притисни ентер »

Повеќе од половина од заразените пациенти со коронавирус се во Скопје, вкупно тројца излечени

Повеќе од половина од заразените пациенти со коронавирус се во Скопје, вкупно тројца излечени

Во текот на следната недела како донација треба да пристигнат и 500.000 маски и 20.000 тестови, реагенси за тестирање на коронавирусот. Добивме одговор од повеќе донатори, преку норвешката Влада за респираторни машини, кои ги очекуваме на почетокот на април, а следниве денови ќе добиеме дефинитивен одговор и од Амбасадата на Кина, од која побаравме

Нови 24 случаи на корона во земјава најмногу во Скопје 15, за прв пат и во Тетово

Нови 24 случаи на корона во земјава најмногу во Скопје 15, за прв пат и во Тетово

Embedded video for Нови 24 случаи на корона во земјава најмногу во Скопје 15, за прв пат и во Тетово Нови 24 заразени со коронавирус се регистрирани последното деноноќие. Прв случај е потврден и во Тетово. Се работи за 69 годишен пациент, кој бил на лекување во неколку здравствени установи во Скопје, а  околу 2 недели престојувал и во Заводот за физикална

Тетовец кој лежел во Завод за рехабилитација во Капиштец - заболен од КОВИД-19

Тетовец кој лежел во Завод за рехабилитација во Капиштец - заболен од КОВИД-19

Уште еден заразен со коронавирус, од Кожната клиника. Прв случај е регистриран и во Тетово, тоа е пациент кој престојувал во Заводот за рехабилитација во Капиштец. Пациент од Тетово кој престојувал во Завод за рехабилитација во Капиштец  е заболен од коронавирус. Тој како опериран и неподвижен пациент што имал и васкулатни здравствени проблеми, бил

Тетовец кој лежел во Завод за рехабилитација во Капиштец - заболен од КОВИД-19

Тетовец кој лежел во Завод за рехабилитација во Капиштец - заболен од КОВИД-19

Уште еден заразен со коронавирус, од Кожната клиника. Прв случај е регистриран и во Тетово, тоа е пациент кој престојувал во Заводот за рехабилитација во Капиштец. Пациент од Тетово кој престојувал во Завод за рехабилитација во Капиштец  е заболен од коронавирус. Тој како опериран и неподвижен пациент што имал и васкулатни здравствени проблеми, бил

КОРОНАВИРУС: Ова е градот со најмногу заболени кај нас

КОРОНАВИРУС: Ова е градот со најмногу заболени кај нас

Во Македонија Скопје има најголем број заразени со коронавирус. Вкупниот број е 123, а зад него следи Дебар со 43, додека Куманово има 15 заразени. Најголем раст на бројот на заболени од коронавирусот во изминатите 24 часа има во Скопје, и тоа 15 новозаболени, потоа следува Куманово со 4, а од денеска прв случај е потврден и во Тетово. Во Македонија

14 здравствени работници се тестираат за Ковид-19 по потврдениот случај во Тетово

14 здравствени работници се тестираат за Ковид-19 по потврдениот случај во Тетово

14 здравствени работници се тестираат за Ковид-19 по потврдениот случај во Тетово Првиот заболен од корона вирус во тетово 69 годишниот маж лежел во болницата за рехабилитација во Капиштец од 9 ти до 23 ти март. Ова попладнево на прес конференција го потврди министерот за здравство Венко Филипче. Здравствената состојба му се влошила па бил испратен

Филипче: Идната недела ќе пристигнат 500.000 маски и 20.000 тестови

Филипче: Идната недела ќе пристигнат 500.000 маски и 20.000 тестови

Во текот на следната недела како донација треба да пристигнат и 500.000 маски и 20.000 тестови, реагенси за тестирање на коронавирусот. Добивме одговор од повеќе донатори, преку норвешката Влада за респираторни машини, кои ги очекуваме на почетокот на април, а следниве денови ќе добиеме дефинитивен одговор и од Амбасадата на Кина, од која побаравме

ФИЛИПЧЕ: Заразениот од Тетово две недели бил во Заводот за рехабилитација во Козле

ФИЛИПЧЕ: Заразениот од Тетово две недели бил во Заводот за рехабилитација во Козле

Извадок од прес конференцијата на Венко Филипче Каде се бил третиран заболениот пациент од Тетово за кого знаеме дека престојувал во заводот во Козле ? -Пациентот престојувал две недели, но бил неподвижен и имал само една посета. По, испуштањето од болницата бил тестиран и упатен на Инфективната клиника. Многу мал број на пациенти. 14 здравствени

