притисни ентер »

Дончиќ: Какво чувство, ние сме држава од два милиони луѓе

Дончиќ: Какво чувство, ние сме држава од два милиони луѓе

Лука Дончиќ, најдобриот играч во досегашниот тек на олимпискиот турнир, не го крие воодушевувањето, по пласманот на Словенија во полу-финалето на Олимписките игри. Словенија во четврт-финалето, ја декласира Германија со 94:70. Дончиќ натпреварот го заврши со 20 поени, осум скока и 11 асистенции. „Меѓу најдобрите четири во светот, држава која има два

Дончиќ: Земја од два милиони сме, а имаме полуфинале на Олимписки игри (ФОТО)

Дончиќ: Земја од два милиони сме, а имаме полуфинале на Олимписки игри (ФОТО)

Дончиќ: Земја од два милиони сме, а имаме полуфинале на Олимписки игри (ФОТО) Словенија предводена од Лука Дончиќ и Горан Драгиќ стигна до полуфинале на ЛОИ во Токио на својот деби настап откако ја прегазија Германија во четвртфиналето со 94-70. Лука Дончиќ е импресиониран од играта на својата репрезентација, од соиграчи кои му помогнаа да стигне до

Дончиќ: Меѓу најдобрите четири сме, а сме земја со два милиони жители, неверојатно!

Дончиќ: Меѓу најдобрите четири сме, а сме земја со два милиони жители, неверојатно!

Словенечката суперѕвезда Лука Дончиќ одигра одличен натпревар во победата на Словенија против Германија со која Словенците се изборија за полуфинале. Дончиќ постигна 20 поени, додаде 11 асистенции и запиша осум скока. Нормално, Дончиќ беше воодушевен после пласманот во полуфиналето. „Меѓу четирите најдобри во светот, а земја сме со само два милиони

Дончиќ: Земја сме со два милиони жители, а играме полуфинале на ЛОИ – какво чувство!

Дончиќ: Земја сме со два милиони жители, а играме полуфинале на ЛОИ – какво чувство!

Словенечката суперѕвезда Лука Дончиќ за малку не дојде денеска до трипл-дабл во убедливиот триумф на Словенија против Германија со 94-70 за полуфинале на ЛОИ во Токио и тоа на дебито на олимпискиот кошаркарски турнир. Дончиќ даде 20 поени, имаше 11 асистенции и 8 скока во триумфот над Германците за историски пласман и борба за медал на Словенците,

Дончиќ по историскиот успех на Словенија: Земја од само два милиони жители…. (Фото)

Дончиќ по историскиот успех на Словенија: Земја од само два милиони жители…. (Фото)

Лука Дончиќ одново беше на чекор од трипл-дабл учинок во историските изданија кои ги има Словенија на Олимписките игри, па сега оваа селекција ќе се бори за еден од медалите откако обезбеди пласман во полуфиналето. Словенците не им дадоа никаква шанса на Германците и буквално ги преслушаа во првото четвртфинале кое денеска се одигра во Токио, а на

Дончиќ: Земја од два милиони сме, а имаме полуфинале на Олимписки игри (ФОТО)

Дончиќ: Земја од два милиони сме, а имаме полуфинале на Олимписки игри (ФОТО)

Словенија предводена од Лука Дончиќ и Горан Драгиќ стигна до полуфинале на ЛОИ во Токио на својот деби настап откако ја прегазија Германија во четвртфиналето со 94-70. Лука Дончиќ е импресиониран од играта на својата репрезентација, од соиграчи кои му помогнаа да стигне до 17 победа на 17 настап за националниот тим на Словенија. „Ние сме меѓу четирите