притисни ентер »

Заради Ковид 19, телото на Иринеј покриено, верниците го бакнуваат стаклото

Заради Ковид 19, телото на Иринеј покриено, верниците го бакнуваат стаклото

Ковчегот со телото на патријархот Иринеј од Патријаршијата на Српската православна црква е изложен во белградската црква Св. Архангел Михаил. Телото на патријархот Иринеј, кој почина како резултат на Ковид-19, за разлика од телото на Амфилохије, е покриено со проѕирна обвивка. Мноштво луѓе се собраа во и пред црквата, пренесува Индекс. Иако СПЦ претходно

Се дезинфицира стаклото под кое е изложен Иринеј (ФОТО)

Се дезинфицира стаклото под кое е изложен Иринеј (ФОТО)

Светиот архиерејски синод на Српската православна црква (СПЦ) денеска соопшти дека за време на молитвата за испраќање на патријархот Иринеј, што ќе се одржи во Соборниот храм на Светиот архангел Михаил и во Спомен-црквата Свети Сава во Врачар, СПЦ строго ќе се придржува до мерките пропишани од надлежните државни органи. Но, на фотографиите и снимките

Се дезинфицира стаклото под кое е изложен Иринеј (ФОТО)

Се дезинфицира стаклото под кое е изложен Иринеј (ФОТО)

Светиот архиерејски синод на Српската православна црква (СПЦ) денеска соопшти дека за време на молитвата за испраќање на патријархот Иринеј, што ќе се одржи во Соборниот храм на Светиот архангел Михаил и во Спомен-црквата Свети Сава во Врачар, СПЦ строго ќе се придржува до мерките пропишани од надлежните државни органи. Но, на фотографиите и снимките

Поради Ковид-19, верниците бакнуваат стакло наместо телото на Иринеј

Поради Ковид-19, верниците бакнуваат стакло наместо телото на Иринеј

Ковчегот со телото на патријархот Иринеј од Патријаршијата на Српската православна црква е изложен во белградската црква Св. Архангел Михаил. Телото на патријархот Иринеј, кој почина како резултат на Ковид-19, за разлика од телото на Амфилохије, е покриено со проѕирна обвивка. Мноштво луѓе се собраа во и пред црквата, пренесува Индекс. Иако СПЦ претходно

Го бакнуваа, па го дезинфицираа ковчегот на покојниот Иринеј (ФОТО)

Го бакнуваа, па го дезинфицираа ковчегот на покојниот Иринеј (ФОТО)

Верниците во Србија кои денеска се простија од патријархот Иринеј, кој почина вчера по компликации со коронавирусот, го бакнуваа стаклото со кое беше покриено телото на покојниот. Потоа следуваше дезинфекција на стаклото. Телото на српскиот патријарх Иринеј денеска беше изложено во Соборната црква во Белград. Неодамна од коронавирусот почина и владиката

Поради Ковид-19, верниците бакнуваат стакло наместо телото на Иринеј

Поради Ковид-19, верниците бакнуваат стакло наместо телото на Иринеј

Ковчегот со телото на патријархот Иринеј од Патријаршијата на Српската православна црква е изложен во белградската црква Св. Архангел Михаил. Телото на патријархот Иринеј, кој почина како резултат на Ковид-19, за разлика од телото на Амфилохије, е покриено со проѕирна обвивка. Мноштво луѓе се собраа во и пред црквата, пренесува Индекс. Иако СПЦ претходно

Поради Ковид-19, верниците бакнуваат стакло наместо телото на Иринеј

Поради Ковид-19, верниците бакнуваат стакло наместо телото на Иринеј

Ковчегот со телото на патријархот Иринеј од Патријаршијата на Српската православна црква е изложен во белградската црква Св. Архангел Михаил. Телото на патријархот Иринеј, кој почина како резултат на Ковид-19, за разлика од телото на Амфилохије, е покриено со проѕирна обвивка. Мноштво луѓе се собраа во и пред црквата, пренесува Индекс. Иако СПЦ претходно

