притисни ентер »

НАТО: КФОР се фокусира на спроведување на својот мандат и на договорот за деескалација на северот на Косово

НАТО: КФОР се фокусира на спроведување на својот мандат и на договорот за деескалација на северот на Косово

КФОР е целосно фокусиран на спроведување на својот мандат, со цел да продолжи да овозможува безбедна средина и слобода на движење за сите заедници во Косово и да ја поддржи имплементацијата на неодамнешниот аранжман Белград-Приштина за деескалација во северниот дел на Косово. Тоа е одговорот што го даде неименуван функционер од НАТО за српската агенција

Се огласи НАТО за денешните инциденти на Косово

Се огласи НАТО за денешните инциденти на Косово

Се огласи НАТО за денешните инциденти на Косово НАТО денешната операција на косовската полиција ја гледа како „акција за спроведување на законите“, пренесуваат косовските медиуми. Според Коха, мисијата на КФОР на Косово била запознаена со настаните и во комуникација со властите во Приштина. Претставник на НАТО за Радио слободна Европа кажал дека „косовската

ИМАТЕ 24 ЧАСА: Вучиќ удри по големите сили, се заканува дека на Косово ќе ја повика војската

ИМАТЕ 24 ЧАСА: Вучиќ удри по големите сили, се заканува дека на Косово ќе ја повика војската

ИМАТЕ 24 ЧАСА: Вучиќ удри по големите сили, се заканува дека на Косово ќе ја повика војската Вучиќ кажа дека постојат неколку работи поради кои Приштина предизвикува нестабилност, а една од тие причини е што ги брзаат некои големи сили… Српскиот претседател Александар Вучиќ на југот на земјата се состана со претставници на Србите од Косово, пишува

Се огласи НАТО за денешните инциденти на Косово

Се огласи НАТО за денешните инциденти на Косово

НАТО денешната операција на косовската полиција ја гледа како „акција за спроведување на законите“, пренесуваат косовските медиуми. Според Коха, мисијата на КФОР на Косово била запознаена со настаните и во комуникација со властите во Приштина. Претставник на НАТО за Радио слободна Европа кажал дека „косовската полиција спроведува операција за спроведување

Според НАТО инцидeнтите во Косово биле акција за спроведување на законите

Според НАТО инцидeнтите во Косово биле акција за спроведување на законите

НАТО денешната операција на косовската полиција ја гледа како акција за спроведување на законите, пренесуваат косовските медиуми. Според Коха, мисијата на КФОР на Косово била запознаена со настаните и во комуникација со властите во Приштина. Претставник на НАТО за Радио слободна Европа кажал дека косовската полиција спроведува операција за спроведување

НАТО: КФОР се фокусира на спроведување на својот мандат и на договорот за деескалација на северот на Косово

НАТО: КФОР се фокусира на спроведување на својот мандат и на договорот за деескалација на северот на Косово

КФОР е целосно фокусиран на спроведување на својот мандат, со цел да продолжи да овозможува безбедна средина и слобода на движење за сите заедници во Косово и да ја поддржи имплементацијата на неодамнешниот аранжман Белград-Приштина за деескалација во северниот дел на Косово. Тоа е одговорот што го даде неименуван функционер од НАТО за српската агенција

НАТО: КФОР се фокусира на спроведување на својот мандат и на договорот за деескалација на северот на Косово

НАТО: КФОР се фокусира на спроведување на својот мандат и на договорот за деескалација на северот на Косово

КФОР е целосно фокусиран на спроведување на својот мандат, со цел да продолжи да овозможува безбедна средина и слобода на движење за сите заедници во Косово и да ја поддржи имплементацијата на неодамнешниот аранжман Белград-Приштина за деескалација  во северниот дел на Косово. Тоа е одговорот што го даде неименуван функционер од НАТО за српската агенција

Косовска полиција: Шест полицајци повредени и тројца уапсени во акцијата во северно Косово

Косовска полиција: Шест полицајци повредени и тројца уапсени во акцијата во северно Косово

Шест полицајци се повредени, а тројца се уапсени на крајот од денешната акција на косовската полиција против шверц во северно Косово, соопшти полицијата. Косовскиот премиер Албин Курти нагласи дека денешната акција на косовската полиција била насочена против шверц во Приштина, Пеќ и северните и јужните делови на Косовска Митровица. Курти, изјави дека

НАТО реагира: Акцијата на косовската полиција е „акција за спроведување на законот“

НАТО реагира: Акцијата на косовската полиција е „акција за спроведување на законот“

Според „Коха“.нет, за мисијата на КФОР на Косово и Метохија биле информирани и НАТО, кои биле во комуникација со властите. Претставник на НАТО за Радио Слободна Европа изјавил дека „косовската полиција спроведува операција за спроведување на законот низ Косово“ и дека мисијата на КФОР, предводена од НАТО, е во постојана комуникација со сите релевантни

„Ќе ги закопуваме ли браќата како во 99-та?“- Сестрата на ранетиот Србин, му се обрати на Вучиќ, емотивни признанија „Неподносливо е!“

„Ќе ги закопуваме ли браќата како во 99-та?“- Сестрата на ранетиот Србин, му се обрати на Вучиќ, емотивни признанија „Неподносливо е!“

