притисни ентер »

Заев: Се разочарав од лидерската средба

Заев: Се разочарав од лидерската средба

Премиерот Зоран Заев истакна дека е разочаран од лидерската средба со опозицијата за Законот за ЈО, која траеше до раните утрински часови и не беше постигнат договор. Разочаран сум од лидерската средба. Имав некоја надеж дека е можно да успеат да ја сменат матрицата, но за жал тоа не се случи. Тие не отстапуваат од матрицата уште од Пржинскиот договор,

Заев: Се разочарав од лидерската средба

Заев: Се разочарав од лидерската средба

Премиерот Зоран Заев истакна дека е разочаран од лидерската средба со опозицијата за Законот за ЈО, која траеше до раните утрински часови и не беше постигнат договор. Разочаран сум од лидерската средба. Имав некоја надеж дека е можно да успеат да ја сменат матрицата, но за жал тоа не се случи. Тие не отстапуваат од матрицата уште од Пржинскиот договор,

Рускоска беше заменик На ѓешкоска во време На ВМРО-ДПМНЕ, па никој не Ме прашал дали ми се допаѓа тоа или не, го брани ставот Заев дека Тој и Мицкоски не треба да менуваат обвинител

Рускоска беше заменик На ѓешкоска во време На ВМРО-ДПМНЕ, па никој не Ме прашал дали ми се допаѓа тоа или не, го брани ставот Заев дека Тој и Мицкоски не треба да менуваат обвинител

На 10 месеци пред истекот на мандатот како шеф на Обвинителството за организиран криминал и корупција Вилма Рускоска, несоодветно и неуставно е премиер и лидер на опозицијата да ја менуваат, смета премиерот Зоран Заев. „Десет месеци пред истекот на мандатот на шефицата за организиран криминал и корупција Вилма Рускоска, Зоран Заев и Христијан Мицкоски

Обвинителите од СЈО се враќаат од каде што дошле, секој од нив може да води предмети, вели Заев

Обвинителите од СЈО се враќаат од каде што дошле, секој од нив може да води предмети, вели Заев

Премиерот Зоран Заев кажа дека иднината на предметите на СЈО е осигурана, а осигурана е иднината на обвинителите кои досега работеа во СЈО. Како што кажа Заев на прес-конференцијата за неуспешната лидерска средба во Собранието, 10-те обвинители од СЈО се враќаат од каде што дошле во Јавното обвинителство и секој од нив потенцијално може да води некој

(ВИДЕО) Заев: ВМРО-ДПМНЕ побара да го заташкаме криминалот

(ВИДЕО) Заев: ВМРО-ДПМНЕ побара да го заташкаме криминалот

Премиерот Зоран Заев на прес-конференција по синоќешната лидерска средба, рече дека жали што синоќа не постигнале договор за Законот за јавното обвинителство. Заев рече дека ВМРО-ДПМНЕ побарале предметите на СЈО пред 30 јуни 2017 година да ги преземе Обвинителството чиј што шеф ќе дојде на предлог од опозициската партија. „Ги интересира да го спасат

Неизвесна судбината на СЈО и по лидерската на Заев и Мицковски

Неизвесна судбината на СЈО и по лидерската на Заев и Мицковски

Останува неизвесна судбината на Специјалното јавно обвинителство и на предметите што ги отвори ова обвинителство. Лидерите на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ Зоран Заев и Христијан Мицкоски по маратонскиот шестчасовен обид не успеаја да најдат решение за Законот за јавното обвинителство со кој треба да се реши и идниот статус на Специјалното јавно обвинителство

Заев: Мицкоски е подготвен да ги жртвува НАТО и ЕУ за да го спаси криминалот

Заев: Мицкоски е подготвен да ги жртвува НАТО и ЕУ за да го спаси криминалот

Премиерот Зоран Заев на прес-конфернеција по синоќешната лидерска средба, рече дека жали што синоќа не постигнале договор за Законот за јавното обвинителство. Заев рече дека ВМРО-ДПМНЕ побарале предметите на СЈО пред 30 јуни 2017 година да ги преземе Обвинителството чиј што шеф ќе дојде на предлог од опозициската партија. „Ги интересира да го спасат

Заев: Груевизам до доцна во ноќта

Заев: Груевизам до доцна во ноќта

27 Споделувања Share Tweet Груевизам до доцна во ноќта, барање против секоја логика, против ЕУ и НАТО, против вредностите и принципите, вака премиерот Зоран Заев денеска на прес-конференција го оцени исходот од синоќешната лидерска средба и единствениот услов, кој, како што рече, го поставил лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски. -Разочаран сум

По неуспешната лидерска средба, виси двотретинското мнозинство за Законот за ЈО

По неуспешната лидерска средба, виси двотретинското мнозинство за Законот за ЈО

И по шест часа преговори лидерите на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ Зоран Заев и Христијан Мицковски не најдоа решение за Специјалното јавно обвинителство и за предметите што ги отвори ова обвинителство. Преговорите се уште се во тек, но најверојатно вечерва нема да има договор. Новинарските екипи кои цела вечер во Собранието ја следеа лидерската средба, си заминаа

