притисни ентер »

Драма во Лондон, Тим преку Ѓоковиќ избори пласман во финалето

Драма во Лондон, Тим преку Ѓоковиќ избори пласман во финалето

Доминик Тим, во епски меч, по три часа борба, го победи Новак Ѓоковиќ во полу-финалето на Завршниот мастерс во Лондон. Австриецот славеше со 7/5, 6/7, 7/6. Тим во полу-финалето ја забележа 300 победа во кариерата. До неа можеше да стигне и порано, но во тај-брејкот во вториот сет не искористи четири меч топки. Тим, во тај-брејкот на третиот сет, успеа

Тим го победи Ѓоковиќ, обезбеди финале на Завршниот турнир во Лондон

Тим го победи Ѓоковиќ, обезбеди финале на Завршниот турнир во Лондон

Австриецот Доминик Тим избори финале на Завршниот турнир во Лондон, совладувајќи го вечерва Србинот Новак Ѓоковиќ. Во меч што траеше безмалку три часа, Тим го доби првиот сет со 7:5, во вториот беше 7:6 за Ѓоковиќ по тај-брејкот (12:10). И во решавачкиот трет сет се играше тај-брејк, овојпат Тим беше поуспешен со 7:6 (7:5). Во финалето Тим ќе игра

Тим го елиминира Ѓоковиќ и влезе во финалето на Мастерсот во Лондон

Тим го елиминира Ѓоковиќ и влезе во финалето на Мастерсот во Лондон

Доминик Тим се пласираше во финалето на Завршниот Мастерс во Лондон откако во драматичен натпревар го совлада Новак Ѓоковиќ со 2:1 во сетови (7:5, 6:7, 7:6). Австриецот го запиша 300. триумф во кариерата, а до победата стигна во тај-брејкот во третиот сет. Тим можеше да стигне до победата и порано, но во тај-брејкот во вториот сет пропушти дури четири

Тим го елиминира Ѓоковиќ и влезе во финалето на Мастерсот во Лондон

Тим го елиминира Ѓоковиќ и влезе во финалето на Мастерсот во Лондон

Доминик Тим се пласираше во финалето на Завршниот Мастерс во Лондон откако во драматичен натпревар го совлада Новак Ѓоковиќ со 2:1 во сетови (7:5, 6:7, 7:6). Австриецот го запиша 300. триумф во кариерата, а до победата стигна во тај-брејкот во третиот сет. Тим можеше да стигне до победата и порано, но во тај-брејкот во вториот сет пропушти дури четири

Тим го совлада Ѓоковиќ со неверојатен пресврт во решавачкиот тајбрејк

Тим го совлада Ѓоковиќ со неверојатен пресврт во решавачкиот тајбрејк

Доминик Тим, во епски меч, по три часа борба, го победи првиот светски тениски рекет Новак Ѓоковиќ во полуфиналето на Завршниот мастерс во Лондон. Австриецот славеше со 7-5, 6-7, 7-6 по сетови. Тим на тој начин ја забележа 300-та победа во кариерата. До неа можеше да стигне и порано, но во тајбрејкот во вториот сет не искористи четири меч топки. Тим,

Тим го победи Ѓоковиќ и се пласира во финалето на Завршниот турнир во Лондон

Тим го победи Ѓоковиќ и се пласира во финалето на Завршниот турнир во Лондон

Тим го победи Ѓоковиќ и се пласира во финалето на Завршниот турнир во Лондон Австриецот Доминик Тим избори финале на Завршниот турнир во Лондон, совладувајќи го вечерва Србинот Новак Ѓоковиќ. Во меч што траеше безмалку три часа, Тим го доби првиот сет со 7:5, во вториот беше 7:6 за Ѓоковиќ по тај-брејкот (12:10). И во решавачкиот трет сет се играше

Драма во Лондон, Тим преку Ѓоковиќ избори пласман во финалето

Драма во Лондон, Тим преку Ѓоковиќ избори пласман во финалето

Доминик Тим, во епски меч, по три часа борба, го победи Новак Ѓоковиќ во полу-финалето на Завршниот мастерс во Лондон. Австриецот славеше со 7/5, 6/7, 7/6. Тим во полу-финалето ја забележа 300 победа во кариерата. До неа можеше да стигне и порано, но во тај-брејкот во вториот сет не искористи четири меч топки. Тим, во тај-брејкот на третиот сет, успеа

Тим го победи Ѓоковиќ и се пласира во финалето на Завршниот турнир во Лондон

Тим го победи Ѓоковиќ и се пласира во финалето на Завршниот турнир во Лондон

Англија – Австриецот Доминик Тим избори финале на Завршниот турнир во Лондон, совладувајќи го вечерва Србинот Новак Ѓоковиќ. Во меч што траеше безмалку три часа, Тим го доби првиот сет со 7:5, во вториот беше 7:6 за Ѓоковиќ по тај-брејкот (12:10). И во решавачкиот трет сет се играше тај-брејк, овојпат Тим беше поуспешен со 7:6 (7:5). Во финалето Тим