„Ќе ги закопуваме ли браќата како во 99-та?“- Сестрата на ранетиот Србин, му се обрати на Вучиќ, емотивни признанија „Неподносливо е!“ Ќе ги закопуваме ли браќата како во 1999? Сестрата на ранетиот Сречко Софронијевиќ му се обрати на Вучиќ, претседателот на Србија во Рашка ги слушна емотивните признанија на Србите од Косово и Метохија кои велат: „Неподносливо

Мирно но тензично на Косово, Вучиќ им ветува на Србите дека ќе ја добијат битката

Мирно но тензично на Косово, Вучиќ им ветува на Србите дека ќе ја добијат битката

Embedded video for Мирно но тензично на Косово, Вучиќ им ветува на Србите дека ќе ја добијат битката По денешните инциднти на северот на Косово, претседателот Вучиќ на средба со Србите побара граѓаните да го почитуваат мирот и договорите, АЛбанците да не се обидуваат да ги стават Србите во ред со сила надевајќи се на странска поддршка, а НАТО да си

НАТО: КФОР се фокусира на спроведување на својот мандат и на договорот за деескалација на северот на Косово

НАТО: КФОР се фокусира на спроведување на својот мандат и на договорот за деескалација на северот на Косово

КФОР е целосно фокусиран на спроведување на својот мандат, со цел да продолжи да овозможува безбедна средина и слобода на движење за сите заедници во Косово и да ја поддржи имплементацијата на неодамнешниот аранжман Белград-Приштина за деескалација  во северниот дел на Косово. Тоа е одговорот што го даде неименуван функционер од НАТО за српската агенција

НАТО: КФОР се фокусира на спроведување на својот мандат и на договорот за деескалација на северот на Косово

НАТО: КФОР се фокусира на спроведување на својот мандат и на договорот за деескалација на северот на Косово

НАТО: КФОР се фокусира на спроведување на својот мандат и на договорот за деескалација на северот на Косово КФОР е целосно фокусиран на спроведување на својот мандат, со цел да продолжи да овозможува безбедна средина и слобода на движење за сите заедници во Косово и да ја поддржи имплементацијата на неодамнешниот аранжман Белград-Приштина за деескалација 

(Видео) Масовен собир во Белград за поддршка на Србите од Косово и Метохија

(Видео) Масовен собир во Белград за поддршка на Србите од Косово и Метохија

Во тек е спонтано организиран собир за поддршка на Србите од Косово и Метохија пред Домот на Народното собрание на Србија. Косовската полиција утрово спроведе акција во која беа затворени неколку продавници во северниот дел на Косовска Митровица и околните места, и на тој начин предизвика реакција кај жителите на тој град, кои со камиони блокираа одредени

КФОР И ОДГОВОРИ НА БРНАБИЌ: Косовската полиција го спроведуваше законот!

КФОР И ОДГОВОРИ НА БРНАБИЌ: Косовската полиција го спроведуваше законот!

КФОР е целосно фокусиран на спроведување на својот мандат, со цел да продолжи да овозможува безбедна средина и слобода на движење за сите заедници во Косово и да ја поддржи имплементацијата на неодамнешниот аранжман Белград-Приштина за деескалација во северниот дел на Косово. Тоа е одговорот што го даде неименуван функционер од НАТО за српската агенција

Вучиќ му дава 24 часа рок на КФОР да реагира, ако не ќе ја прати војската на Косово

Вучиќ му дава 24 часа рок на КФОР да реагира, ако не ќе ја прати војската на Косово

Српскиот претседател Александар Вучиќ во придружба на минситрите за одбрана и внатрешни работи Небојша Стефановиќ и Алекснадр Вулин како и високи воени преставници пристигнал во касарната во Рашка каде ги посетил единиците на војската и бил во обиколка на единицата на полициската жандармерија во Краљево. Вучиќ имал и состанок со претставници на Србите

Во Косово запален уште еден фитиљ, Вучиќ ветува победа

Во Косово запален уште еден фитиљ, Вучиќ ветува победа

Полицијата соопшти дека 10 полицајци и еден српски цивил се повредени за време на судирите. Осум Срби и Албанци беа уапсени (Фото: АП) Освен што обвини „некои запдани земји“ дека знаеле за денешниот инцидент во Митровица, Александар Вучиќ објави дека најмоќните земји во светот ќе бараат „исчезнување на Република Српска“ на пролет Тензиите меѓу Косово

После оваа изјава ќе ја бараат мојата глава, порача Вучиќ (ВИДЕО)

После оваа изјава ќе ја бараат мојата глава, порача Вучиќ (ВИДЕО)

После оваа изјава ќе ја бараат мојата глава, порача Вучиќ (ВИДЕО) Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, во Рашка се сретна со Србите од Косово и Метохија. Вучиќ се сретна со Горан Ракиќ и други претставници на Српската листа. Ќе се браниме со се и сешто што ни е на располагање, рече претседателот на Српската листа, Горан Ракиќ. Вучиќ рече дека

НАТО: КФОР се фокусира на спроведување на својот мандат и на договорот за деескалација на северот на Косово

НАТО: КФОР се фокусира на спроведување на својот мандат и на договорот за деескалација на северот на Косово

– КФОР е целосно фокусиран на спроведување на својот мандат, со цел да продолжи да овозможува безбедна средина и слобода на движење за сите заедници во Косово и да ја поддржи имплементацијата на неодамнешниот аранжман Белград-Приштина за деескалација  во северниот дел на Косово. Тоа е одговорот што го даде неименуван функционер од НАТО за српската