притисни ентер »

Пау Гасол ја заврши репрезентативната кариера

Пау Гасол ја заврши репрезентативната кариера

Центарот Пау Гасол објави дека се повлекува од репрезентацијата на Шпанија, откако денес беше поразен од САД (81:95) во четвртфиналето на Олимпијадата во Токио. – Го одиграв мојот последен натпревар за репрезентацијата. Се обидов да направам се за да му помогнам на тимот. Денес би сакал да играм повеќе, но ги доживувам сите подеми и падови со репрезентацијата

Крај на една ера – Браќата Гасол во репрезентативна пензија

Крај на една ера – Браќата Гасол во репрезентативна пензија

Браќата Пау и Марк Гасол се простиј од дресот на шпанската репрезентација. Поразот од САД, во четврт-финалето на олимписките игри во Токио, беше последен за легендарните браќа во дресот на Шпанија. Пау (41) за Шпанија дебитираше во 2001 година. Со Шпанија освои 11 медали на големите натпреварувања. Три пати бил европски, еднаш светски првак, додека

Браќата Гасол се простија од репрезентацијата

Браќата Гасол се простија од репрезентацијата

Шпанските кошаркарски браќа Пау и Марк Гасол објавија дека се простуваат од шпанската репрезентација, само моменти откако нивната селекција беше елиминирана од САД на Олимписките игри. „Тоа е мојот последен натпревар за Шпанија, ќе видиме дали е последниот меч во кариерата. Ви благодарам на сите што бевте тука. Од дното на моето срце“, изјави Пау кој

Браќата Гасол се простија од репрезентацијата

Браќата Гасол се простија од репрезентацијата

Шпанските кошаркарски браќа Пау и Марк Гасол објавија дека се простуваат од шпанската репрезентација, само моменти откако нивната селекција беше елиминирана од САД на Олимписките игри. „Тоа е мојот последен натпревар за Шпанија, ќе видиме дали е последниот меч во кариерата. Ви благодарам на сите што бевте тука. Од дното на моето срце“, изјави Пау кој

Браќата Гасол ја завршија репрезентативната кариера

Браќата Гасол ја завршија репрезентативната кариера

Центарот Пау Гасол објави дека се повлекува од репрезентацијата на Шпанија, откако денес беше поразен од САД (81:95) во четвртфиналето на Олимпијадата во Токио. – Го одиграв мојот последен натпревар за репрезентацијата. Се обидов да направам се за да му помогнам на тимот. Денес би сакал да играм повеќе, но ги доживувам сите подеми и падови со репрезентацијата

Пау Гасол ја заврши репрезентативната кариера

Пау Гасол ја заврши репрезентативната кариера

Пау Гасол ја заврши репрезентативната кариера Центарот Пау Гасол објави дека се повлекува од репрезентацијата на Шпанија, откако денес беше поразен од САД (81:95) во четвртфиналето на Олимпијадата во Токио. – Го одиграв мојот последен натпревар за репрезентацијата. Се обидов да направам се за да му помогнам на тимот. Денес би сакал да играм повеќе,

Завршува една ера: Браќата Пау и Марк Гасол се простуваат од репрезентацијата

Завршува една ера: Браќата Пау и Марк Гасол се простуваат од репрезентацијата

Шпанските кошаркари браќата Пау и Марк Гасол објавија дека се простуваат од репрезентацијата на Шпанија. „Ова беше последен натпревар за Шпанија, ќе видиме дали последен во кариерата. Благодарен сум на сите што бевте тука, изјави Пау кој со Шпанија освои три олимписки медали, две сребра и една бронза. Простување најави и неговиот брат. „Треба да играат

Крај на една ера: Браќата Гасол одат во репрезентативна пензија!

Крај на една ера: Браќата Гасол одат во репрезентативна пензија!