Драма во Лондон, Тим преку Ѓоковиќ избори пласман во финалето

Драма во Лондон, Тим преку Ѓоковиќ избори пласман во финалето

Доминик Тим, во епски меч, по три часа борба, го победи Новак Ѓоковиќ во полу-финалето на Завршниот мастерс во Лондон. Австриецот славеше со 7/5, 6/7, 7/6. Тим во полу-финалето ја забележа 300 победа во кариерата. До неа можеше да стигне и порано, но во тај-брејкот во вториот сет не искористи четири меч топки. Тим, во тај-брејкот на третиот сет, успеа

Во исклучително драматичен меч, Тим го победи Ѓоковиќ и се пласира во финалето во Лондон

Во исклучително драматичен меч, Тим го победи Ѓоковиќ и се пласира во финалето во Лондон

Доминик Тим и Новак Ѓоковиќ одиграа меч за паметење, Србинот спаси четири меч топки но не успеа да дојде до триумф иако во решавачкиот сет водеше со 4-0 во тај-брејкот. Во трите сета имаше само еден загубен сервис, тоа се случи во првиот сет при водство на Тим од 6-5, Австриецот доби брејк победи со 7-5 и поведе со 1-0 во сетови. Во вториот сет се

Тим го победи Ѓоковиќ и се пласира во финалето на Завршниот турнир во Лондон

Тим го победи Ѓоковиќ и се пласира во финалето на Завршниот турнир во Лондон

Лондон, 21 ноември 2020 () – Австриецот Доминик Тим избори финале на Завршниот турнир во Лондон, совладувајќи го вечерва Србинот Новак Ѓоковиќ. Во меч што траеше безмалку три часа, Тим го доби првиот сет со 7:5, во вториот беше 7:6 за Ѓоковиќ по тај-брејкот (12:10). И во решавачкиот трет сет се играше тај-брејк, овојпат Тим беше поуспешен со 7:6 (7:5)

ВИДЕО: Ѓоковиќ елиминиран, Тим е првиот финалист во Лондон!

ВИДЕО: Ѓоковиќ елиминиран, Тим е првиот финалист во Лондон!

Денеска во првото полувреме на завршниот АТП турнир во Лондон триумфираше Доминик Тим кој успеа да слави против најдобриот светски тенисер, Новак Ѓоковиќ. Во „маратонот“ кој траеше скоро три часа Австриецот беше подобар со резултат 2:1 во сетови 7:5, 6:7 (10) и 7:6 (5). Српскиот ас во „тај-брејкот“ на третиот сет имаше позитива од дури 4:0 во поени,

Спектакл во Лондон: Тим со неверојатна серија го „разоружа“ Ѓоковиќ и се пласираше во големото финале

Спектакл во Лондон: Тим со неверојатна серија го „разоружа“ Ѓоковиќ и се пласираше во големото финале

Доминик Тим втора година по ред ќе игра во големото финале на завршниот Мастерс турнир во Лондон, пред се благодарение на своајта бестрашна и храбра игра во клучните моменти од спектакуларното полуфинале со Новак Ѓоковиќ. Иако Србинот беше тој кој во најголем дел од мечот беше во подредена улога, во одлучувачкиот тајбрејк се стави во ситуација да

Тим по маратонски меч го елиминираше Ѓоковиќ во полуфиналето во Лондон

Тим по маратонски меч го елиминираше Ѓоковиќ во полуфиналето во Лондон

Новак Ѓоковиќ беше елиминиран во полуфиналето на завршниот турнир во Лондон, откако загуби со 1-2 во сетови, односно 5-7, 7-6 и 6-7 од Доминик Тим. Првиот сет беше израмнет во поголемиот дел, без ниту една брејк топка до 11. гем, кога Тим ја искористи првата можност на противнички сервис и поведе со 6-5, а потоа сервираше сигурно за 7-5. Во вториот

ВИДЕО: Маратонската драма во Лондон за Тим, Ѓоковиќ остана без финале

ВИДЕО: Маратонската драма во Лондон за Тим, Ѓоковиќ остана без финале

Австриецот Доминик Тим во неверојатно драматичен меч кој траеше речиси три часа го совлада Новак Ѓоковиќ и се пласираше во финалето на завршниот АТП турнир во Лондон. Тим го доби првиот сет во тај брејк, кој решаваше и во вториот сет. Ѓоковиќ спаси дури пет сет. – меч топки и откако израмни на 1-1 во сетови беше на прагот на голем триумф, водејќи со