притисни ентер »

Најмалку осуммина загинати во напад со гранати во Кабул

Најмалку осуммина загинати во напад со гранати во Кабул

Гранатите врз главниот град на Авганистан биле истрелани од два автомобила, изјави портпаролот на Министерството за внатрешни работи, Тарик Аријан. Никој не ја презеде одговорноста за нападот, чија цел бил дипломатскиот кварт Вазир Акбар Кан во Кабул. Талибанците наскоро издале соопштение во кое негираат каква било одговорност за нападот. Исламската

Исламска држава изврши ракетен напад во Кабул

Исламска држава изврши ракетен напад во Кабул

Најмалку осум цивили загинаа откако денеска беа истрелани 23 ракетни проектили во најмалку шест области во Кабул, соопшти Министерството за внатрешни работи. Триесет и три лица се повредени во нападите. Ракетите биле истрелани од два помали камиони паркирани во две населби, соопшти Министерството. Меѓу целите беше познатиот плоштад Седарат, каде се

Ракетен напад на Кабул, загинаа најмалку осум лица

Ракетен напад на Кабул, загинаа најмалку осум лица

Најмалку осум цивили загинаа откако денеска беа истрелани 23 ракетни проектили во најмалку шест области во Кабул, соопшти Министерството за внатрешни работи. Триесет и три лица се повредени во нападите. Ракетите биле истрелани од два помали камиони паркирани во две населби, соопшти Министерството. Меѓу целите беше познатиот плоштад Седарат, каде се

Ракетен напад на Кабул, загинаа најмалку осум лица

Ракетен напад на Кабул, загинаа најмалку осум лица

Најмалку осум цивили загинаа откако денеска беа истрелани 23 ракетни проектили во најмалку шест области во Кабул, соопшти Министерството за внатрешни работи. Триесет и три лица се повредени во нападите. Ракетите биле истрелани од два помали камиони паркирани во две населби, соопшти Министерството. Меѓу целите беше познатиот плоштад Седарат, каде се

Ракетен напад на Кабул, загинаа најмалку осум лица

Ракетен напад на Кабул, загинаа најмалку осум лица

Најмалку осум цивили загинаа откако денеска беа истрелани 23 ракетни проектили во најмалку шест области во Кабул, соопшти Министерството за внатрешни работи. Триесет и три лица се повредени во нападите. Ракетите биле истрелани од два помали камиони паркирани во две населби, соопшти Министерството. Меѓу целите беше познатиот плоштад Седарат, каде се

Иcлaмcкa дpжaвa извpши paкeтeн нaпaд вo Кабул: Нajмaлкy 8 цивили зaгинaa, 33 ce пoвpeдeни..

Иcлaмcкa дpжaвa извpши paкeтeн нaпaд вo Кабул: Нajмaлкy 8 цивили зaгинaa, 33 ce пoвpeдeни..

Најмалку осум цивили загинаа откако денеска беа истрелани 23 ракетни проектили во најмалку шест области во Кабул, соопшти Министерството за внатрешни работи. Триесет и три лица се повредени во нападите. Ракетите биле истрелани од два помали камиони паркирани во две населби, соопшти Министерството. Меѓу целите беше познатиот плоштад Седарат, каде се

„Исламска држава“ ја презеде одговорноста за ракетниот напад во Кабул

„Исламска држава“ ја презеде одговорноста за ракетниот напад во Кабул

Џихадистичката група „Исламска држава“ ја презеде одговорноста за ракетниот напад во густо населените зони на авганистанскиот главен град Кабул, при што загинаа најмалку осум лица. Ракетниот напад беше насочен кон различни делови на централен и северен Кабул – вклучително и во и околу силно утврдената Зелена зона, во која се сместени амбасади и меѓународни

Ракетен напад на Кабул, загинаа најмалку осум лица

Ракетен напад на Кабул, загинаа најмалку осум лица

Најмалку осум цивили загинаа откако денеска беа истрелани 23 ракетни проектили во најмалку шест области во Кабул, соопшти Министерството за внатрешни работи. Триесет и три лица се повредени во нападите. Ракетите биле истрелани од два помали камиони паркирани во две населби, соопшти Министерството. Меѓу целите беше познатиот плоштад Седарат, каде се

