притисни ентер »

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Mосква возврати, ја протера македонската в.д. амбасадорка

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Mосква возврати, ја протера македонската в.д. амбасадорка

РУСИЈА ЈА ПРОТЕРА МАКЕДОНСКАТА В.Д. АМБАСАДОРКА Русија прогласи еден вработен во Амбасадата на Северна Македонија во Москва за персона нон грата. Веста ја објавија руските медиуми повикувајќи се на руското Министерство за надворешни работи, а ја потврди и Руската амбасада во Скопје. „На 10 јуни, в.д. амбасадорка на Република Северна Македонија во Руската

Русија протера македонски дипломат, за Османи одлуката е одмаздничка и негативно ќе се одрази на односите

Русија протера македонски дипломат, за Османи одлуката е одмаздничка и негативно ќе се одрази на односите

72 Споделувања Share Tweet Русија го исполни она што го најавуваше и со реципроцитет одговори на протерувањето на рускиот дипломат од Македонија. Како што информираа руските медиуми и Руската амбасада во земјава, пренесувајќи го соопштението на Министерството за надворешни работи на Руската Федерација, денеска, во Москва, во руското МНР, била повикана

Османи и „се закани“ на Русија: Протерувањето на македонскиот дипломат ќе влијае негативно на билатералните односи

Османи и „се закани“ на Русија: Протерувањето на македонскиот дипломат ќе влијае негативно на билатералните односи

Министерот за надворешни работи Бујар Османи жали за одлуката на Русија да протера македонски дипломат и смета дека таа е неоправдана. Овој потег на Русија, за Османи е само возвраќање на претходното протерување руски дипломат од Македонија. – Жалам за неоправданата одлука на Министерството за надворешни работи на Русија, ова е само возвратна политичка

Русија со контра мерка за Македонија: Протеран еден од двајцата дипломати од амбасадата во Москва

Русија со контра мерка за Македонија: Протеран еден од двајцата дипломати од амбасадата во Москва

Embedded video for Русија со контра мерка за Македонија: Протеран еден од двајцата дипломати од амбасадата во Москва Македонската амбасада во Русија остана само со в.д. амбасадор. Москва го возврати ударот и протера еден од вкупно двајцата македонски дипломати. Руското министерство за надворешни работи утрово информираше дека вработен во македонската

Османи: Протерувањето на нашиот дипломат од Русија е неоправдано

Османи: Протерувањето на нашиот дипломат од Русија е неоправдано

Овој потег на Русија, за Османи е само возвраќање на претходното протерување руски дипломат од Македонија. – Жалам за неоправданата одлука на Министерството за надворешни работи на Русија, ова е само возвратна политичка одлука. Ова несомнено ќе влијае негативно на билатералните односи помеѓу Македонија и Руската Федерација, напиша Османи на „Твитер"

Османи: Протерувањето на нашиот дипломат од Русија е неоправдано

Османи: Протерувањето на нашиот дипломат од Русија е неоправдано

Министерот за надворешни работи Бујар Османи жали за одлуката на Русија да протера македонски дипломат и смета дека таа е неоправдана. Овој потег на Русија, за Османи е само возвраќање на претходното протерување руски дипломат од Северна Македонија. „Жалам за неоправданата одлука на Министерството за надворешни работи на Русија, ова е само возвратна

Османи: Протерувањето на нашиот дипломат од Русија е неоправдано

Османи: Протерувањето на нашиот дипломат од Русија е неоправдано

Министерот за надворешни работи Бујар Османи жали за одлуката на Русија да протера македонски дипломат и смета дека таа е неоправдана. Овој потег на Русија, за Османи е само возвраќање на претходното протерување руски дипломат од Северна Македонија. – Жалам за неоправданата одлука на Министерството за надворешни работи на Русија, ова е само возвратна

Османи: Протерувањето на нашиот дипломат од Русија е неоправдано

Османи: Протерувањето на нашиот дипломат од Русија е неоправдано

Министерот за надворешни работи Бујар Османи жали за одлуката на Русија да протера македонски дипломат и смета дека таа е неоправдана. Овој потег на Русија, за Османи е само возвраќање на претходното протерување руски дипломат од Северна Македонија. – Жалам за неоправданата одлука на Министерството за надворешни работи на Русија, ова е само возвратна

