притисни ентер »

Пита-пица од готови кори: Брз и штедлив рецепт!

Пита-пица од готови кори: Брз и штедлив рецепт!

Состојки: 10 тенки готови кори 150 г сирење 100 г рендана шунка 100 мл млеко 2 јајца малку кечап половина прашок за печиво оригано масло Приготвување: Издробете го сирењето со виљушка, додајте млеко и 2 јајца, прашок за печиво и сето тоа измешајте го. Изрендајте ја шунката. Едната кора попрскајте ја малку со масло, ставете три лажици сирење, па премачкајте

Најлесната пица-пита од готови кори, одлична за појадок и вечера

Најлесната пица-пита од готови кори, одлична за појадок и вечера

Нема полесен начин како да имате највкусна пита со пица-фил во домашни услови, која нема да ве чини премногу, а е едноставна за подготовка. Состојки: 10 готови кори за пита 150 гр сирење 100 гр рендана шунка 100 мл млеко 2 јајца Кечап Малку прашок за пециво Оригано Масло Подготовка: Изрендајте го сирењето или издробете го со вилушка. Додадете го млекото

Солена брза пита со сирење и спанаќ

Солена брза пита со сирење и спанаќ

Брза едноставна и вкусна солена пита која често се наоѓа на нашата трпеза. Во длабок сад ги ставам сите состојки одеднаш (јајца, брашно, масло, кисела вода, пециво, палента) и сето тоа заедно ги миксирам. Потоа им додавам дробено сирење и исечкан спанаќ и ги мешам со шпатула. Ја истурам смесата во подмачкана тепсија поросувам со сусам и печам на 200С-35мин