Ракетен напад на Кабул, загинаа најмалку осум лица

Ракетен напад на Кабул, загинаа најмалку осум лица

Најмалку осум цивили загинаа откако денеска беа истрелани 23 ракетни проектили во најмалку шест области во Кабул, соопшти Министерството за внатрешни работи. Триесет и три лица се повредени во нападите. Ракетите биле истрелани од два помали камиони паркирани во две населби, соопшти Министерството. Меѓу целите беше познатиот плоштад Седарат, каде се

„Исламска држава” ја презеде одговорноста за ракетниот напад во Кабул

„Исламска држава” ја презеде одговорноста за ракетниот напад во Кабул

Џихадистичката група „Исламска држава” ја презеде одговорноста за ракетниот напад во густо населените зони на авганистанскиот главен град Кабул, при што загинаа најмалку осум лица. Ракетниот напад беше насочен кон различни делови на централен и северен Кабул – вклучително и во и околу силно утврдената Зелена зона, во која се сместени амбасади и меѓународни

„Исламска држава“ ја презеде одговорноста за ракетниот напад во Кабул

„Исламска држава“ ја презеде одговорноста за ракетниот напад во Кабул

Џихадистичката група „Исламска држава“ ја презеде одговорноста за ракетниот напад во густо населените зони на авганистанскиот главен град Кабул, при што загинаа најмалку осум лица. Ракетниот напад беше насочен кон различни делови на централен и северен Кабул – вклучително и во и околу силно утврдената Зелена зона, во која се сместени амбасади и меѓународни

„Исламска држава“ ја презеде одговорноста за ракетниот напад во Кабул

„Исламска држава“ ја презеде одговорноста за ракетниот напад во Кабул

Џихадистичката група „Исламска држава“ ја презеде одговорноста за ракетниот напад во густо населените зони на авганистанскиот главен град Кабул, при што загинаа најмалку осум лица. Ракетниот напад беше насочен кон различни делови на централен и северен Кабул – вклучително и во и околу силно утврдената Зелена зона, во која се сместени амбасади и меѓународни

Ракетен напад на Кабул, загинаа најмалку осум лица

Ракетен напад на Кабул, загинаа најмалку осум лица

Најмалку осум цивили загинаа откако денеска беа истрелани 23 ракетни проектили во најмалку шест области во Кабул, соопшти Министерството за внатрешни работи. Триесет и три лица се повредени во нападите. Ракетите биле истрелани од два помали камиони паркирани во две населби, соопшти Министерството. Меѓу целите беше познатиот плоштад Седарат, каде се

ВИДЕО: Mинофрлачки напад во Кабул, најмалку 8 загинати и 31 ранет

ВИДЕО: Mинофрлачки напад во Кабул, најмалку 8 загинати и 31 ранет

Најмалку осум лица загинаа, а 31 се ранети во утринскиот минофрлачки напад врз станбени населби во авганистанскиот главен град Кабул. #Breaking News – Moments ago, several rockets hit the city of #Kabul pic.twitter.com/TFyELAEWk2 — khate-nakhost (@KhateNakhost) November 21, 2020 Портпаролот на авганистанското Министерство за внатрешни работи Тарик

ИСИС презема одговорност за ракетниот напад во Кабул во кој загинаа најмалку 8 лица

ИСИС презема одговорност за ракетниот напад во Кабул во кој загинаа најмалку 8 лица

Џихадистичката група „Исламска држава“ ја презеде одговорноста за ракетниот напад во густо населените зони на авганистанскиот главен град Кабул, при што загинаа најмалку осум лица. Ракетниот напад беше насочен кон различни делови на централен и северен Кабул – вклучително и во и околу силно утврдената Зелена зона, во која се сместени амбасади и меѓународни

Ракетен напад на Кабул, загинаа најмалку пет лица

Ракетен напад на Кабул, загинаа најмалку пет лица

Најмалку пет лица загинаа во ракетен напад утрово во главниот град на Авганистан, Кабул. Во извештајот на локалниот канал 1ТВ се наведени информации од авганистанското Министерство за здравство за 21 рането лице. 1 ТВ наведува дека биле истрелани 14 ракети кон Кабул, во повеќе градски области, објави ТАСС. Информацијата за утринскиот напад ја потврди