притисни ентер »

Вонредна состојба e прогласена на грчкиот остров Крит

Вонредна состојба e прогласена на грчкиот остров Крит

Вонредна состојба e прогласена на грчкиот остров Крит и поширокиот регион поради земјотресот кој утрово го погоди овој дел од Грција. Шатори со капацитет да згрижат 2.500 лица ќе бидат поставени во деловите погодени од земјотресот.  В еднаш ќе бидат отстапени 90 соби во хотелите во конкретниот регион. Паралелно, преку бројот за итни случаи 112 на Министерството

(ВИДЕО) Една жртва и десетина повредени има во земјотресот на Крит

(ВИДЕО) Една жртва и десетина повредени има во земјотресот на Крит

Земјотрес со јачина од 6.2 степени утрово го погоди грчкиот остров Крит, при што едно лице загина, a десетина се повредени. Потресот се случи на 20 километри југоисточно од градот Ираклион, на длабочина од два километри. Е пицентарот е на 23 километри северозападно од градот Арви. Локалните жители во паника ги напуштаа домовите, а училиштата веднаш

Силен земјотрес го погоди Крит, едно лице загина откако се урна црква

Силен земјотрес го погоди Крит, едно лице загина откако се урна црква

Земјотресот се случи на 20 километри југоисточно од градот Ираклион, на длабочина од два километри. Земјотресот беше регистриран во 9 часот и 17 минути по локално време, епицентарот е на копно, а не во морскиот дел, 23 километри северозападно од градот Арви, што се наоѓа јужно од Ираклио. Локалните жители во паника ги напуштаа домовите и работните

Турција стравува од цунами по земјотресот на Крит

Турција стравува од цунами по земјотресот на Крит

Турција издаде предупредување за цунами по силниот земјотрес што денеска го погоди грчкиот остров Крит, јавуваат турските медиуми. Властите во Турција го предупредија населението за можна појава на цунами предизвикано од земјотресот во Грција, што, како што се прогнозира, може да го зафати целиот регион. Едно лице загина, а девет се повредени во силниот

Турција издаде предупредување за цунами по земјотресот на Крит

Турција издаде предупредување за цунами по земјотресот на Крит

Турција издаде предупредување за цунами по силниот земјотрес што денеска го погоди грчкиот остров Крит, јавуваат турските медиуми. Властите во Турција го предупредија населението за можна појава на цунами предизвикано од земјотресот во Грција, што, како што се прогнозира, може да го зафати целиот регион. Едно лице загина, а девет се повредени во силниот

(Видео) Најмалку една жртва по серијата земјотреси во Грција, Турција издаде предупредување за цунами

(Видео) Најмалку една жртва по серијата земјотреси во Грција, Турција издаде предупредување за цунами

Неколку земјотреси утрово го погодија грчкиот остров Крит, а најсилниот беше со јачина од 5,8 степени според Рихтеровата скала, јавуваат грчките медиуми. Пријавена е материјална штета. Во Хераклион беше наредена евакуација на училиштата и сите институции. Најмалку едно лице загина. Станува збор за градежен работник кој работел на обнова на црквата

Турција издаде предупредување за цунами по земјотресот на Крит

Турција издаде предупредување за цунами по земјотресот на Крит

Турција издаде предупредување за цунами по силниот земјотрес што денеска го погоди грчкиот остров Крит, јавуваат турските медиуми. Властите во Турција го предупредија населението за можна појава на цунами предизвикано од земјотресот во Грција, што, како што се прогнозира, може да го зафати целиот регион. Едно лице загина, а девет се повредени во силниот

ИЗДАДЕНО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Турција стравува од цунами по земјотресот на Крит

ИЗДАДЕНО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Турција стравува од цунами по земјотресот на Крит

