притисни ентер »

Најдобрите моменти од БАФТА 2019: „The Favourite“ со 7 награди

Најдобрите моменти од БАФТА 2019: „The Favourite“ со 7 награди

Филмот „The Favourite“ доминираше на доделувањето на БАФТА наградите, со 7 освоени трофеи. Мексиканскиот филм „Roma“ беше прогласен за најдобар филм, додека Рами Малек е прогласен за најдобар актер за улогата на Фреди Меркјури во „Bohemian Rhapsody“. За најдобра актерка е прогласена Оливија Колман, додека за најдобра женска улога наградата отиде во

BAFTA 2019: Гламурозен црвен килим и уште едно признание за Рами Малек

BAFTA 2019: Гламурозен црвен килим и уште едно признание за Рами Малек

Вчеравечер во Лондон, во престижниот Royal Albert Hall, се одржаа 72-те по ред Британски филмски награди (BAFTA), паралелно додека во Лос Анџелес се доделуваа музичките награди Греми, па затоа и познатите што беа номинирани и на двете листи се поделија во однос на нивното присуство. Па така Лејди Гага го освои целото внимание на црвениот килим во Лос

Филмот „Рома“ награден со БАФТА за најдобар филм

Филмот „Рома“ награден со БАФТА за најдобар филм

Филмот „Рома“ на Алфонско Куарон синоќа во Лондон ја освои наградата за најдобар филм на Британската академија за филмска и телевизиска уметност (БАФТА). Драмата која го прикажува животот на куќната помошничка во семејство од средната класа во Мексико Сити на почетокот на 70-те години од минатиот век го победи „Фаворитката“ на Јоргос Лантимос. Куарон

Филмот „Рома“ награден со БАФТА за најдобар филм

Филмот „Рома“ награден со БАФТА за најдобар филм

Филмот „Рома“ на Алфонско Куарон синоќа во Лондон ја освои наградата за најдобар филм на Британската академија за филмска и телевизиска уметност (БАФТА). Драмата која го прикажува животот на куќната помошничка во семејство од средната класа во Мексико Сити на почетокот на 70-те години од минатиот век го победи „Фаворитката“ на Јоргос Лантимос. Куарон

„Рома“ ја доби наградата на БАФТА за филм на годината

„Рома“ ја доби наградата на БАФТА за филм на годината

Наградата на Британската академија за филмска уметност (БАФТА) за најдобар филм му припадна на црно-белиот „Рома” на мексиканскиот режисер Алфонсо Куарон, а пак за најдобар британски филм е прогласен „Миленичка” на Јоргос Лантимос. Наградата за режија ја освои Куарон, Реми Малек го доби признанието за најдобра машка улога за „Боемска рапсодија”, а

Филмот „Рома“ награден со БАФТА за најдобар филм

Филмот „Рома“ награден со БАФТА за најдобар филм

Филмот „Рома“ на Алфонско Куарон синоќа во Лондон ја освои наградата за најдобар филм на Британската академија за филмска и телевизиска уметност (БАФТА). Драмата која го прикажува животот на куќната помошничка во семејство од средната класа во Мексико Сити на почетокот на 70-те години од минатиот век го победи „Фаворитката“ на Јоргос Лантимос. Куарон

(ГАЛЕРИЈА) Филмски и кралски ѕвезди заблескаа на црвениот килим на БАФТА

(ГАЛЕРИЈА) Филмски и кралски ѕвезди заблескаа на црвениот килим на БАФТА

Само неколку дена пред доделувањето на Оскарите, наградите БАФТА беа доделени во Лондон во Royal Albert Hall. Посебни гости на церемонијата беа принцот Вилијам и неговата сопруга, Кејт Мидлтон. Покрај наградите, втората најважна тема на ваквите ѕвездени настани се стајлинзите на присутните. Овој пат гостите блескаа со вистински филмски гламур. Проверете

(ГАЛЕРИЈА) „Фаворитката“ освои 7 награди БАФТА

(ГАЛЕРИЈА) „Фаворитката“ освои 7 награди БАФТА

Само неколку дена пред доделувањето на Оскарите, наградите БАФТА беа доделени во Лондон во Royal Albert Hall. Посебни гости на церемонијата беа принцот Вилијам и неговата сопруга, Кејт Мидлтон. Британската академија за филм и телевизија го прогласи филмот “Роми” за најдобар филм. Алфонсо Куарон (“Рома”) ја доби наградата за најдобар режисер. Филмот

(ФОТО) Рами Малек и Лејди Гага победиле на доделувањето на наградите БАФТА…

(ФОТО) Рами Малек и Лејди Гага победиле на доделувањето на наградите БАФТА…

Неодминливата „Боемска рапсодија“ не брилјирала.Освен наградата на Малек, филмот на контроверзниот режисер Брајан Сингер (53) освоил само уште БАФТА за најдобар звук… Американскиот глумец Рами Малек (37) на уште едно доделување освоил награда за најдобар глумец, а овојпат станува збор за престижната награда која ја доделува британската академија и

Филмот „Рома“ награден со БАФТА за најдобар филм

Филмот „Рома“ награден со БАФТА за најдобар филм

Филмот „Рома“ на Алфонско Куарон синоќа во Лондон ја освои наградата за најдобар филм на Британската академија за филмска и телевизиска уметност (БАФТА). Драмата која го прикажува животот на куќната помошничка во семејство од средната класа во Мексико Сити на почетокот на 70-те години од минатиот век го победи „Фаворитката“ на Јоргос Лантимос. Куарон

Британците ги доделија филмските награди

Британците ги доделија филмските награди

Британската филмска академија ги подели своите BAFTA награди, а победник на вечерта е Alfonso Cuaron и неговиот филм Roma. Овој филм ја доби главната награда за Најдобар филм. Cuaron е режисер, сценарист, еден од продуцентите, снимател и еден од монтажерите на овој филм. Главните улоги се на Yalitza Aparicio и Marina de Tavira, а е полу-автобиографски

Доделени британските филмски награди „БАФТА 2019“

Доделени британските филмски награди „БАФТА 2019“

Во „ Ројал Алберт хол“ во Лондон синоќа се одржа 72. доделување на британските филмски награди „БАФТА 2019“ , а домаќинка на манифестација втора година со ред беше познатата англиска актерка Џоана Ламли. На овој британски пандан на американските Оскари, според бројот на номинации фаворит беше „Фаворитот“ , кој беше во трка за 12 статуетки, a победи

Чекајќи ги победниците на наградите БАФТА

Чекајќи ги победниците на наградите БАФТА

Црната историска комедија “Фаворитката”, во која актерката Оливија Колман ја игра кралицата Ана, е најверојатно фаворитот на британските награди БАФТА во Лондон. На врвот на наградата за добитник на Оскар, комедијата за кралицата и нејзиниот интригантски двор ќе се натпреваруваат за 12 награди. Колман беше номинирана за главната женска улога за нејзината

„Миленичка“ не е филм за сечиј вкус

„Миленичка“ не е филм за сечиј вкус

„Миленичка“ има 10 номинации за „оскар“ Филмот „Миленичка“ или „Д фејворит“ на специфичниот грчки гениј Јоргос Лантимос, заедно со филмот „Рома“ имаат најмногу номинации на годинашните „оскари“, дури по 10. Дали има шанси овој необичен филм да ги освои „оскарите“? Дали ги заслужи? Ова се само некои од прашањата што ги анализираат критичарите. Ова е