Поради Ковид-19, верниците бакнуваат стакло наместо телото на Иринеј

Поради Ковид-19, верниците бакнуваат стакло наместо телото на Иринеј

epa08832404 Priests pay last respects to the late Serbian Patriarch Irinej in Belgrade, Serbia, 21 November 2020. According to media reports Patriarch Irinej died on 20 November 2020 in Belgrade, Serbia at the age of 90 after being admitted to a hospital for having symptoms of Covid-19 disease. EPA-EFE/MARKO DJOKOVIC Ковчегот со телото на патријархот

Верниците со последен поздрав до српскиот патријарх Иринеј

Верниците со последен поздрав до српскиот патријарх Иринеј

Loading Video... Под будното око на јавноста, со масовна посетеност и придружба на српската гарда - вака се одвива испраќањето на српскиот патријарх Иринеј до неговото вечно почивалиште храмот Свети Сава, во Белград. Ковчегот на архиепископот кој почина од ковид, поставен на средината на црквата, беше покриен со стакло. Верниците кои дојдоа да се простат

РЕЧИСИ НИКОЈ НЕМА МАСКА: Верниците го бакнуваат ковчегот на патријархот Иринеј (ВИДЕО)

РЕЧИСИ НИКОЈ НЕМА МАСКА: Верниците го бакнуваат ковчегот на патријархот Иринеј (ВИДЕО)

РЕЧИСИ НИКОЈ НЕМА МАСКА: Верниците го бакнуваат ковчегот на патријархот Иринеј (ВИДЕО) Светиот архијерејски синод на Српската православна црква (СПЦ) денеска соопшти дека за време на молитвеното испраќање на патријархот Иринеј, што се одржа во Соборниот храм Свети архангел Михаил и во Спомен-црквата Свети Сава, СПЦ строго ќе се придржува до мерките

Сè е подготвено за збогување од блажениот патријарх Иринеј, ЗЕМСКИТЕ ОСТАНКИ ИЗЛОЖЕНИ ВО ХРАМОТ СВЕТА САВА (ВИДЕО)

Сè е подготвено за збогување од блажениот патријарх Иринеј, ЗЕМСКИТЕ ОСТАНКИ ИЗЛОЖЕНИ ВО ХРАМОТ СВЕТА САВА (ВИДЕО)

Поворката со посмртните останки на патријархот Иринеј пристигна во храмот Свети Сава околу 12:30 часот, по што стражарите на српската армија го донесоа ковчегот и го положија во центарот на Храмот. Погледнете како изгледа Храмот внатре ... Веста за смртта на патријархот Иринеј ја погоди Србија. Бидејќи целата планета е погодена од пандемијата на вирусот

Сè е подготвено за збогување од блажениот патријарх Иринеј, ЗЕМСКИТЕ ОСТАНКИ ИЗЛОЖЕНИ ВО ХРАМОТ СВЕТА САВА (ВИДЕО)

Сè е подготвено за збогување од блажениот патријарх Иринеј, ЗЕМСКИТЕ ОСТАНКИ ИЗЛОЖЕНИ ВО ХРАМОТ СВЕТА САВА (ВИДЕО)

Поворката со посмртните останки на патријархот Иринеј пристигна во храмот Свети Сава околу 12:30 часот, по што стражарите на српската армија го донесоа ковчегот и го положија во центарот на Храмот. Погледнете како изгледа Храмот внатре ... Веста за смртта на патријархот Иринеј ја погоди Србија. Бидејќи целата планета е погодена од пандемијата на вирусот

Речиси никој нема маска, верниците го бакнуваат ковчегот на патријархот Иринеј (ВИДЕО)

Речиси никој нема маска, верниците го бакнуваат ковчегот на патријархот Иринеј (ВИДЕО)