ИЗДАДЕНО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Турција стравува од цунами по земјотресот на Крит Турција издаде предупредување за цунами по силниот земјотрес што денеска го погоди грчкиот остров Крит, јавуваат турските медиуми. Властите во Турција го предупредија населението за можна појава на цунами предизвикано од земјотресот во Грција, што, како што се прогнозира, може

(Видео) Силен земјотрес го погоди грчкиот остров Крит, има повредени и мртви

(Видео) Силен земјотрес го погоди грчкиот остров Крит, има повредени и мртви

Најмалку едно лице загина, а деветмина се повредени, откако силен земјотрес утринава го погоди грчкиот остров Крит. Во катастрофата загинал градежен работник, кој работел на обнова на црквата во селото Аркалохорија, потврди градоначаклникот на тоа место. Тој наведе дека во земјотресот биле уштетени уште две други цркви и згради. Тој изјави дека две

(Видео) Најмалку една жртва по серијата земјотреси во Грција, Турција издаде предупредување за цунами

(Видео) Најмалку една жртва по серијата земјотреси во Грција, Турција издаде предупредување за цунами

Неколку земјотреси утрово го погодија грчкиот остров Крит, а најсилниот беше со јачина од 5,8 степени според Рихтеровата скала, јавуваат грчките медиуми. Пријавена е материјална штета. Во Хераклион беше наредена евакуација на училиштата и сите институции. Најмалку едно лице загина. Станува збор за градежен работник кој работел на обнова на црквата

Турција издаде предупредување за цунами по земјотресот на Крит

Турција издаде предупредување за цунами по земјотресот на Крит

Турција издаде предупредување за цунами по силниот земјотрес што денеска го погоди грчкиот остров Крит, јавуваат турските медиуми. Властите во Турција го предупредија населението за можна појава на цунами предизвикано од земјотресот во Грција, што, како што се прогнозира, може да го зафати целиот регион. Едно лице загина, а девет се повредени во силниот

Серија земјотреси во Грција, урнати згради и други објекти(ВИДЕО)

Серија земјотреси во Грција, урнати згради и други објекти(ВИДЕО)

По силниот земјотрес со јачина од 6 степени според Рихтеровата скала, што утрово го погоди грчкиот остров Крит, следеа неколку послаби потреси, објави Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (ЕМСЦ). Предизвикана е голема материјална штета, урнати се постари згради и други објекти, а според информациите од грчките медиуми, две лица се заробени во

ВИДЕО: Еден загинат и деветмина повредени во земјотресот на Крит

ВИДЕО: Еден загинат и деветмина повредени во земјотресот на Крит

Едно лице го загуби животот, а деветмина се повредени во силниот земјотрес од 5,8 степени на грчкиот остров Крит, јави дописничката на МИА од Атина. BREAKING: Powerful 6.5 magnitude earthquake hits Crete, Greece pic.twitter.com/Q8s4dlWN73 — Insider Paper (@TheInsiderPaper) September 27, 2021 Од Министерството за цивилна заштита на Грција, официјално

Еден загинат и деветмина повредени во земјотресот на Крит

Еден загинат и деветмина повредени во земјотресот на Крит

Едно лице го загуби животот, а деветмина се повредени во силниот земјотрес од 5,8 степени на грчкиот остров Крит, јави дописничката на МИА од Атина. Од Министерството за цивилна заштита на Грција, официјално соопштуваат дека „согласно информациите од надлежните органи загина едно лице“. Според грчките медиуми безживотното тело го извлекле припадниците

Турција предупреди од цунами по силниот земјотрес на грчкиот остров Крит

Турција предупреди од цунами по силниот земјотрес на грчкиот остров Крит

Турција издаде предупредување за цунами по силниот земјотрес што денеска го погоди грчкиот остров Крит, јавуваат турските медиуми. Властите во Турција го предупредија населението за можна појава на цунами предизвикано од земјотресот во Грција, што, како што се прогнозира, може да го зафати целиот регион. Едно лице загина, а девет се повредени во