притисни ентер »

Тенисерка речиси колабираше поради загадениот воздух во Австралија

Тенисерка речиси колабираше поради загадениот воздух во Австралија

Словенечката тенисерка Далила Јакуповиќ беше принудена да се откаже од квалификацискиот натпревар на Австралија опен поради проблеми со дишењето предизвикано од загадувањето на воздухот поради пожарите во Австралија. Јакуповиќ, 117. во светот, водеше со 1:0 и 5:6 во гемови во вториот сет, кога почна да има потешкотии. Подоцна била принудена да клекне

Тенисерка колабираше заради загадениот воздух во Австралија

Тенисерка колабираше заради загадениот воздух во Австралија

Словенечката тенисерка Далила Јакуповиќ беше принудена да се откаже од квалификацискиот натпревар на Австралија опен поради проблеми со дишењето предизвикано од загадувањето на воздухот поради пожарите во Австралија. Јакуповиќ, 117. во светот, водеше со 1:0 и 5:6 во гемови во вториот сет, кога почна да има потешкотии. Подоцна била принудена да клекне

Поради загадениот воздух прекинати натпреварите на Австралија Опен

Поради загадениот воздух прекинати натпреварите на Австралија Опен

Здравјето на тенисерите на Австралија Опен е во преден план откако словенечката тенисерка Далила Јакуповиќ мораше да го предаде мечот во квалификациите за главниот турнир. Јакуповиќ при резултат од 6 : 4, 5 : 6 го предаде мечот на швајцарската тенисерка Стефани Вогел затоа што не можеше да дише. Мораа да ѝ помогнат за да го напушти теренот, а Словенката

Видео- фото: Загрозен стартот на првиот Грен слем во 2020,  „Австралија Опен“

Видео- фото: Загрозен стартот на првиот Грен слем во 2020, „Австралија Опен“

„Австралија опен“ е првиот грен слем во сезоната, турнирот во Мелбурн започнува на 20 јануари , но годинава организаторите се соочени со сериозни проблеми. Се поставува прашањето како по овој загаден воздух во Мелбурн воопшто ќе може да се играат мечеви. Поради густион дим над Мелбурн парк организаторите беа принудени да го поместат почетокот на квалификациите

Лошиот воздух почна да им прави проблеми на организаторите на Австралија Опен, тенисерите почнаа да колабираат (ВИДЕО)

Лошиот воздух почна да им прави проблеми на организаторите на Австралија Опен, тенисерите почнаа да колабираат (ВИДЕО)

Веќе двајца тенисери колабираа на терените во Мелбурн Парк и мораа да побараат лекарска помош. Организаторите на Австралија Опен на неполна недела пред стартот на грен слем турнирот, почнаа да се соочуваат со проблеми поради пожарите кои беснеат на најмалиот континент. Лошиот квалитет на воздухот ги натера организаторите да ги откажат тренинзите на

Хаос во Австралија: Тенисерка колабираше поради лошиот воздух (видео)

Хаос во Австралија: Тенисерка колабираше поради лошиот воздух (видео)

Пожарите кои беснеат во Австралија почнаа да им прават проблеми на организаторите на првиот Грен слем турнир, „Австралија Опен“. Словенечката тенисерка Далила Јакуповиќ мораше да се откаже од квалфикациите поради тоа што почна да се гуши затоа што имаше лош квалитет на воздухот. Јакуповиќ доби помош во вториот сет од мечот против Стефани Фогел, а Словенката

Лошиот воздух почна да им прави проблеми на организаторите на Австралија Опен (ВИДЕО)

Лошиот воздух почна да им прави проблеми на организаторите на Австралија Опен (ВИДЕО)

Веќе двајца тенисери колабираа на терените во Мелбурн Парк и мораа да побараат лекарска помош. Организаторите на Австралија Опен на неполна недела пред стартот на грен слем турнирот, почнаа да се соочуваат со проблеми поради пожарите кои беснеат на најмалиот континент. Лошиот квалитет на воздухот ги натера организаторите да ги откажат тренинзите на

