притисни ентер »

Пак обвинувања за „местенка“ на ждрепката за ЛШ

Пак обвинувања за „местенка“ на ждрепката за ЛШ

Дел од фудбалските фанови на Твитер се сигурни дека ги дознаа паровите за четврт-финалето на Лигата на шампионите пред утрешната ждрепка во Нион, откако наводно еден директор на УЕФА случајно аплаудирал фотографија на која ги има четирите двојки, пред набргу потоа да ја избрише. На парчето хартија стои „ждрепка на четврт-финалето“ и го има славното

Мурињо откри кој противник го посакува за Јунајтед и кој пар не го посакува во четвртфиналето на ЛШ

Мурињо откри кој противник го посакува за Јунајтед и кој пар не го посакува во четвртфиналето на ЛШ

Жозе Мурињо ги користи моментите додека е без ангажман за да ги сподели своите размислувања за фудбалските актуелности, а во последната изјава потенцираше каква ждрепка за Лигата на шампионите посакува во текот на утрешниот ден. Според Мурињо, најдобро е Англија да има два сигурни полуфиналисти, а тој не би сакал соочување на Јувентус и Барселона во

Супер компјутер предвиде кој тим ќе ја освои Лигата на шампиони (Фото)

Супер компјутер предвиде кој тим ќе ја освои Лигата на шампиони (Фото)

УЕФА внесе една промена во ждрепката за четвртфиналните дуели во Лигата на шампионите во споредба со минатите години, бидејќи наместо само четвртфиналните парови, утре во Нион ќе биде одреден целиот костур според кој ќе се знае каков ќе биде распоредот на сите осум преостанати тима. Во претходните години, највисокото тело во европскиот фудбал традиционално

Последна ждрепка: Утре ќе се знае кој со кого до финалето во ЛШ!

Последна ждрепка: Утре ќе се знае кој со кого до финалето во ЛШ!

Со вчерашните средби во Минхен и Барселона беше заокружена осминафиналната рунда во Лигата на шампионите, па сега сите со нетрпение го очекуваат утрешниот ден кога ќе биде направена и последната ждрепка во елитнотото натпреварување за оваа сезона. Долги години имаше извлекување за секоја рунда, но сега од УЕФА се одлучија на поинаков потег што значи

Овен има еден фаворит за титулата во ЛШ: Би било убаво овој трофеј да се врати во Англија

Овен има еден фаворит за титулата во ЛШ: Би било убаво овој трофеј да се врати во Англија

39 годишниот поранешен англиски репрезентативец смета дека е дојден вистинскиот момент титулата од Лигата на шампионите да се врати на Островот, сега има убава можност за такво нешто откако дури четири англиски екипи се изборија за место во четвртфиналето. Мајкл Овен во интервју за Марка ги коментираше последните случувања во Реал Мадрид, чиј клуб

УЕФА ја менува ждрепката за ¼ финалето во Лигата на шампионите поради клубовите од Манчестер

УЕФА ја менува ждрепката за ¼ финалето во Лигата на шампионите поради клубовите од Манчестер

УЕФА, од безбедносни причини нема да дозволи Јунајтед и Сити во иста недела да играат на домашен терен во четврфиналето . Градските власти на Манчестер не сакаат нивните клубови да играат натпревари на домашен терен во исто време или ден за ден. Според правилата на УЕФА, ако биде потребно датумот на одигрување на натпреварот на Јунајтед на Олд Трафорд

Англиските клубови ќе имаат голем проблем ако стигнат до финале во ЛШ

Англиските клубови ќе имаат голем проблем ако стигнат до финале во ЛШ

Откако четири клуба од Англија се најдоа во четвртфиналето во Лигата на шампионите, првпат по пауза од една деценија, на Островот се надеваат дека после 2008 година е дојден моментот за еден од четирите премиерлигаши да се крунисаат за европски прваци. И ако се случи еден или два тима да влезат во големото финале закажано за 1 јуни на мадридски „Ванда

Двата клуба од Манчестер нема да може да играат нокаут-фаза во ЛШ во ист ден!

Двата клуба од Манчестер нема да може да играат нокаут-фаза во ЛШ во ист ден!

Европската куќа на фудбалот УЕФА соопшти дека ждрепката во четвртфиналето на Лигата на шампионите ќе се менува, ако двата клуба од Манчестер, Сити и Јунајтед, играат нокаут-фаза во ист ден. Во образложението од УЕФА стои дека одлуката е поради безбедносни причини. По сугестија на градската власт во Манчестер, терминот ќе се менува, ако Сити и Јунајтед

Ако некој англиски клуб стигне до финалето во ЛШ ќе се соочи со проблем

Ако некој англиски клуб стигне до финалето во ЛШ ќе се соочи со проблем

На крајот ќе платат навивачите… Европската фудбалска унија (УЕФА) соопшти денес дека финалистите од Лигата на шампионите ќе добијат по 17.000 влезници за своите навивачи, поради што постои загриженост кај англиските клубови кои во случај да дојдат до финалето нема да можат да обезбедат влез на стадионот за поголем број навивачи кои имаат годишни влезници

Изненадување или реалност: Суперкомјутерот предвиде англиско финале и кој ќе биде првак (ФОТО)

Изненадување или реалност: Суперкомјутерот предвиде англиско финале и кој ќе биде првак (ФОТО)

Светската фудбалска јавност со нетрпение го очекува утрешниот ден и пладневната ждрепка во Нион за четвртфиналето во Лигата на шампионите, по што ќе биде познат и костурот на патот до финалето, зашто ќе се извлечат и двојките за последната елиминациска рунда. И во пресрет на ждрепката во која нема ограничувања, па може да се падне секој со секого,

loading...
Последна ждрепка: Утре ќе се знае кој со кого до финалето во ЛШ!