Светиот архијерејски синод на Српската православна црква (СПЦ) денеска соопшти дека за време на молитвеното испраќање на патријархот Иринеј, што се одржа во Соборниот храм Свети архангел Михаил и во Спомен-црквата Свети Сава, СПЦ строго ќе се придржува до мерките пропишани од надлежните државни органи. Сепак, фотографиите и снимките на верниците во

Поради Ковид-19, верниците бакнуваат стакло наместо телото на Иринеј

Поради Ковид-19, верниците бакнуваат стакло наместо телото на Иринеј

Ковчегот со телото на патријархот Иринеј од Патријаршијата на Српската православна црква е изложен во белградската црква Св. Архангел Михаил. Телото на патријархот Иринеј, кој почина како резултат на Ковид-19, за разлика од телото на Амфилохије, е покриено со проѕирна обвивка. Мноштво луѓе се собраа во и пред црквата, пренесува Индекс. Иако СПЦ претходно

Верниците во Белград масовно го бакнуваат покривот врз телото на починатиот патријарх Иринеј

Верниците во Белград масовно го бакнуваат покривот врз телото на починатиот патријарх Иринеј

Интересно, телото на патријархот Иринеј, кој почина како резултат на ковид-19, за разлика од телото на Амфилохије, е покриено со стакло. Толпи се собраа во и пред црквата. Српската државна телевизија РТС покажа како луѓето масовно ја бакнуваат прекривката над телото на Иринеј. Голем број луѓе се собрани околу ковчегот, но многу малку од нив носат маски

Комеморација за патријархот Иринеј во храмот Свети Сава

Комеморација за патријархот Иринеј во храмот Свети Сава

Во Храмот „Свети Сава“ во Белград започна комеморацијата за покојниот српски патријарх Иринеј. Ковчегот со телото на патријархот Иринеј беше пренесен од Соборниот храм во црквата „Свети Сава“ на Врачар од страна на припадници на Српската армиска гарда и архиереите на Српската православна црква. Пренесување во Храмот беше пропратено со колона возила,

Комеморација за патријархот Иринеј во храмот Свети Сава

Комеморација за патријархот Иринеј во храмот Свети Сава

Во Храмот „Свети Сава“ во Белград започна комеморацијата за покојниот српски патријарх Иринеј.Ковчегот со телото на патријархот Иринеј беше пренесен од Соборниот храм во црквата „Свети Сава“ на Врачар од страна на припадници на Српската армиска гарда и архиереите на Српската православна црква. Пренесување во Храмот беше пропратено со колона возила,

Србија се збогува со патријархот Иринеј – ЗЕМСКИТЕ ОСТАНКИ ИЗЛОЖЕНИ ВО ХРАМОТ СВЕТИ САВА (ВИДЕО)

Србија се збогува со патријархот Иринеј – ЗЕМСКИТЕ ОСТАНКИ ИЗЛОЖЕНИ ВО ХРАМОТ СВЕТИ САВА (ВИДЕО)

Поворката со посмртните останки на патријархот Иринеј пристигна во храмот Свети Сава околу 12:30 часот, по што стражарите на српската армија го донесоа ковчегот и го положија во центарот на Храмот. Погледнете како изгледа Храмот внатре … Веста за смртта на патријархот Иринеј ја погоди Србија. Бидејќи целата планета е погодена од пандемијата на вирусот

Верниците во Белград масовно го бакнуваат покровот врз телото на починатиот патријарх Иринеј

Верниците во Белград масовно го бакнуваат покровот врз телото на починатиот патријарх Иринеј

Интересно, телото на патријархот Иринеј, кој почина како резултат на ковид-19, за разлика од телото на Амфилохије, е покриено со стакло. Толпи се собраа во и пред црквата. Српската државна телевизија РТС покажа како луѓето масовно ја бакнуваат прекривката над телото на Иринеј. Голем број луѓе се собрани околу ковчегот, но многу малку од нив носат маски