Османи: Протерувањето на нашиот дипломат од Русија е неоправдано

Османи: Протерувањето на нашиот дипломат од Русија е неоправдано

Министерот за надворешни работи Бујар Османи жали за одлуката на Русија да протера македонски дипломат и смета дека таа е неоправдана. Овој потег на Русија, за Османи е само возвраќање на претходното протерување руски дипломат од Северна Македонија. – Жалам за неоправданата одлука на Министерството за надворешни работи на Русија, ова е само возвратна

ПРОТЕРУВАЊЕ НА ЕДЕН ОД ВКУПНО ДВАЈЦАТА ДИПЛОМАТИ ВО МОСКВА: Бујар Османи смета дека Русите се неправедни

ПРОТЕРУВАЊЕ НА ЕДЕН ОД ВКУПНО ДВАЈЦАТА ДИПЛОМАТИ ВО МОСКВА: Бујар Османи смета дека Русите се неправедни

Протерувањето на македонскиот дипломат од Русија ќе има негативно влијание врз односите меѓу Москва и Скопје, рече министерот за надворешни работи, Бујар Османи. „Жалиме поради неправедната одлука на руското Министерство за надворешни работи, но тоа е чисто реципрочна политичка одлука. Ова несомнено ќе има негативни последици врз билатералните односи

ПРОТЕРУВАЊЕ НА ЕДЕН ОД ВКУПНИ ДВАЈЦАТА ДИПЛОМАТИ ВО МОСКВА: Бујар Османи смета дека Русите се неправедни

ПРОТЕРУВАЊЕ НА ЕДЕН ОД ВКУПНИ ДВАЈЦАТА ДИПЛОМАТИ ВО МОСКВА: Бујар Османи смета дека Русите се неправедни

Протерувањето на македонскиот дипломат од Русија ќе има негативно влијание врз односите меѓу Москва и Скопје, рече министерот за надворешни работи, Бујар Османи. „Жалиме поради неправедната одлука на руското Министерство за надворешни работи, но тоа е чисто реципрочна политичка одлука. Ова несомнено ќе има негативни последици врз билатералните односи

Османи: Протерувањето на нашиот дипломат од Русија е неоправдано

Османи: Протерувањето на нашиот дипломат од Русија е неоправдано

Министерот за надворешни работи Бујар Османи жали за одлуката на Русија да протера македонски дипломат и смета дека таа е неоправдана. Овој потег на Русија, за Османи е само возвраќање на претходното протерување руски дипломат од Северна Македонија. – Жалам за неоправданата одлука на Министерството за надворешни работи на Русија, ова е само возвратна

Османи: Протерувањето на нашиот дипломат од Русија е неоправдано

Османи: Протерувањето на нашиот дипломат од Русија е неоправдано

Скопје, 10 јуни 2021 (МИА) – Министерот за надворешни работи Бујар Османи жали за одлуката на Русија да протера македонски дипломат и смета дека таа е неоправдана. Овој потег на Русија, за Османи е само возвраќање на претходното протерување руски дипломат од Северна Македонија. – Жалам за неоправданата одлука на Министерството за надворешни работи

Русија го протера аташето во Македонската амбасада

Русија го протера аташето во Македонската амбасада

Еден месец по протерувањето на рускиот дипломат од Скопје, официјална Москва одговори со реципрочна мерка. В.д. амбасадорката во македонската амбасада, Оливера Чаушевска-Димовска е повикана во тамошното Министерство за надворешни работи, каде што ѝ била врачена нота за прогласување на наш дипломат - аташе во амбасадата за непожелна личност. „Оваа мерка

МНР: Протерувањето на македонскиот дипломат од Русија е политичка одмазда

МНР: Протерувањето на македонскиот дипломат од Русија е политичка одмазда

Министерството за надворешни работи смета дека протерувањето на македонски дипломат од Москва е неоснован потег и дека станува збор за политичка одмазда која негативно ќе влијае на односите меѓу двете земји. „Министерството за надворешни работи искажува жалење за овој неоснован потег на руската страна, кој претставува политичка одлука базирана единствено

Руското МНР прогласи дипломат од македонската амбасада во Москва за „персона нон грата“

Руското МНР прогласи дипломат од македонската амбасада во Москва за „персона нон грата“

Русија возврати реципрочно и прогласи македонски дипломат за „персона нон грата“. Станува збор за еден од двајцата вработени во македонската амбасада во Москва, а потегот доаѓа како одговор за протерувањето на руски дипломат од земјава што се случи пред неполн месец на 14 мај, извести руското Министерство за надворешни работи.. „На 10 јуни вршителот