Браќата Марк и Пау Гасол официјално ја завршија репрезентативната кариера во дресот на Шпанија, откако после поразот од американскиот дрим-тим во четвртфиналето на олимпискиот кошаркарски турнир решија да стават крај на една ера. Двете кошаркарски ѕвезди кои играат во НБА после долга репрезентативна кариера се решија да го отстапат местото на помладите

Пау Гасол ја заврши репрезентативната кариера

Пау Гасол ја заврши репрезентативната кариера

– Центарот Пау Гасол објави дека се повлекува од репрезентацијата на Шпанија, откако денес беше поразен од САД (81:95) во четвртфиналето на Олимпијадата во Токио. – Го одиграв мојот последен натпревар за репрезентацијата. Се обидов да направам се за да му помогнам на тимот. Денес би сакал да играм повеќе, но ги доживувам сите подеми и падови со репрезентацијата

Две шпански легенди се збогуваа од репрезентацијата по поразот од Америка

Две шпански легенди се збогуваа од репрезентацијата по поразот од Америка

Шпанија прокоцка добра шанса да ја шокира Америка на едни Олимписки игри, бидејќи ова утро подобро го отвори мечот против „дрим-тимот“, но во моменти кога првпат дојде до двоцифрена предност, „фуријата“ забележа драстичен пад и тоа е едноставно недопустливо против големи НБА ѕвезди. Шпанците ја добија првата четвртина со 21:19, во втората поведоа со

Крај на една ера: Браќата Гасол завршија со настапите за Шпанија

Крај на една ера: Браќата Гасол завршија со настапите за Шпанија

Крај на една ера: Браќата Гасол завршија со настапите за Шпанија З.С. Пред 1 минута EPA-EFE/Alejandro Garcia Браќата Пау и Марк Гасол официјално завршија со настапите за кошаркарската репрезентација на Шпанија. Светскиот шампион Шпанија во четвртфиналето на кошаркарскиот турнир на Игрите во Токио е поразен од селекцијата на САД, а воедно ова беше последен

Браќата Гасол се простија од репрезентацијата

Браќата Гасол се простија од репрезентацијата

0 Шпанските кошаркарски браќа Пау и Марк Гасол објавија дека се простуваат од шпанската репрезентација, само моменти откако нивната селекција беше елиминирана од САД на Олимписките игри. „Тоа е мојот последен натпревар за Шпанија, ќе видиме дали е последниот меч во кариерата. Ви благодарам на сите што бевте тука. Од дното на моето срце“, изјави Пау

Крај на една ера: Браќата Гасол веќе нема да настапуваат за Шпанија!

Крај на една ера: Браќата Гасол веќе нема да настапуваат за Шпанија!

Поразот од Соединетите Американски Држави во Токио е последниот натпревар на кој Пау и Марк Гасол се појавија во дресот на репрезентацијата на Шпанија. Славното братко кошаркарско дуо ќе замине во заслужена репрезентативна пензија. Тоа ќе го направи со 20 одличја во заедничките настапи. За нијанса поуспешен е постариот Пау кој има два медали повеќе

Пау Гасол ја заврши репрезентативната кариера

Пау Гасол ја заврши репрезентативната кариера

Центарот Пау Гасол објави дека се повлекува од репрезентацијата на Шпанија, откако денес беше поразен од САД (81:95) во четвртфиналето на Олимпијадата во Токио. – Го одиграв мојот последен натпревар за репрезентацијата. Се обидов да направам се за да му помогнам на тимот. Денес би сакал да играм повеќе, но ги доживувам сите подеми и падови со репрезентацијата

Гасол: Имаме единствена можност да ги победиме Американците

Гасол: Имаме единствена можност да ги победиме Американците

Шпанија не успеа да ја победи Словенија во последниот меч од групната фаза на Олимписките Игри во Токио и со тоа автоматски го избра потешкиот пат во нокаут фазата, поточно борбата која води до медали. „Црвената фурија“ го доби најтешкиот можен ривал во четвртфиналето, селекцијата на САД која и покрај тоа што има свои проблеми понатаму важи за прв