ВИДЕО: Пожарите го обиколија Мелбурн, Јакуповиќ колабираше на терен

ВИДЕО: Пожарите го обиколија Мелбурн, Јакуповиќ колабираше на терен

Словенечката тенисерка Далила Јакуповиќ испадна од квалификациите за Австралија Опен, откако го предаде мечот од квалифиациите за првиот Грен Слем годинава. Тенисерката мораше да повлече поради тоа што почна да губи свест поради големото загадување на воздухот, кое е резултат на големите пожари што ја зафатија Австралија последниот месец. Utter #madness

Лошиот воздух почна да им прави проблеми на организаторите на Австралија Опен

Лошиот воздух почна да им прави проблеми на организаторите на Австралија Опен

Пожарите кои беснеат во Австралија почнаа да им прават проблеми на организаторите на првиот годинешен грен слем турнир. Организаторите на Австралија Опен на неполна недела пред стартот на грен слем турнирот, почнаа да се соочуваат со проблеми поради пожарите кои беснеат на најмалиот континент. Лошиот квалитет на воздухот ги натера организаторите да

Австралија опен се задуши во чад од пожарите

Австралија опен се задуши во чад од пожарите

Марија Шарапова го прекина подготвителниот меч во Мелбурн пред турнирот, а Словенката Далила Јакуповиќ заврши на колена на теренот во Мелбурн парк од загадениот воздух предизвикан од пожарите во Австралија. Јакуповиќ го играше својот квалификациски натпревар, а натпреварот го прекина во време кога го имаше добиено првиот сет, а вториот го губеше со

Хаос на Австралија опен поради ужасниот воздух во Мелбурн

Хаос на Австралија опен поради ужасниот воздух во Мелбурн

Словенечката тенисерка Далила Јакуповиќ мораше да се откаже од квалификациите за Австралија опен, откако поради лошиот квалитет на воздухот почна неконтролирано да кашла. Јакуповиќ се повлече во вториот сет од мечот со Швајцарката Штефани Фегеле и призна дека едноставно не можела да продолжи. „Беше навистина лошо. Никогаш не сум имала вакво искуство

ВИДЕО: Поради загадениот воздух во Мелбурн српска тенисерка почна да се гуши и го предаде мечот

ВИДЕО: Поради загадениот воздух во Мелбурн српска тенисерка почна да се гуши и го предаде мечот

Српската тенисерка Далила Јакуповиќ по лошо ќе го памети своето учество во квалификациите на Австралија Опен. Таа во рамки од првото коло беше пред победа на дуелот против Воеџел од Швајцарија, но во финишот од вториот сет го предаде мечот. Причината е поради високите температури и загадениот воздух во Мелбурн, кои како последица од пожарите ширум

Хаос на Австралија опен поради ужасниот воздух во Мелбурн

Хаос на Австралија опен поради ужасниот воздух во Мелбурн

Словенечката тенисерка Далила Јакуповиќ мораше да се откаже од квалификациите за Австралија опен, откако поради лошиот квалитет на воздухот почна неконтролирано да кашла. Јакуповиќ се повлече во вториот сет од мечот со Швајцарката Штефани Фегеле и призна дека едноставно не можела да продолжи. „Беше навистина лошо. Никогаш не сум имала вакво искуство

(ВИДЕО)Јакуповиќ поради загаден воздух не продолжи да игра на мечот од квалификациите за Австарлија опен

(ВИДЕО)Јакуповиќ поради загаден воздух не продолжи да игра на мечот од квалификациите за Австарлија опен

Поради загадениот воздух тенисерите и тенисерките кои почнаа со настапите во квалифиакциите за Австарлија опен  во Мелбурн беа принудени да ги прекинат мечевите на еден час принудна пауза, а на тенисерката од Словенија, Далила Јакуповиќ и се слоши и го предаде мечот во вториот сет иако беше пред победа на дуелот против Стефани Вогел од Швајцарија.