притисни ентер »

Средношколци од Струмица освоија пет златни и три сребрени медали на Светскиот ученички куп во Њујорк

Средношколци од Струмица освоија пет златни и три сребрени медали на Светскиот ученички куп во Њујорк

Ученици од струмичките средни училишта оваа недела по трет пат ја претставуваа Македонија на финалето од Светскиот ученички куп, кој се одржува на Универзитетот Јеил во Њујорк, САД. Струмичките средношколци во конкуренција на околу 6000 ученици од целиот свет, освоија 5 златни и 3 сребрени медали на оваа натпреварување, кое…