притисни ентер »

Серафимов: Португалија ја казни нашата недисциплинирана игра

Серафимов: Португалија ја казни нашата недисциплинирана игра

Фото: Дарко Андоновски Македонските ракометари синоќа разигруваа за пласман од 9-та до 16-та позиција, каде што за противник повторно ја имаа Аргентина, од која во фазата по групи, загуби со 20-23 Македонската машка кадетска ракометна репрезентација (до 19 години) не успеа да ја мине осминафиналето фаза на Светското првенство (СП) што се игра во Скопје

Сензационална победа на Португалија над Франција за полуфинале!

Сензационална победа на Португалија над Франција за полуфинале!

Селекцијата на Португалија е најпријатното изненадување на Светското ракометно првенство за кадети кое се игра во Скопје, откако оваа селекција лавеше во четвртфиналниот меч против Франција со 31-26. Откако вчера ја елиминираше Македонија, Португалците останаа перфектни со седум победи по ред на ова првенство. За противник оваа селекција во полуфиналето

Португалците ја шокираа Франција, Данска има рецепт и за Шпанија

Португалците ја шокираа Франција, Данска има рецепт и за Шпанија

Португалската ракометна репрезентација оствари голема победа над фаворизираната Франција (31:26) на Светското првенство кое се игра во Скопје и веќе е во полуфиналето на овој кадетски мундијал. Португалците се една од само две перфектни репрезентации кои стигнаа до седум победи по ред на ова првенство, а по вчерашниот триумф над Македонија, Португалија

Кадетите ја победија Аргентина и завршија на 13-то место на СП

Кадетите ја победија Аргентина и завршија на 13-то место на СП

Kадетската репрезентација на Македонија ја совлада Аргентина со 26-29 (8-15) и заврши на 13-тото место на Светското ракометно првенство (СП) кое се игра во Скопје. „Жолто-црвените“ имаа водство во текот на целиот натпревар и дојдоа до рутинска победа, со што делумно се реваншираа за поразот на отворањето на првенството. Најдобар кај нашиот национален

СП У-19: Македонија 13-та во светот

СП У-19: Македонија 13-та во светот

Заврши мундијалот за  кадетската ракометна репрезентација која попладнево ја совлада Аргентина за освојување на 13-тото место на првенството. Ова воедно беше реванш за гаучосите кои не изненадија на стартот на мундијалот. Победата од 29-26 го потврди потенцијалот на оваа генерација ракометари која вистинската шанса за потврда ја пропушти вчера против

Кадетите ја победија Аргентина и завршија на 13-то место на СП

Кадетите ја победија Аргентина и завршија на 13-то место на СП

Kадетската репрезентација на Македонија ја совлада Аргентина со 26-29 (8-15) и заврши на 13-тото место на Светското ракометно првенство (СП) кое се игра во Скопје. „Жолто-црвените“ имаа водство во текот на целиот натпревар и дојдоа до рутинска победа, со што делумно се реваншираа за поразот на отворањето на првенството. Најдобар кај нашиот национален

На кадетското СП во Скопје познати се полуфиналните двојки, како и пласманот на репрезентациите од 9 до 24 места

На кадетското СП во Скопје познати се полуфиналните двојки, како и пласманот на репрезентациите од 9 до 24 места

По денешните средби, на кадетското СП во Скопје станаа познати полуфиналните двојки. Најголемото изненадување на шампионатот, селекцијата на Португалија, ја нанижа својата седма едноподруго победа и го елиминира двојниот светски шампион – Франција. Португалија во полуфиналето ќе се сретне со селекцијата на Египет. Втората полуфинална двојка ја сочинуваат

Македонските кадети и се реваншираа на Аргентина за победнички крај на СП

Македонските кадети и се реваншираа на Аргентина за победнички крај на СП

Македонската кадетска ракометна репрезентација ја совлада Аргентина со 29:26 на својот последен меч на Светското првенство и на тој начин го обезбеди 13. место на овој мундијал кој се одржува во Скопје. Иако избраниците на Данило Брестовац загубија од „гаучосите“ во групната фаза, овој пат во важен момент и се реваншираа на аргентинската репрезентација,

