притисни ентер »

Американците кажаа ЗОШТО ПАДНА КОСОВСКАТА ВЛАДА НА КУРТИ

Американците кажаа ЗОШТО ПАДНА КОСОВСКАТА ВЛАДА НА КУРТИ

Спорот околу реакцијата на пандемијата од коронавирусот е една од причините поради кои парламентот ја изгуби довербата во косовскиот премиер Албин Курти, но критичарите велат дека американската дипломатија имала улога во тоа, пренесува американски весник Њујорк Тајмс. Весникот наведува дека косовската влада е првата влада што делумно падна поради кризата

Американците кажаа ЗОШТО ПАДНА КОСОВСКАТА ВЛАДА НА КУРТИ

Американците кажаа ЗОШТО ПАДНА КОСОВСКАТА ВЛАДА НА КУРТИ

Спорот околу реакцијата на пандемијата од коронавирусот е една од причините поради кои парламентот ја изгуби довербата во косовскиот премиер Албин Курти, но критичарите велат дека американската дипломатија имала улога во тоа, пренесува американски весник Њујорк Тајмс. Весникот наведува дека косовската влада е првата влада што делумно падна поради кризата

Тачи најави консултации со партиите за формирање нова влада на Косово

Тачи најави консултации со партиите за формирање нова влада на Косово

Претседателот на Косово Хашим Тачи најави дека ќе ги започне консултациите со лидерите на сите парламентарни политички партии за формирање нова влада, откако синоќа Собранието на Косово му изгласа недоверба на кабинетот на Албин Курти, јави дописникот на МИА од Приштина. При денешната посета на Медицинскиот баталјон во рамките на Безбедносните сили

Тачи најави консултации со партиите за формирање нова влада на Косово

Тачи најави консултации со партиите за формирање нова влада на Косово

Претседателот на Косово Хашим Тачи најави дека ќе ги започне консултациите со лидерите на сите парламентарни политички партии за формирање нова влада, откако синоќа Собранието на Косово му изгласа недоверба на кабинетот на Албин Курти, јави дописникот на МИА од Приштина. При денешната посета на Медицинскиот баталјон во рамките на Безбедносните сили

Тачи најави консултации со партиите за формирање нова влада на Косово

Тачи најави консултации со партиите за формирање нова влада на Косово

Тачи најави консултации со партиите за формирање нова влада на Косово Претседателот на Косово Хашим Тачи најави дека ќе ги започне консултациите со лидерите на сите парламентарни политички партии за формирање нова влада, откако синоќа Собранието на Косово му изгласа недоверба на кабинетот на Албин Курти, јави дописникот на МИА од Приштина. При денешната

Тачи ќе ги започне консултациите со партиите за формирање на нова влада на Косово

Тачи ќе ги започне консултациите со партиите за формирање на нова влада на Косово

Претседателот на Косово Хашим Тачи најави дека ќе ги започне консултациите со лидерите на сите парламентарни политички партии за формирање нова влада, откако синоќа Собранието на Косово му изгласа недоверба на кабинетот на Албин Курти, јави дописникот на МИА од Приштина. При денешната посета на Медицинскиот баталјон во рамките на Безбедносните сили

Тачи најави консултации со партиите за формирање нова влада на Косово

Тачи најави консултации со партиите за формирање нова влада на Косово

Претседателот на Косово Хашим Тачи најави дека ќе ги започне консултациите со лидерите на сите парламентарни политички партии за формирање нова влада, откако синоќа Собранието на Косово му изгласа недоверба на кабинетот на Албин Курти, јави дописникот на МИА од Приштина. При денешната посета на Медицинскиот баталјон во рамките на Безбедносните сили

Курти на „фејсбук“: Падот неопходен за ново издигнување

Курти на „фејсбук“: Падот неопходен за ново издигнување

Собранието на Косово гласаше со 82 гласови „за“, 32 „против“ и еден „воздржан“, за иницијативата за недоверба на Владата предложена од владиниот коалициски партнер ДКС на Иса Мустафа. По гласањето на недоверба на Владата на Курти, кога и Косово е зафатен со коронавирусот, има неколку различни можности за развој на работите. Да продолжи со работата

Косово остана без влада

Косово остана без влада

Косово остана без влада Косовските пратеници со 82 гласа ЗА и 32- ца против и еден воздржан ја урнаа владата на актулениот премиер Албин Курти. Гласањето недоверба следуваше по 11 часа дискусија во параламентот. Иницијативата за недоверба е поднесена од Демократскиот сојуз на Косово, кој беше коалициски партнер во Владата. Се бараше разрешување на

Тачи најави консултации со партиите за формирање нова влада на Косово

Тачи најави консултации со партиите за формирање нова влада на Косово

– Претседателот на Косово Хашим Тачи најави дека ќе ги започне консултациите со лидерите на сите парламентарни политички партии за формирање нова влада, откако синоќа Собранието на Косово му изгласа недоверба на кабинетот на Албин Курти, јави дописникот на МИА од Приштина. При денешната посета на Медицинскиот баталјон во рамките на Безбедносните сили

