притисни ентер »

Катастрофален пораз: Македонија загуби од Холандија со 101-24

Катастрофален пораз: Македонија загуби од Холандија со 101-24

Македонската женска кошаркарска селекција за играчки до 16 години неславно го започна Европското првенство од Б дивизија. „Црвено-жолтите“ во рамки на 1. коло од групатa Д се поразени од Холандија со резултат од 101-24, објави СпортКлуб. Во првиот дел постигнавме само пет поени, од кои 2 во првата и 3 во втората четвртина. В сабота го играме мечот

ФОТО: Болен пораз, младите кошаркарки загубија со 101:24

ФОТО: Болен пораз, младите кошаркарки загубија со 101:24

Македонската женска репрезентација со убедлив пораз го започна настапот на Европското првенство за кошаркарки до 16 години, Б дивизија. Нашите млади репрезентативки загубија убедливо од Холандија со 101:24 во воведното коло од групата Д. Црвено-жолтите постигнаа само пет поени во првото полувреме кое противникот постигна 54 поени. Во второто коло нашите

Резил на стартот: Кадетките даваа кош на секои 200 секунди, па загубија со 77 разлика!

Резил на стартот: Кадетките даваа кош на секои 200 секунди, па загубија со 77 разлика!

Катастрофалниот квалитет со кој располагаме во сите возрасни категории во женската кошарка се појави на виделина и на Европското првенство (ЕП), дивизија Б, за кошаркарки до 16 години кое го почнавме со пораз од Холандија и тоа со неверојатни 77 поени разлика (24-101). Кадетките, математички кажано, постигнуваа по еден кош на секои 200 секунди, а мора

Лошо ни се пишува на ЕП во Бугарија: Кадетките претрпеа катастрофален пораз од Холандија!

Лошо ни се пишува на ЕП во Бугарија: Кадетките претрпеа катастрофален пораз од Холандија!

Македонската женска кошаркарска репрезентација до 16 години катастрофално ги стартуваше настапите на Европското првенство (Б-дивизија) во Софија, откако на првиот меч загуби од Холандија со убедливи 101-24. Во првата четвртина „црвено - жолтите“ девојки успеаа да постигнат само два поени (2-27), во втората три (3-27), додека најдобро одиграа во третиот

ЕП У-16: Опстанокот обезбеден следува дуел со Словенија

ЕП У-16: Опстанокот обезбеден следува дуел со Словенија

Македонската кошаркарска репрезентација го обезбеди опстанокот на ЕП за кадети што се игра во италијанскиот град Удине. Останува уште да се утврди конечниот пласман на нашите надежи. Македонија останува во А- дивизијата што беше и првата цел на оваа наша селекција која ги освои симпатиите на шампионатот.  Можеби уште некоја победа во групната фаза

Кадетките отворија катастрофално, загубија со 77 разлика на стартот на ЕП

Кадетките отворија катастрофално, загубија со 77 разлика на стартот на ЕП

Женската кошаркарска репрезентација до 16 години започна очајно на Европското првенство (Б-дивизија) во Софија. На првиот меч загуби од Холандија со убедливи 101-24 и во три четвртини постигна едноцифрен број на поени. Во првиот дел нашите кошаркарки имаа само пет постигнати поени, а најдобро одиграа во третиот период. Но, тоа не беше доволно да се

Русите пресилни за македонските кошаркарски надежи

Русите пресилни за македонските кошаркарски надежи

Андреј Митревски Македонската кадетска кошаркарска репрезентација (до 16 години), не успеа да се пласира во четврт-финалето на Европското првенство (ЕП) во Удине, Италија, откако убедливо беше поразена од соодветната селекција на Русија со 40-75 (7-11, 11-19, 7-16, 20-24). Со овој трет пораз, македонските надежи до крајот ќе се борат за пласман помеѓу

Кадетите обезбедија опстанок во А-Дивизија

Кадетите обезбедија опстанок во А-Дивизија

Кадетските репрезентативци на Северна Македонија против Босна и Херцеговина го запишаа вториот триумф на Европското првенство за кошаркари до 16 години кое се игра во Удине, Италија со 76-64 (19-20, 14-14, 30-14, и 13-16). Со оваа победа, кадетите обезбедија опстанок во А дивизија. Последните три рангирани земји идното лето ќе настапуваат во дивизија

