притисни ентер »

Американците покажуваат „мускули“: За прв пат од Студената војна воен брод се приближува до овој руски град...

Американците покажуваат „мускули“: За прв пат од Студената војна воен брод се приближува до овој руски град...

За прв пат од Студената војна, американски воен брод се приближи до руската поморска база во Владивосток на Далечниот исток, а истовремено се појавија информации дека уште еден воен брод се подготвува да влезе во водите на Црното море. Американскиот воен разурнувач пловел во близина на рускиот брег на Далечниот исток, во близина на воената база на

„Си-ен-ен“: САД насочуваат свои воени бродови кон Црното Море

„Си-ен-ен“: САД насочуваат свои воени бродови кон Црното Море

САД почнаа да ја подготвуваат пловидбата на свои воени бродови кон Црното Море, а од Стејт департментот е побарано за тоа да биде известена Турција, изјавиле тројца американски претставници за „Си-ен-ен“. Ваквиот потег, како што се наведува, е одговор на руската заплена на украинските воени бродови кај Кречкиот теснец, кој ги поврзува Црното и Азовското

Русија: Не би сакале нашите подморници да испливаат на американскиот брег

Русија: Не би сакале нашите подморници да испливаат на американскиот брег

Русија ќе одговори на можна појава на американски бродови во Црното Море, изјави заменик-претседавачот на Одборот за одбрана на Думата Јуриј Швиткин. „Без оглед на тоа од каде доаѓа агресијата или провокациите, од Украина или од Америка, нам тоа не ни е битно. За нас државната граница е недопирлива. Ќе одговориме на адекватен начин. Навистина не би

„Си-ен-ен“: САД насочуваат свои воени бродови кон Црното Море

„Си-ен-ен“: САД насочуваат свои воени бродови кон Црното Море

САД почнаа да ја подготвуваат пловидбата на свои воени бродови кон Црното Море, а од Стејт департментот е побарано за тоа да биде известена Турција, изјавиле тројца американски претставници за „Си-ен-ен“. Ваквиот потег, како што се наведува, е одговор на руската заплена на украинските воени бродови кај Кречкиот теснец, кој ги поврзува Црното и Азовското

„Си-ен-ен“: САД насочуваат свои воени бродови кон Црното Море

„Си-ен-ен“: САД насочуваат свои воени бродови кон Црното Море

САД почнаа да ја подготвуваат пловидбата на свои воени бродови кон Црното Море, а од Стејт департментот е побарано за тоа да биде известена Турција, изјавиле тројца американски претставници за „Си-ен-ен“. Ваквиот потег, како што се наведува, е одговор на руската заплена на украинските воени бродови кај Кречкиот теснец, кој ги поврзува Црното и Азовското

Руската војска следи американски уништувач во Јапонското Море

Руската војска следи американски уништувач во Јапонското Море

Американскиот ракетен уништувач УСС Меккампбел не се доближил ни 100 километри до руските територијални води, соопшти портпаролот на руското Министерство за одбрана, генерал-мајор Игор Конашенков, пренесува „Спутник“. Американскиот уништувач се движел под контрола на големиот антиподморнички брод „Адмирал Трибјутс“ и на авион од руската Пацифичка флота,

Руската војска следи американски уништувач во Јапонското Море

Руската војска следи американски уништувач во Јапонското Море

Американскиот ракетен уништувач УСС Меккампбел не се доближил ни 100 километри до руските територијални води, соопшти портпаролот на руското Министерство за одбрана, генерал-мајор Игор Конашенков, пренесува „Спутник“. Американскиот уништувач се движел под контрола на големиот антиподморнички брод „Адмирал Трибјутс“ и на авион од руската Пацифичка флота,

Руската војска следи американски уништувач во Јапонското Море

Руската војска следи американски уништувач во Јапонското Море

Американскиот ракетен уништувач УСС Меккампбел не се доближил ни 100 километри до руските територијални води, соопшти портпаролот на руското Министерство за одбрана, генерал-мајор Игор Конашенков, пренесува „Спутник“. Американскиот уништувач се движел под контрола на големиот антиподморнички брод „Адмирал Трибјутс“ и на авион од руската Пацифичка флота,

Русија: А што ако нашите подморници се појават во Америка

Русија: А што ако нашите подморници се појават во Америка

Русија ќе одговори на можната појава на американски бродови во Црното море, изјави заменикот на председавачкиот одбор за одбрана на Државната дума на Русија, Јуриј Швиткин. – Брз разлика од каде доаѓа агресијата или провокативната акција, од Украина или од Америка, за нас тоа не е битно. Ќе одговориме на соодветен начин. Навистина не би сакал нашите

loading...
Русија: Што ако нашите подморници испливаат на брегот на САД

Русија: Што ако нашите подморници испливаат на брегот на САД

Русија се закани дека ќе одговори на можна појава на американски бродови во Црното море. Ова предупредување го упати заменикот претседател на одборот за одбрана на Државната дума на Русија, Јуриј Швиткин. „Без оглед на тоа од каде доаѓа агресијата или провокативните акции, од Украина или од Америка, тоа на нас не ни е важно. За нас државната граница