Филипче: Идната недела ќе пристигнат 500.000 маски и 20.000 тестови

Филипче: Идната недела ќе пристигнат 500.000 маски и 20.000 тестови

Во текот на следната недела како донација треба да пристигнат и 500.000 маски и 20.000 тестови, реагенси за тестирање на коронавирусот. Добивме одговор од повеќе донатори, преку норвешката Влада за респираторни машини, кои ги очекуваме на почетокот на април, а следниве денови ќе добиеме дефинитивен одговор и од Амбасадата на Кина, од која побаравме

Филипче: донација од 500 илјади маски и 20 илјади тестови пристига следната недела

Филипче: донација од 500 илјади маски и 20 илјади тестови пристига следната недела

Следно Договорена е и донација на респираторни машини од Новрешка а се чека на одговор од Кина. Уште еден лекар од Клиниката за кожни болести е позитивен на тестот. Се утврдува како неподвиѓниот хоспитализиран тетовец се заразил од вирусот. СКОПЈЕ - Петстотини илјади заштитни маски и 20 илјади тестови и реагенси е првата донација која ќе пристигне

Филипче: Следната недела донација од 500 илјади маски и 20 илјади тестови, реагенси за тестирање на коронавирус

Филипче: Следната недела донација од 500 илјади маски и 20 илјади тестови, реагенси за тестирање на коронавирус

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче на редовната прес-конференција за состојбата со коронавирусот во земјава, информираше дека во текот на следната недела како донација треба да пристигнат 500 илјади маски и 20 илјади тестови, како и реагенси за тестирање на вирусот. „Денеска имав состанок со амбасадорката на САД, Кејт Мари Брнз, на којашто

Филипче:  Уште еден вработен од Кожно има ковид-19

Филипче: Уште еден вработен од Кожно има ковид-19

- Уште еден вработен од Кожната клиника е дијагностициран со ковид-19, рече министерот Филипче на редовната прес-конференција. Уште појасни и дека еден пациент е веќе испишан од болница, а уште еден се подготвува. Со ова бројката на излекувани пациенти е тројца.

Филипче:  Уште еден вработен од Кожно има ковид-19

Филипче: Уште еден вработен од Кожно има ковид-19

- Уште еден вработен од Кожната клиника е дијагностициран со ковид-19, рече министерот Филипче на редовната прес-конференција. Уште појасни и дека еден пациент е веќе испишан од болница, а уште еден се подготвува. Со ова бројката на излекувани пациенти е тројца.

Следната недела пристигнува донација од 500.000 маски и 20.000 тестови

Следната недела пристигнува донација од 500.000 маски и 20.000 тестови

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче на редовната прес-конференција за состојбата со коронавирусот во земјава, информираше дека во текот на следната недела како донација треба да пристигнат 500 илјади маски и 20 илјади тестови, како и реагенси за тестирање на вирусот. „Денеска имав состанок со амбасадорката на САД, Кејт Мари Брнз, на којашто

Филипче: Идната недела ќе пристигнат 500.000 маски и 20.000 тестови

Филипче: Идната недела ќе пристигнат 500.000 маски и 20.000 тестови

Во текот на следната недела како донација треба да пристигнат и 500.000 маски и 20.000 тестови, реагенси за тестирање на коронавирусот. Добивме одговор од повеќе донатори, преку норвешката Влада за респираторни машини, кои ги очекуваме на почетокот на април, а следниве денови ќе добиеме дефинитивен одговор и од Амбасадата на Кина, од која побаравме

ВО ЖИВО од прес-конференцијата на ФИЛИПЧЕ

ВО ЖИВО од прес-конференцијата на ФИЛИПЧЕ

Министерот за здравство, доц. д-р Венко Филипче, денеска (четврток, 26.03.2020 година), во 16:00 часот, ќе одржи прес-конференција. Прес-конференцијата во живо можете да ја следите овде:

Се чекаат резултати за 14 лекари од Козле кои биле во контакт со заболено лице од коронавирус

Се чекаат резултати за 14 лекари од Козле кои биле во контакт со заболено лице од коронавирус

Покрај новите 24 случаи регистрирани до 12 часот, министерот за здравство Венко Филипче информираше и за двајца излечени пациенти, со што сега има три излечени лица од COVID-19. Едниот е маж од Дебар кој е веќе испишан од Инфективната клиника и е испратен на домашно лекување откако во два наврати неговиот тест бил негативен. Втората излекувана пациентка

ВО ЖИВО од прес-конференцијата на ФИЛИПЧЕ

ВО ЖИВО од прес-конференцијата на ФИЛИПЧЕ

Министерот за здравство, доц. д-р Венко Филипче, денеска (четврток, 26.03.2020 година), во 16:00 часот, ќе одржи прес-конференција. Прес-конференцијата во живо можете да ја следите овде: