притисни ентер »

Драгиќ откри анегдота од ЕП: Додека јас не можев да заспијам, Дончиќ…

Драгиќ откри анегдота од ЕП: Додека јас не можев да заспијам, Дончиќ…

Горан Драгиќ беше еден од најзаслужните што Словенија триумфираше на Европското кошаркарско првенство во 2017 година, а сега е најголем фан на Словенците откако реши да се повлече од националниот тим. Лука Дончиќ е нов лидер на словенечката селекција, а Драгиќ вели дека ги има сите потребни квалитети за такво нешто. – Лука дефинитивно е подготвен да

Словенечките кошаркари се хит во Токио: Мала држава сме, но играме со срце

Словенечките кошаркари се хит во Токио: Мала држава сме, но играме со срце

Словенечките кошаркари се хит во Токио: Мала држава сме, но играме со срце З.С. Пред 3 минути EPA-EFE/KIMIMASA MAYAMA Кошаркарската репрезентација на Словенија игра фантастично на Олимписките игри во Токио, а со денешниот триумф над Германија од 94:70 се пласира во полуфиналето. Тие се најпријатното изненадување на Игрите , а најголемите заслуги за

Дончиќ: Какво чувство, ние сме држава од два милиони луѓе

Дончиќ: Какво чувство, ние сме држава од два милиони луѓе

Лука Дончиќ, најдобриот играч во досегашниот тек на олимпискиот турнир, не го крие воодушевувањето, по пласманот на Словенија во полу-финалето на Олимписките игри. Словенија во четврт-финалето, ја декласира Германија со 94:70. Дончиќ натпреварот го заврши со 20 поени, осум скока и 11 асистенции. „Меѓу најдобрите четири во светот, држава која има два

Дончиќ: Земја од два милиони сме, а имаме полуфинале на Олимписки игри (ФОТО)

Дончиќ: Земја од два милиони сме, а имаме полуфинале на Олимписки игри (ФОТО)

Дончиќ: Земја од два милиони сме, а имаме полуфинале на Олимписки игри (ФОТО) Словенија предводена од Лука Дончиќ и Горан Драгиќ стигна до полуфинале на ЛОИ во Токио на својот деби настап откако ја прегазија Германија во четвртфиналето со 94-70. Лука Дончиќ е импресиониран од играта на својата репрезентација, од соиграчи кои му помогнаа да стигне до

Дончиќ: Меѓу најдобрите четири сме, а сме земја со два милиони жители, неверојатно!

Дончиќ: Меѓу најдобрите четири сме, а сме земја со два милиони жители, неверојатно!

Словенечката суперѕвезда Лука Дончиќ одигра одличен натпревар во победата на Словенија против Германија со која Словенците се изборија за полуфинале. Дончиќ постигна 20 поени, додаде 11 асистенции и запиша осум скока. Нормално, Дончиќ беше воодушевен после пласманот во полуфиналето. „Меѓу четирите најдобри во светот, а земја сме со само два милиони

Дончиќ: Земја сме со два милиони жители, а играме полуфинале на ЛОИ – какво чувство!

Дончиќ: Земја сме со два милиони жители, а играме полуфинале на ЛОИ – какво чувство!

Словенечката суперѕвезда Лука Дончиќ за малку не дојде денеска до трипл-дабл во убедливиот триумф на Словенија против Германија со 94-70 за полуфинале на ЛОИ во Токио и тоа на дебито на олимпискиот кошаркарски турнир. Дончиќ даде 20 поени, имаше 11 асистенции и 8 скока во триумфот над Германците за историски пласман и борба за медал на Словенците,

Дончиќ по историскиот успех на Словенија: Земја од само два милиони жители…. (Фото)

Дончиќ по историскиот успех на Словенија: Земја од само два милиони жители…. (Фото)

Лука Дончиќ одново беше на чекор од трипл-дабл учинок во историските изданија кои ги има Словенија на Олимписките игри, па сега оваа селекција ќе се бори за еден од медалите откако обезбеди пласман во полуфиналето. Словенците не им дадоа никаква шанса на Германците и буквално ги преслушаа во првото четвртфинале кое денеска се одигра во Токио, а на

Дончиќ: Земја од два милиони сме, а имаме полуфинале на Олимписки игри (ФОТО)

Дончиќ: Земја од два милиони сме, а имаме полуфинале на Олимписки игри (ФОТО)

Словенија предводена од Лука Дончиќ и Горан Драгиќ стигна до полуфинале на ЛОИ во Токио на својот деби настап откако ја прегазија Германија во четвртфиналето со 94-70. Лука Дончиќ е импресиониран од играта на својата репрезентација, од соиграчи кои му помогнаа да стигне до 17 победа на 17 настап за националниот тим на Словенија. „Ние сме меѓу четирите

Скариоло: Дончиќ е класа, ама Словенија има и други добри играчи

Скариоло: Дончиќ е класа, ама Словенија има и други добри играчи

Селекцијата на Шпанија не успеа да ја победи Словенија во последниот меч од групната фаза и со тоа го избра потешкиот пат во борбата за медал на ЛОИ во Токио. Словенците победија со 95-87 и тоа благодарение на одличната тимска игра во која прв стрелец беше Влатко Чанчар со 22 поени, но фантастичен беше и Лука Дончиќ на кого му недостасуваше само една

Скариоло: Дочниќ е класа, ама Словенија има и други добри играчи

Скариоло: Дочниќ е класа, ама Словенија има и други добри играчи

Селекцијата на Шпанија не успеа да ја победи Словенија во последниот меч од групната фаза и со тоа го избра потешкиот пат во борбата за медал на ЛОИ во Токио. Словенците победија со 95-87 и тоа благодарение на одличната тимска игра во која прв стрелец беше Влатко Чанчар со 22 поени, но фантастичен беше и Лука Дончиќ на кого му недостасуваше само една

Дончиќ правеше чуда на теренот, Словенија го урна светскиот шампион (Видео)

Дончиќ правеше чуда на теренот, Словенија го урна светскиот шампион (Видео)

Лука Дончиќ без никаков сомнеж е играчот кој засега покажува најдобри индивидуални перформанси на Олимписките игри, уште повеќе ако се знае дека ѕвездата на Далас Маверикс игра тимска кошарка и во секој момент се обидува да ги разигрува своите соиграчи во кои неизмерно верува. Словенија денеска ја оствари третата победа на олимпискиот турнир, и тоа