Русија: Што ако нашите подморници испливаат на брегот на САД

Русија: Што ако нашите подморници испливаат на брегот на САД

Русија се закани дека ќе одговори на можна појава на американски бродови во Црното море. Ова предупредување го упати заменикот претседател на одборот за одбрана на Државната дума на Русија, Јуриј Швиткин. „Без оглед на тоа од каде доаѓа агресијата или провокативните акции, од Украина или од Америка, тоа на нас не ни е важно. За нас државната граница

Русија: Што ако нашите подморници испливаат на брегот на САД

Русија: Што ако нашите подморници испливаат на брегот на САД

Русија се закани дека ќе одговори на можна појава на американски бродови во Црното море. Ова предупредување го упати заменикот претседател на одборот за одбрана на Државната дума на Русија, Јуриј Швиткин. „Без оглед на тоа од каде доаѓа агресијата или провокативните акции, од Украина или од Америка, тоа на нас не ни е важно. За нас државната граница

Русија: Што ако нашите подморници испливаат на брегот на САД

Русија: Што ако нашите подморници испливаат на брегот на САД

Русија се закани дека ќе одговори на можна појава на американски бродови во Црното море. Ова предупредување го упати заменикот претседател на одборот за одбрана на Државната дума на Русија, Јуриј Швиткин. „Без оглед на тоа од каде доаѓа агресијата или провокативните акции, од Украина или од Америка, тоа на нас не ни е важно. За нас државната граница

Русија: Што ако нашите подморници се појават на брегот на Америка

Русија: Што ако нашите подморници се појават на брегот на Америка

„Без оглед на тоа од каде доаѓа агресијата или провокативните акции, од Украина или од Америка, тоа нас не е ни е важно. За нас државната граница е недопирлива. Ќе одговориме соодветно. Навистина не би сакал нашите подморници да испливаат на брегот на Америка“ – изјавил Швиткин пред новинарите. Претходно телевизијата „Си-Ен-Ен“ повикувајќи се на извори

Русија: Што ако нашите подморници испливаат на брегот на САД?

Русија: Што ако нашите подморници испливаат на брегот на САД?

Русија соодветно ќе одговори на можна појава на американски бродови во Црно Море, рече заменикот на претседателскиот Одбор за одбрана на Државната дума на Русија, Јуриј Швиткин, откако агенцијата Си-Ен-Ен, повикувајќи се на сопствени извори соопшти дека САД почнале подготовки за испраќање свои бродови во Црното Море. „Нам не ни е важно од каде доаѓа

Одговор на ултиматумот на Помпео: Русија започнала воени вежби на прагот на Украина, од Москва се закануваат: Нашата мета ќе бидат европски држави

Одговор на ултиматумот на Помпео: Русија започнала воени вежби на прагот на Украина, од Москва се закануваат: Нашата мета ќе бидат европски држави

Откако вчера Мајк Помпео, државниот секретар на САД, најавил дека САД ќе престанат да се придржуваат до нуклеарниот договор INF доколку Русија не се усогласи со истиот, од Русија дошол договор и тоа заканувачки. Началникот на рускиот генералштаб, Валериј Герасимов, денес рекол дека "мета на одговорот на Русија нема да биде територијата на САД, туку

Во сенка на тензиите со Украина, Русија одржува воени вежби

Во сенка на тензиите со Украина, Русија одржува воени вежби

Русија ќе одржи поморски и ракетни вежби во регионот на Црното Море, иако тензиите со Украина и Западот се на високо ниво по инцидентот кај Азовското море, пренесе агенцијата „Ројтерс“. Подморниците „Ростов на Дон Б-237“ и „Стари Оскол Б-262“ патролирале и вежбале откривање и уништување на морски и копнени мети со ракетни напади, пренесе Министерството

Во сенка на тензиите со Украина, Русија одржува воени вежби

Во сенка на тензиите со Украина, Русија одржува воени вежби

Русија ќе одржи поморски и ракетни вежби во регионот на Црното Море, иако тензиите со Украина и Западот се на високо ниво по инцидентот кај Азовското море, пренесе агенцијата „Ројтерс“. Подморниците „Ростов на Дон Б-237“ и „Стари Оскол Б-262“ патролирале и вежбале откривање и уништување на морски и копнени мети со ракетни напади, пренесе Министерството

Во сенка на тензиите со Украина, Русија одржува воени вежби

Во сенка на тензиите со Украина, Русија одржува воени вежби

Русија ќе одржи поморски и ракетни вежби во регионот на Црното Море, иако тензиите со Украина и Западот се на високо ниво по инцидентот кај Азовското море, пренесе агенцијата „Ројтерс“. Подморниците „Ростов на Дон Б-237“ и „Стари Оскол Б-262“ патролирале и вежбале откривање и уништување на морски и копнени мети со ракетни напади, објави Министерството