Кадетите и се реваншираа на Аргентина на СП во ракомет

Кадетите и се реваншираа на Аргентина на СП во ракомет

Македонската кадетска ракометна репрезентација ја совлада Аргентина со 29-26 во последниот меч на Светското првенство, обезбедувајќи го 13-тото место на овој мундијал кој се одржува во Скопје. Иако избраниците на Данило Брестовац загубија од „гаучосите“ во групната фаза, овој пат во важен момент и се реваншираа на аргентинската репрезентација, одигрувајќи

ФОТО: Победата на Македонија за 13. место на Мундијалот

ФОТО: Победата на Македонија за 13. место на Мундијалот

Македонската машка ракометна репрезентација го освои 13 место на Светското првенство за играчи до 19 години кое се одржува во Скопје. Нашите ракометари ја победија Аргентина со 29:26 во борбата з апласман  и со ова се реваншираа за болниот пораз од воведното коло од групната фаза на Муднијалот. ФОТО:

Победа над Аргентина за крај

Победа над Аргентина за крај

Кадетската репрезентација на Македонија ја совлада Аргентина во битката за 13-тото место славејќи победа од 29:26. Желни да го обелат образот за лошиот пласман и да ѝ се реваншираат на Аргентина за изненадувачкиот пораз во првото коло од фазата по групи, младите македонски ракометари уште на почетокот најавија дека Аргентинците овој пат нема што да

Ракометарите поуспешни од „гаучосите“ за 13. место на Мундијалот

Ракометарите поуспешни од „гаучосите“ за 13. место на Мундијалот

Ракометната репрезентација на Македонија до 19 години со победа ги заврши настапите на Светското првенство кое се игра во Скопје. Македонската ракометна репрезентација до 19 години со идентичен противник но и различен резултат ги започна и заврши настапите на Светското првенство кое се игра во Скопје. Во натпреварот за 13. позиција на Мундијалот, избраниците

Кадетите завршија на 13-то место на СП по победата над Аргентина

Кадетите завршија на 13-то место на СП по победата над Аргентина

Kадетската репрезентација на Северна Македонија ја совладаа Аргентина со 26-29 (8-15) и заврши на 13-тото место на Светското ракометно првенство (СП) кое се игра во Скопје. „Жолто-црвените“ имаа водство во текот на целиот натпревар и дојдоа до рутинска победа, со што делумно се реваншираа за поразот на отворањето на првенството. Најдобар кај нашиот

Им вративме на Аргентинците, Македонија заврши 13-та на СП (ФОТО)

Им вративме на Аргентинците, Македонија заврши 13-та на СП (ФОТО)

Македонските ракометари до 19 години го осовија 13. место на Светското првенство што се одржува во Скопје.Во последниот наш натпревар, за пласман, избраниците на Данило Брестовац ја совладаа Аргентина со 29-25 и ѝ се реваншираа за поразот на отворањето на шампионатот, во групната фаза. Овој натпревар личеше на тој само по првото полувреме, бидејќи

ФОТО: Победнички крај на Мундијалот, кадетите ја научија лекцијата со Аргентина

ФОТО: Победнички крај на Мундијалот, кадетите ја научија лекцијата со Аргентина

Македонската кадетска ракометна репрезентација ѝ се одмазди на Аргентина во мечот за пласман (26-29) и заврши на 13. позиција на Светското првенство (СП) кое се игра во Скопје. Нашиот национален тим водеше во текот на целата средба и за разлика од првиот меѓусебен дуел во групата, во кој Македонија беше шокирана, дојде до рутински триумф. Сепак, овој

ФОТО: Македонија и се реваншираше на Аргентина и го освои на 13 место на СП

ФОТО: Македонија и се реваншираше на Аргентина и го освои на 13 место на СП

Македонската машка ракометна репрезентација го освои 13 место на Светското првенство за играчи до 19 години. Нашите ракометари ја победија Аргентина со 29:26 и со ова се реваншираа за болниот пораз од воведното коло од групната фаза на Муднијалот. Фуриозната игра во првото полувреме и разликата од седум гола беше доволна за конечен триумф од плус три