Последна ждрепка: Утре ќе се знае кој со кого до финалето во ЛШ!

Со вчерашните средби во Минхен и Барселона беше заокружена осминафиналната рунда во Лигата на шампионите, па сега сите со нетрпение го очекуваат утрешниот ден кога ќе биде направена и последната ждрепка во елитнотото натпреварување за оваа сезона. Долги години имаше извлекување за секоја рунда, но сега од УЕФА се одлучија на поинаков потег што значи

УЕФА ја менува ждрепката во ЛШ поради гиганти од Манчестер

УЕФА ја менува ждрепката во ЛШ поради гиганти од Манчестер

Европската фудбалска унија (УЕФА) соопшти дека ќе ја промени ждрепката ако биде извлечено двата клуба од Манчестер, Јунајтед и Сити, во иста недела играат на домашен терен во четвртфиналето на Лигата на шампиони. УЕФА соопшти дека таа одлука ја донела од безбедносни причини. Градските власти од Манчестер не сакаат нивните тимови да ги играат домашните

Утре за прв пат ќе биде направена големата промена во Лигата на шампионите

Утре за прв пат ќе биде направена големата промена во Лигата на шампионите

УЕФА воведува нова промена во Лигата на шампионите која на сила стапува веќе од утре. Досега навикнавме за секоја нокаут фаза во Лигата на шампионие посебно да се извлекуваат парови, но од оваа сезона тоа се менува. Прво беа извлечени паровите за осминафиналето во декември, а утре во Нион, освен четвртфиналните парови, веднаш ќе бидат извлечени и потенцијалните

Голема промена во ждрепката за Лигата на шампионите и тоа од четвртфиналето!

Голема промена во ждрепката за Лигата на шампионите и тоа од четвртфиналето!

Голема промена во ждрепката за финишот од Лигата на шампионите! И тоа настапува веќе од петок, кога во Нион ќе се извлекуваат двојките од четвртфиналето. Со одлука на УЕФА, првпат сезонава, нема да бидат одредени само двојките од четвртфиналето, туку веднаш ќе се знае и „костурот“ за полуфиналето, односно финалето! Просто кажано, кога во петок ќе бидат

Англиска доминација во ждребот за четвртфиналето на ЛШ

Англиска доминација во ждребот за четвртфиналето на ЛШ

Синоќа станаа познати сите осум тимови што се рангираа за четвртфиналето од Лигата на шампионите. Англиските тимови доминираат во оваа фаза од турнирот. Четири тимови од Премиер лигата се квалификуваа во последните осум – Манчестер Јунајтед, Манчестер Сити, Тотенхем и Ливерпул. Останатите кои ќе влезат во финалната битка за трофејот се Барселона, Ајакс,

Англичаните десет години чекаа на вакво нешто во Лигата на шампионите

Англичаните десет години чекаа на вакво нешто во Лигата на шампионите

Екипата на Ливерпул одигра феноменален натпревар во Минхен и на „Алијанц Арената“ го елиминираше тимот на Баерн во осминафиналето од Лигата на шампионите. По пласманот меѓу осумте најдобри, Ливерпул стана четвртата екипа од Англија која ќе продолжи да разигрува за титулата во Лигата на шампионите. Последен пат, четири англиски екипи во четвртфиналето

Англиска доминација во ждребот за четвртфиналето на ЛШ

Англиска доминација во ждребот за четвртфиналето на ЛШ

Синоќа станаа познати сите осум тимови што се рангираа за четвртфиналето од Лигата на шампионите. Англиските тимови доминираат во оваа фаза од турнирот. Четири тимови од Премиер лигата се квалификуваа во последните осум – Манчестер Јунајтед, Манчестер Сити, Тотенхем и Ливерпул. Останатите кои ќе влезат во финалната битка за трофејот се Барселона, Ајакс,

Кои се победниците од четврт-финалето од Лигата на шампионите?

Кои се победниците од четврт-финалето од Лигата на шампионите?

Со вчерашните натпревари во Барселона и Минхен заврши осмина-финалната фаза во најелитното европско клубско натпреварување. Ливерпул и Барселона се последните две екипи кои се пласираа меѓу осумте најдобри екипи во Европа, а Баерн Минхен и Лион мораа да се збогуваат со Лигата на шампионите. По вчерашните дуели, познати се сите патници во четврт-финалето

Англиска доминација во ждребот за четвртфиналето на ЛШ

Англиска доминација во ждребот за четвртфиналето на ЛШ

Синоќа станаа познати сите осум тимови што се рангираа за четвртфиналето од Лигата на шампионите. Англиските тимови доминираат во оваа фаза од турнирот. Четири тимови од Премиер лигата се квалификуваа во последните осум – Манчестер Јунајтед, Манчестер Сити, Тотенхем и Ливерпул. Останатите кои ќе влезат во финалната битка за трофејот се Барселона, Ајакс,