притисни ентер »

Настани што го одбележаа денешниот ден во музиката: Родена е Мараја Кери, „Атомско склониште“ го објави својот прв албум…

Настани што го одбележаа денешниот ден во музиката: Родена е Мараја Кери, „Атомско склониште“ го објави својот прв албум…

Денешниот ден во музичката историја, како на Балканот, така и на светско ниво, ќе го паметиме по создавањето на неколку исклучително квалитетни песни, но и албуми, кои се слушаат до денеска. Во продолжение прочитајте за сите настани кои ја одбележаа историјата на музиката на 27 март: 1950 година – Роден е Тони Бенкс, клавијатурист и коосновач на групата

Почина Бетовен, Роден е Стивен Тејлор и други настани кои ја одбележаа музиката низ историјата…

Почина Бетовен, Роден е Стивен Тејлор и други настани кои ја одбележаа музиката низ историјата…

Денешниот ден во музичката историја ќе го паметиме најмногу по раѓањето на легендарниот Бетовен, но и по уште неколку важни настани за кои можете да прочитате во продолжение… 1827 година – Почина германскиот композитор и пијанист Лудвиг ван Бетовен. 1917 година – Роден Руфус Томас, американски ар-ен-би, соул и фанк пејач. 1944 година – Родена Дијана

Родени се Арета Френклин и Елтон Џон, Џими Хендрикс издаде концертен албум и други настани кои ја одбележаа музиката низ историјата…

Родени се Арета Френклин и Елтон Џон, Џими Хендрикс издаде концертен албум и други настани кои ја одбележаа музиката низ историјата…

Денешниот ден во музичката историја го одбележуваат неколку клучни настани, помеѓу кои слободно може да се оддели раѓањето на кралицата на соул музиката – неверојатната Арета Френклин. Во продолжение прочитајте по што с ѐ друго ќе го паметиме 25 март , кога е музиката во прашање: 1942 година – Родена е Арета Френклин, американска пејачка која ја носеше

„Rolling stones“ го претставија изданието „Dirty work“, „Забрањено пушење“ објави концертен албум и други настани кои ја одбележаа музиката низ историјата…

„Rolling stones“ го претставија изданието „Dirty work“, „Забрањено пушење“ објави концертен албум и други настани кои ја одбележаа музиката низ историјата…

Денешниот ден во музичката историја ќе го паметиме по неколку успешни изданија кои се објавени токму на 24 март, како и по раѓањето на популарната Нена, германската пејачка која создаде единствен хит кој спојува бројни генерации. Во продолжение погледнете кои настани ја одбележаа историјата на музиката на денешен ден: 1956 година – Билборд ја објави