притисни ентер »

Тачи се обрати на јавноста по средбата со Рама: Ќе поднесам оставка, ако го потврдат обвинението

Тачи се обрати на јавноста по средбата со Рама: Ќе поднесам оставка, ако го потврдат обвинението

Косовскиот претседател Хашим Тачи рече дека ќе поднесе оставка доколу Специјалниот суд за злостроства на ОВК го потврди обвинението, чиј нацрт е подготвен од страна на обвинителството на тој суд. „Следните денови, ќе се консултирам со политичките лидери околу наредните чекори. Ве уверувам уште еднаш, нема да се соочам со правдата од оваа канцеларија

Тачи: Ако се потврди обвинението, ќе поднесам оставка

Тачи: Ако се потврди обвинението, ќе поднесам оставка

Косовскиот претседател Хашим Тачи рече дека ќе поднесе оставка доколку Специјалниот суд за злосторства на ОВК го потврди обвинението, кое го подготви обвинителството на тој суд. „Во наредните денови, ќе се консултирам со политичките лидери за следните чекори. Ве уверувам уште еднаш, нема да се соочам со правда од оваа канцеларија. Ако обвинението е

Рама во Приштина: Обвинението против Тачи е срам на 21 век

Рама во Приштина: Обвинението против Тачи е срам на 21 век

Албанскиот премиер Еди Рама кажа дека обвинението против косовскиот претседател Хашим Тачи ќе влезе во историјата како „срам на 21 век во историјата на правдата“. Рама пристигна во Приштина каде го почна состанокот со претседателот на партијата Социјалдемократска иницијатива Фатмир Љимај, а на Твитер напиша дека таму е да слушне и дознае повеќе по

Рама: Обвинението против Тачи е светска дамка во историјата на правдата

Рама: Обвинението против Тачи е светска дамка во историјата на правдата

Премиерот на Албанија, Еди Рама изјави дека причината за неговата посета на Косово денес е поврзана со обвиненијата од Специјалниот суд против претседателот на Косово, Хашим Тачи и лидерот на Демократската партија на Косово, Кадри Весели. Рама го објави тоа на својот профил на Твитер, наведувајќи дека тој дошол во Приштина да слушне и да дознае повеќе

Рама во Приштина на средби со државниот врв и партиските лидери

Рама во Приштина на средби со државниот врв и партиските лидери

Албанскиот премиер Еди Рама ќе престојува денеска во еднодневна посета на Косово, каде што ќе има средби со водачите на државните институции, како и со лидерите на неколку политички партии, јави дописникот на МИА од Приштина. Според агендата на посетата, првата средба, во 13.15 часот, Рама ќе ја има со лидерот на партијата Социјалдемократска иницијатива

Рама во Приштина на средби со државниот врв и партиските лидери

Рама во Приштина на средби со државниот врв и партиските лидери

Албанскиот премиер Еди Рама ќе престојува денеска во еднодневна посета на Косово, каде што ќе има средби со водачите на државните институции, како и со лидерите на неколку политички партии. Според агендата на посетата, првата средба, во 13.15 часот, Рама ќе ја има со лидерот на партијата Социјалдемократска иницијатива (Нисма), Фатмир Лимај, а подоцна

Рама во Приштина на средби со државниот врв и партиските лидери

Рама во Приштина на средби со државниот врв и партиските лидери

Албанскиот премиер Еди Рама ќе престојува денеска во еднодневна посета на Косово, каде што ќе има средби со водачите на државните институции, како и со лидерите на неколку политички партии, јави дописникот на МИА од Приштина. Според агендата на посетата, првата средба, во 13.15 часот, Рама ќе ја има со лидерот на партијата Социјалдемократска иницијатива

Рама во Приштина на средби со државниот врв и партиските лидери

Рама во Приштина на средби со државниот врв и партиските лидери

Албанскиот премиер Еди Рама ќе престојува денеска во еднодневна посета на Косово, каде што ќе има средби со водачите на државните институции, како и со лидерите на неколку политички партии, јави дописникот на МИА од Приштина . Според агендата на посетата, првата средба, во 13.15 часот, Рама ќе ја има со лидерот на партијата Социјалдемократска иницијатива

Рама во посета на Косово на средби со државниот врв и партиските лидери

Рама во посета на Косово на средби со државниот врв и партиските лидери

Албанскиот премиер Еди Рама ќе престојува денеска во еднодневна посета на Косово, каде што ќе има средби со водачите на државните институции, како и со лидерите на неколку политички партии, јави дописникот на МИА од Приштина . Според агендата на посетата, првата средба, во 13.15 часот, Рама ќе ја има со лидерот на партијата Социјалдемократска иницијатива

Рама во Приштина на средби со државниот врв и партиските лидери

Рама во Приштина на средби со државниот врв и партиските лидери

Приштина, 29 јуни 2020 () – Албанскиот премиер Еди Рама ќе престојува денеска во еднодневна посета на Косово, каде што ќе има средби со водачите на државните институции, како и со лидерите на неколку политички партии, јави дописникот на од Приштина. Според агендата на посетата, првата средба, во 13.15 часот, Рама ќе ја има со лидерот на партијата

Рама во Приштина на средби со државниот врв и партиските лидери

Рама во Приштина на средби со државниот врв и партиските лидери

Албанскиот премиер Еди Рама ќе престојува денеска во еднодневна посета на Косово, каде што ќе има средби со водачите на државните институции, како и со лидерите на неколку политички партии, јави дописникот на МИА од Приштина . Според агендата на посетата, првата средба, во 13.15 часот, Рама ќе ја има со лидерот на партијата Социјалдемократска иницијатива

Рама оди во Приштина

Рама оди во Приштина

Денес премиерот на Албанија, Еди Рама, ќе започне со дводневна посета на Косово, за време на која ќе се сретне со лидерите на институциите и политичките партии на Косово. Како што дозна koha.net, Рама прво ќе се сретне со претседателот на Социјалдемократската иницијатива, Фатмир Љимај, а потоа и со лидерите на Демократската алијанса на Косово, Иса

Граѓаните на Косово револтирани од обвинението против Хашим Тачи

Граѓаните на Косово револтирани од обвинението против Хашим Тачи

Косовските граѓани сметаат дека обвинението против претседателот Хашим Тачи и лидерот на ДПК, Кадри Весели, е хендикеп за земјата, неколку дена пред состанокот во Вашингтон. Тие велат дека Соединетите Американски Држави знаат многу добро дека војната на ОВК била чиста и дека овие обвинувања се неосновани. „Ако претседателот и другите се нарекуваат