Европската комисија: Косово е во тешка политичка ситуација

Европската комисија: Косово е во тешка политичка ситуација

Европската унија денес процени дека гласањето за доверба на косовската Влада го ставило Косово во тешка политичка ситуација во моментот на невидена криза предизвикана од избувнувањето на вирусот корона. -На Косово и е потребна стабилност и насочување на сите напори за борба против корона вирусната криза и заштита на здравјето на луѓето, вели портпаролката

Курти за гласањето на недоверба на неговата влада: Тоа беше порака од Гренел

Курти за гласањето на недоверба на неговата влада: Тоа беше порака од Гренел

Премиерот на Косово во должност, Албин Курти реагираше прв пат по гласањето на недоверба на неговата влада доцна синоќа. Курти пишува дека падот на неговата влада е порака од амбасадорот Ричард Гренел дека во косовското собрание има 80 пратеници кои се подготвени да ги жртвуваат здравјето на граѓаните за да се реализира планот за размена на територии

ЕУ: Лидерите на Косово да постапуваат одговорно

ЕУ: Лидерите на Косово да постапуваат одговорно

Европската Унија денес оцени дека гласањето во косовското Собрание за недоверба на владата предводена од премиерот Албин Курти довело до тешка политичка криза во момент на актуелната криза со коронавирусот. „На Косово му е потребна стабилност и насочување на сите напори во борбата против кризата со коронавирусот и заштитата на здравјето на луѓето“,

Тачи најави консултации со партиите за формирање нова влада на Косово

Тачи најави консултации со партиите за формирање нова влада на Косово

Претседателот на Косово Хашим Тачи најави дека ќе ги започне консултациите со лидерите на сите парламентарни политички партии за формирање нова влада, откако синоќа Собранието на Косово му изгласа недоверба на кабинетот на Албин Курти. Тачи денеска изјави дека, во консултација со партиските лидери, ќе ги разгледа можностите за формирање „нова влада

ЕУ: На Косово криза и поради вирусот и поради политиката

ЕУ: На Косово криза и поради вирусот и поради политиката

Европската Унија денес оцени дека гласањето во косовското собрание за недоверба на владата довело до тешка политичка криза во момент на актуелната криза со коронавирусот. „На Косово му е потребна стабилност и насочување на сите напори во борбата против кризата со коронавирусот и заштитата на здравјето на луѓето“, изјави портпаролката на Европската

„Њујорк Тајмс“: Коронавирусот и Американците придонесоа за паѓање на владата на Курти

„Њујорк Тајмс“: Коронавирусот и Американците придонесоа за паѓање на владата на Курти

Спорот околу реакцијата на пандемијата од коронавирусот е една од причините поради кои парламентот ја изгуби довербата во косовскиот премиер Албин Курти, но критичарите велат дека американската дипломатија имала улога во тоа, пренесува американски „Њујорк Тајмс“. Весникот наведува дека косовската влада е првата влада што делумно падна поради кризата

Курти: Тоа беше неопходен пад, за да се кренеме и да победиме

Курти: Тоа беше неопходен пад, за да се кренеме и да победиме

Премиерот на Косово, Албин Курти, во својата прва реакција за смената на неговата влада во Собранието на Косово, рече дека тоа е неопходен пад, за повторно да се крене и да победи подоцна. „Иднината е наша, а трагедијата ќе ја избегнеме, напиша Курти на Фејсбук. Тој рече дека е добро да се потсетиме на вчерашната седница на косовскиот парламент и дека

Мустафа: Нема да ги повлекувам министрите на ЛДК во време на пандемија

Мустафа: Нема да ги повлекувам министрите на ЛДК во време на пандемија

Лидерот на Демократскиот сојуз на Косово Иса Мустафа, по синоќешното разрешување на вицепремиерот од редовите на неговата партија Авдулах Хоти од страна на вршителот на должноста премиер на Косово Албин Курти, изјави дека нема да ги повлекува другите министри на ЛДК од Владата во оставка, јави дописникот на МИА од Приштина. Мустафа преку објава на

Косово: Владата падна, Курти в.д. премиер, Мустафа нема да ги повлекува министрите на ЛДК во време на пандемијата

Косово: Владата падна, Курти в.д. премиер, Мустафа нема да ги повлекува министрите на ЛДК во време на пандемијата

Лидерот на Демократскиот сојуз на Косово Иса Мустафа, по синоќешното разрешување на вицепремиерот од редовите на неговата партија Авдулах Хоти од страна на вршителот на должноста премиер на Косово Албин Курти, изјави дека нема да ги повлекува другите министри на ЛДК од Владата во оставка, јави дописникот на МИА од Приштина. Мустафа преку објава на