„Рекет“ и актуелните скандали да останат нечепнати од правдата

„Рекет“ и актуелните скандали да останат нечепнати од правдата

Маратонската лидерската средба заврши со фијаско. И по седум часа преговарачките тимови на власт и опозицијата не успеаја да се договорат како да биде устроено новото обвинителство кое би се формирало од постојното Обвинителство за органзиран криминал и корупција и СЈО, кое би згаснало со новоиот Закон за ЈО. Опозицијата обвини дека власта ги враќа

СДСМ: Мицкоски бараше сите предмети од СЈО да ја изгубат својата иднина

СДСМ: Мицкоски бараше сите предмети од СЈО да ја изгубат својата иднина

,,Додека сите граѓани очекуваа договор во интерес на правната држава, Христијан Мицкоски на вчерaшната лидерска средба безобразно и во груевистички стил го бранеше криминалот на режимот, барајќи сите предмети од СЈО да ја изгубат својата иднина”, соопшти СДСМ. Според партијата, тимот на СДСМ предводен од претседателот Заев понудил формирање нова обвинителска

Заев: Нема да дозволам да се преминат црвените линии

Заев: Нема да дозволам да се преминат црвените линии

Заев: Нема да дозволам да се преминат црвените линии Премиерот Зоран Заев потврди дека лидерската средба завршила неуспешно, но вели дека секогаше треба да се остават отворени врати за нови преговори, во случај ВМРО ДПМНЕ да имаат нови предлози. Според Заев, лидерската не успеала бидејќи ВМРО ДПМНЕ инсистирале во новото обвинителство кое би гонело

„Рекет“ и актуелните скандали да останат нечепнати од правдата

„Рекет“ и актуелните скандали да останат нечепнати од правдата

Маратонската лидерската средба заврши со фијаско. И по седум часа преговарачките тимови на власт и опозицијата не успеаја да се договорат како да биде устроено новото обвинителство кое би се формирало од постојното Обвинителство за органзиран криминал и корупција и СЈО, кое би згаснало со новоиот Закон за ЈО. Опозицијата обвини дека власта ги враќа

Мицкоски бараше предметите на СЈО да дојдат под нивна контрола за конечно да ги запрат, кажа Заев за лидерската средба

Мицкоски бараше предметите на СЈО да дојдат под нивна контрола за конечно да ги запрат, кажа Заев за лидерската средба

Премиерот Зоран Заев вели дека ВМРО-ДПМНЕ барале предметите на СЈО да дојдат под нивна контрола за конечно да запрат, на синоќешната лидерска средба во Собранието за новиот Закон за јавно обвинителство. Заев го обвини лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски дека го интересира само амнестија и уништување на случаите против претходната власт. „Не отстапуваат

Обвинителите од СЈО се враќаат од каде што дошле, секој од нив може да води да предмети, вели Заев

Обвинителите од СЈО се враќаат од каде што дошле, секој од нив може да води да предмети, вели Заев

Премиерот Зоран Заев кажа дека иднината на предметите на СЈО е осигурана, а осигурана е иднината на обвинителите кои досега работеа во СЈО. Како што кажа Заев на прес-конференцијата за неуспешната лидерска средба во Собранието, 10-те обвинители од СЈО се враќаат од каде што дошле во Јавното обвинителство и секој од нив потенцијално може да води некој

Заев жали што не е постигнат договор за Законот за јавното обвинителство

Заев жали што не е постигнат договор за Законот за јавното обвинителство

Фото: Маја Јаневска-Илиева Премиерот Зоран Заев на прес-конфернеција по синоќешната лидерска средба, рече дека жали што синоќа не постигнале договор за Законот за јавното обвинителство. Заев рече дека ВМРО-ДПМНЕ побарале предметите на СЈО пред 30 јуни 2017 година да ги преземе Обвинителството чиј што шеф ќе дојде на предлог од опозициската партија

Заев: Разочаран сум од исходот на средбата, барањето на опозицијата против секоја логика

Заев: Разочаран сум од исходот на средбата, барањето на опозицијата против секоја логика

Груевизам до доцна во ноќта, барање против секоја логика, против ЕУ и НАТО, против вредностите и принципите, вака премиерот Зоран Заев денеска на прес-конференција го оцени исходот од синоќешната лидерска средба и единствениот услов, кој, како што рече, го поставил лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски. -Разочаран сум од исходот на лидерската средба

Лидерската средба неуспешна, нема договор за Законот за јавно обвинителство

Лидерската средба неуспешна, нема договор за Законот за јавно обвинителство

Следно Власта и опозицијата со меѓусебни обвинувања зошто и по седум часа преговори повторно не беше најдено решение и согласност за новиот Закон за јавно обвинителство со кој треба да се реши статусот на СЈО, специјалните обвинители, предметите и доказите -т.н. „бомби“ СКОПЈЕ - Седум часа траеа преговорите меѓу лидерите на СДСМ и ВМРО - ДПМНЕ, Зоран

Заев: Разочаран сум од исходот на средбата, барањето на опозицијата против секоја логика

Заев: Разочаран сум од исходот на средбата, барањето на опозицијата против секоја логика

Вака премиерот Зоран Заев денеска на прес-конференција го оцени исходот од синоќешната лидерска средба и единствениот услов, кој, како што рече, го поставил лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски. -Разочаран сум од исходот на лидерската средба. Имав некоја надеж дека е можно да ја сменат матрицата и да излезат од заложбите на своите претходници.