше преголем залак, прв пораз за одбојкарите на патот кон ЕП! (ФОТО)

Турција беше преголем залак, прв пораз за одбојкарите на патот кон ЕП! (ФОТО)

По воведната победа над Босна и Херцеговина (3-1), македонските одбојкари вечерва загубија од Турција исто така во четири сета (16-25, 25-18, 18-25, 12-25). Со ова не се загубени шансите во квалификациите за пласман на Европското првенство, но Македонија го направи првиот кикс и веќе нема право на грешки. Не беше ништо трагично тоа што загубивме, бидејќи