притисни ентер »

„Македонија ќе игра на ЕП 2025 и нема да биде аутсајдер“

„Македонија ќе игра на ЕП 2025 и нема да биде аутсајдер“

Maкедонија вчера го заврши квалификацискиот турнир во Перм, иако имавме две победи против Италија и Естонјија, останавме без пласман на Европското првенство. Сепак селекторот Александар Тодоров е оптимист кога во прашање е иднината на националниот тим. Тодоров е убеден дека Македонија ќе игра на Европското првенство во 2025 година и нема да биде аутсајдер

Тодоров: Македонија ќе игра на наредното Европско првенство

Тодоров: Македонија ќе игра на наредното Европско првенство

Македонската кошаркарска репрезентација забележа две победи во „балонот“ во Перм, но тоа не се покажа како доволно за пласман на Европското првенство кое е на програмата во 2025 година. Ние славевме над Италија, а потоа и над Естонија, ама не со посакуваната разлика со оглед на тоа што Естонците на стартот на квалификациите не добија поубедливо во

Александар Тодоров: „бев дел од нешто ново што се создава, и што ќе трае во наредните 10-15 години“

Александар Тодоров: „бев дел од нешто ново што се создава, и што ќе трае во наредните 10-15 години“

Машката сениорска репрезентација на Македонија не успеа да обезбеди пласман на завршниот турнир од Европското првенство. На последниот турнир во Перм, баравме победа изразена со над десет поени разлика против Естонија. А под Урал, испадна малку поинаква ситуација. Кога моравме, прво ја победивме Италија, а потоа во мечот на одлука ја победивме и Естонија

Тодоров прогнозира: Македонија ќе игра на ЕП 2025 и нема да биде – аутсајдер!

Тодоров прогнозира: Македонија ќе игра на ЕП 2025 и нема да биде – аутсајдер!

Кошаркарската репрезентација на Македонија нема да игра на ЕП 2022 во Германија, Италија, Чешка и Грузија, откако ги заврши квалификциитекако последна на табелата , со две победи и полоша кош-разлика во меѓусебните дуели со Естонија, која имаше ист учинок. Клучен за неуспехот се покажа првиот натпревар од циклусот, лани во февруари, кога во салата

Тодоров: Во 2025 година ќе играме на ЕП, и тоа не само во улога на аутсајдер

Тодоров: Во 2025 година ќе играме на ЕП, и тоа не само во улога на аутсајдер

Кошаркарската репрезентација на Македонија запиша две победи во последнот квалификациски турнир, но не успеа да се пласира на следното Европско првенство во 2022 година. Нашите избраници оставија одличен впечаток кај македонската кошаркарска јавност, покажаа голем карактер и квалитет во клучните моменти, но победата со два поени разлика над Естонија

Тодоров: Во 2025 година ќе бидеме дел од Евробаскетот, и тоа не како аутсајдери!

Тодоров: Во 2025 година ќе бидеме дел од Евробаскетот, и тоа не како аутсајдери!

Машката сениорска репрезентација на Македонија не успеа да обезбеди пласман на завршниот турнир од Европското првенство. На последниот турнир во Перм, баравме победа изразена со над десет поени разлика против Естонија. Кога моравме, прво ја победивме Италија, а потоа во мечот на одлука ја победивме и Естонија. Но не со десет, туку со два поени разлика

Тодоров: Мак-баскетот има нова генерација што ќе трае 10-15 години

Тодоров: Мак-баскетот има нова генерација што ќе трае 10-15 години

Пирова беше победата за македонската кошаркарска репрезентација против Естонија во последниот решавачки дуел на квалифиакцискиот турнир за ЕП-2022 во Перм. Со скор од две победи и четири порази, но и полоша меѓусебна кош-разлика со Естонија,  Македонија не обезбедивме пласман на ЕП. Во Перм на Македонија и беше потребна победа од 10 и повеќе кошеви

Тодоров: Бев дел од нешто што се создава и што ќе трае, Македонија не паѓа, ние растеме

Тодоров: Бев дел од нешто што се создава и што ќе трае, Македонија не паѓа, ние растеме

Машката сениорска репрезентација на Македонија не успеа да обезбеди пласман на завршниот турнир од Европското првенство. На последниот турнир во Перм, баравме победа изразена со над десет поени разлика против Естонија. Кога моравме, прво ја победивме Италија, а потоа во мечот на одлука ја победивме и Естонија. Но не со десет, туку со два поени разлика

Тодоров: Горд сум на овие 15 момци, нашата најголема победа е што растеме

Тодоров: Горд сум на овие 15 момци, нашата најголема победа е што растеме

Репрезентацијата на Македонија со две победи го заврши настапот на турнирот во Перм. Момците на Александар Тодоров победија против Италиај и Естонија, но за жал поради повисокиот пораз од Естонија во Скопје останавме без пласман на Европското првенство. Селекторот Александар Тодоров е задоволен од она што го прикажаа кошаркарите. Воедно тој му го честиташе

Александар Тодоров: „бев дел од нешто ново што се создава, и што ќе трае во наредните 10-15 години“

Александар Тодоров: „бев дел од нешто ново што се создава, и што ќе трае во наредните 10-15 години“

Машката сениорска репрезентација на Македонија не успеа да обезбеди пласман на завршниот турнир од Европското првенство. На последниот турнир во Перм, баравме победа изразена со над десет поени разлика против Естонија. А под Урал, испадна малку поинаква ситуација. Кога моравме, прво ја победивме Италија, а потоа во мечот на одлука ја победивме и Естонија

Тодоров: Нашата најголема победа е што никогаш не паѓаме, туку растеме се повеќе...