Кадетите обезбедија опстанок во А-Дивизија

Кадетите обезбедија опстанок во А-Дивизија

Кадетските репрезентативци на Северна Македонија против Босна и Херцеговина го запишаа вториот триумф на Европското првенство за кошаркари до 16 години кое се игра во Удине, Италија со 76-64 (19-20, 14-14, 30-14, и 13-16). Со оваа победа, кадетите обезбедија опстанок во А дивизија. Последните три рангирани земји идното лето ќе настапуваат во дивизија

У-16: Убедлива победа против БиХ за опстанок во А-дивизијата

У-16: Убедлива победа против БиХ за опстанок во А-дивизијата

Македонската кадетска кошаркарска репрезентација одигра одличен дуел  против БиХ и со убедлива победа го избори опстанокот во А-дивизијата. Победата од 76-64 ја остави нашата репрезентација во борбата за пласман од 9-тото до 12-тото место на шампионатот на кој  по поразот од Русија  се најдоа сили за уште една добра партија како претходно во групната

Кадетите обезбедија опстанок во А-Дивизија

Кадетите обезбедија опстанок во А-Дивизија

Кадетските репрезентативци на Северна Македонија против Босна и Херцеговина го запишаа вториот триумф на Европското првенство за кошаркари до 16 години кое се игра во Удине, Италија со 76-64 (19-20, 14-14, 30-14, и 13-16). Со оваа победа, кадетите обезбедија опстанок во А дивизија. Последните три рангирани земји идното лето ќе настапуваат во дивизија

Македонија останува во елитата, кадетите ја совладаа Босна и Херцеговина за втора победа на ЕП

Македонија останува во елитата, кадетите ја совладаа Босна и Херцеговина за втора победа на ЕП

Кошаркарската репрезентација на Македонија за играчи до 16 години обезбеди опстанок во А дивизијата откако попладнево ја доби пресметката со Босна и Херцеговина со 76-64. „Црвено-жолтите“ ќе разигруваат за пласман од 9 до 12 позиција на Европското првенство во Удине, а уште поважно, обезбедија и опстанок во елитата и нов настап во А дивизија. Попладнево,

Кадетите обезбедија опстанок во А-Дивизија

Кадетите обезбедија опстанок во А-Дивизија

Кадетските репрезентативци на Северна Македонија против Босна и Херцеговина го запишаа вториот триумф на Европското првенство за кошаркари до 16 години кое се игра во Удине, Италија со 76-64 (19-20, 14-14, 30-14, и 13-16). Со оваа победа, кадетите обезбедија опстанок во А дивизија. Последните три рангирани земји идното лето ќе настапуваат во дивизија

Младите кошаркари обезбедија опстанок во елитата

Младите кошаркари обезбедија опстанок во елитата

Репрезентацијата до 16 години со триумфот над БиХ ќе игра за пласман од 9 до 12 позиција на ЕП. Кошаркарската репрезентација на Македонија до 16 години брзо го заборави катастрофалниот пораз од Русија во осминафиналето и се врати на победничките патеки на Европското првенство кое се одржува во Удине, Италија. Младите кошаркари со 76:64 ги совладаа

Најдобри кога е најпотребно, кадетите со победа над БиХ обезбедија опстанок во А Дивизија

Најдобри кога е најпотребно, кадетите со победа над БиХ обезбедија опстанок во А Дивизија

Кадетските репрезентативци на Северна Македонија против Босна и Херцеговина го запишаа вториот триумф на Европското првенство за кошаркари до 16 години кое се игра во Удине, Италија со 76-64 (19-20, 14-14, 30-14, и 13-16). Со оваа победа, кадетите обезбедија опстанок во А дивизија. Последните три рангирани земји идното лето ќе настапуваат во дивизија

Македонија ја победи БиХ и обезбеди А-дивизија за следното ЕП

Македонија ја победи БиХ и обезбеди А-дивизија за следното ЕП

Македонската кадетска машка кошаркарска репрезентација ја победи Босна и Херцеговина со 76:64 на Европското првенство за играчи со 16 годони кое се одржува во Удине, Италија. Со ова нашата селекција обезбеди опстанок во А-дивизијата за следниот континентален собир. По поразот од Русија, нашите млади надежи одиграа многу подобро и предводени од Митревски