Тодоров: Нашата најголема победа е што никогаш не паѓаме, туку растеме се повеќе...

Македонија може да жали што нема да биде дел од Евробаскетот 2022. На квалификацискиот турнир во Перм победивме против Италија и Естонија, но тоа не беше доволно за пласман на големото натпреварување. Тимот покажа дека знае да се надигрува со големите репрезентации, а тоа го радува селекторот Александар Тодоров. „Нашата најголема победа е што никогаш

Тодоров: „Само ние со две победи останавме без ЕП“

Тодоров: „Само ние со две победи останавме без ЕП“

Разочараност од неуспехот да обезбеди пласман со македонската кошаркарска репрезентација на Европското првенство, и покрај две победи во квалификациите, изрази вечерва селекторот Александар Тодоров. – Ние сме единствениот тим во овие квалификации кој со две победи не оди на Евробаскетот. Лично, јас сум разочаран, но истовремено сум многу горд на оваа

„Пирова“ победа на македонските кошаркари над Естонија во евроквалификациите

„Пирова“ победа на македонските кошаркари над Естонија во евроквалификациите

Македонската кошаркарска репрезентација остана без учество на Европското првенство, и покрај победата над Естонија попладнево во Перм од 86:84, што беше недоволна во пресметката со директниот конкурент за пласман на завршницата. На македонските кошаркари им беше неопходна победа од најмалку девет поени разлика, а задачата уште повеќе им се усложни

Тодоров разочаран: „Само ние со две победи останавме без ЕП“

Тодоров разочаран: „Само ние со две победи останавме без ЕП“

Разочараност од неуспехот да обезбеди пласман со македонската кошаркарска репрезентација на Европското првенство, и покрај две победи во квалификациите, изрази вечерва селекторот Александар Тодоров. – Ние сме единствениот тим во овие квалификации кој со две победи не оди на Евробаскетот. Лично, јас сум разочаран, но истовремено сум многу горд на оваа

Роденденска торта за Нено во Перм, Тодоров со порака до момците

Роденденска торта за Нено во Перм, Тодоров со порака до момците

Ненад Димитријевиќ во Перм го прослави 23. роденден. Пласманот на ЕП 2022 година ќе беше најубавиот подарок за репрезентативниот плејмејкер, но за жал својата шанса со останатите момци ќе ја чекаат во подобри денови. Фотографијата од овој специјален момент ја сподели селекторот, Александар Тодоров, кој испрати кратка порака до кошаркарите, вклучувајќи

Поразот во Скопје од Естонија ги одлучи европските квалификации

Поразот во Скопје од Естонија ги одлучи европските квалификации

Кошаркарската репрезентација на Македонија забележа недоволна победа од 86-84 против селекцијата на Естонија и не успеа да се квалификува за следното ЕП пред се поради убедливиот пораз од Естонците во Скопје. На турнирот во Перм нашата судбина по вчерашната победа против Италија ја решаваше токму мајсторката со Естонија . Но како и вчера и денеска

Роденденска торта за Нено во Перм, Тодоров со порака до момците

Роденденска торта за Нено во Перм, Тодоров со порака до момците

Ненад Димитријевиќ во Перм го прослави 23. роденден. Пласманот на ЕП 2022 година ќе беше најубавиот подарок за репрезентативниот плејмејкер, но за жал својата шанса со останатите момци ќе ја чекаат во подобри денови. Фотографијата од овој специјален момент ја сподели селекторот, Александар Тодоров, кој испрати кратка порака до кошаркарите, вклучувајќи

„Пирова“ победа на македонските кошаркари над Естонија во евроквалификациите

„Пирова“ победа на македонските кошаркари над Естонија во евроквалификациите

Македонската кошаркарска репрезентација остана без учество на Европското првенство, и покрај победата над Естонија попладнево во Перм од 86:84, што беше недоволна во пресметката со директниот конкурент за пласман на завршницата. На македонските кошаркари им беше неопходна победа од најмалку девет поени разлика, а задачата уште повеќе им се усложни

Тодоров: „Само ние со две победи останавме без ЕП“

Тодоров: „Само ние со две победи останавме без ЕП“

Тодоров: „Само ние со две победи останавме без ЕП“ Разочараност од неуспехот да обезбеди пласман со македонската кошаркарска репрезентација на Европското првенство, и покрај две победи во квалификациите, изрази вечерва селекторот Александар Тодоров. -Ние сме единствениот тим во овие квалификации кој со две победи не оди на Евробаскетот. Лично, јас