притисни ентер »

Највисоко ниво на предупредување за британските бродови во територијалните води на Иран

Највисоко ниво на предупредување за британските бродови во територијалните води на Иран

Велика Британија го подигна на највисоко, трето ниво, предупредувањето за британските бродови кои пловат во ирански територијални води, изјави неименуван претставник на безбедносните служби. Тој нагласи дека Велика Британија ќе биде одлучна во одбрана на своите поморски интереси во Персиски Залив, додавајќи оти Лондон не е заинтересиран за ескалација

Капетанот и првиот офицер на иранскиот танкер уапсени во Гибралтар

Капетанот и првиот офицер на иранскиот танкер уапсени во Гибралтар

Полицијата од британската територија на Гибралтар го уапси капетанот и првиот офицер на иранскиот нафтен танкер Грејс 1 и ги осомничи дека ги прекршиле санкциите против Сирија, објави денес полицијата. Апсењата следат по сè поголемите тензии со Техеран, бидејќи Лондон ги обвинува иранските бродови дека во средата вечер се обиделе да го блокираат британскиот

Највисоко ниво на предупредување за британските бродови во територијалните води на Иран

Највисоко ниво на предупредување за британските бродови во територијалните води на Иран

Велика Британија го подигна на највисоко, трето ниво, предупредувањето за британските бродови кои пловат во ирански територијални води, изјави неименуван претставник на безбедносните служби. Тој нагласи дека Велика Британија ќе биде одлучна во одбрана на своите поморски интереси во Персиски Залив, додавајќи оти Лондон не е заинтересиран за ескалација

Капетан и прв офицер на ирански танкер уапсени во Гибралтар

Капетан и прв офицер на ирански танкер уапсени во Гибралтар

Апсењата следуваат после зголемувањето на тензиите со Техеран, бидејќи Лондон ги обвинува иранските бродови дека синоќа се обиделе да блокираат еден британски танкер. Полицијата на британската територија Гибралтар ги уапсила капетанот и првиот офицер на иранскиот нафтен танкер Грејс 1, а тие се обвинети дека ги прекршиле санкциите против Сирија, соопштила

Издадено највисоко предупредување за британските бродови во водите на Иран

Издадено највисоко предупредување за британските бродови во водите на Иран

Предупредувањето следува откако претходно денеска британската влада соопшти дека три ирански брода се обиделе да му го блокираат влезот на британски танкер Велика Британија издаде највисоко предупредување за бродови кои пловат со знамето на оваа земја во водите на Иран. Предупредувањето следува откако претходно денеска британската влада соопшти дека

Највисоко ниво на предупредување за британските бродови во територијалните води на Иран

Највисоко ниво на предупредување за британските бродови во територијалните води на Иран

Велика Британија го подигна на највисоко, трето ниво, предупредувањето за британските бродови кои пловат во ирански територијални води, изјави неименуван претставник на безбедносните служби. Тој нагласи дека Велика Британија ќе биде одлучна во одбрана на своите поморски интереси во Персиски Залив, додавајќи оти Лондон не е заинтересиран за ескалација

Највисоко предупредување на британските бродови околу Иран

Највисоко предупредување на британските бродови околу Иран

Велика Британија го подигна на највисоко, трето ниво, предупредувањето за британските бродови кои пловат во ирански територијални води, изјави неименуван претставник на безбедносните служби. Тој нагласи дека Велика Британија ќе биде одлучна во одбрана на своите поморски интереси во Персиски Залив, додавајќи оти Лондон не е заинтересиран за ескалација

Највисоко ниво на предупредување за британските бродови во територијалните води на Иран

Највисоко ниво на предупредување за британските бродови во територијалните води на Иран

Велика Британија го подигна на највисоко, трето ниво, предупредувањето за британските бродови кои пловат во ирански територијални води, изјави неименуван претставник на безбедносните служби. Тој нагласи дека Велика Британија ќе биде одлучна во одбрана на своите поморски интереси во Персиски Залив, додавајќи оти Лондон не е заинтересиран за ескалација

Русија и Кина повикуваат на воздржаност во Ормутскиот теснец

Русија и Кина повикуваат на воздржаност во Ормутскиот теснец

Русија и Кина денеска ги повикаа Иран и Велика Британијда да се воздржат од натамошни тензии по краткотрајниот инцидент меѓу нивни бродови во Ормутскиот теснец. Британската морнарица утринава соопшти дека вчера спречила три ирански бродови да го блокираат минувањето на британски танкер во Ормутскиот теснец, додека Иран негираше какви било обиди за

Највисоко ниво на предупредување за британските бродови во територијалните води на Иран

Највисоко ниво на предупредување за британските бродови во територијалните води на Иран

Велика Британија го подигна на највисоко, трето ниво, предупредувањето за британските бродови кои пловат во ирански територијални води, изјави неименуван претставник на безбедносните служби. Тој нагласи дека Велика Британија ќе биде одлучна во одбрана на своите поморски интереси во Персиски Залив, додавајќи оти Лондон не е заинтересиран за ескалација

Русија и Кина повикуваат на воздржаност во Ормутскиот теснец

Русија и Кина повикуваат на воздржаност во Ормутскиот теснец

Русија и Кина денеска ги повикаа Иран и Велика Британиј да да се воздржат од натамошни тензии по краткотрајниот инцидент меѓу нивни бродови во Ормутскиот теснец. Британската морнарица утринава соопшти дека вчера спречила три ирански бродови да го блокираат минувањето на британски танкер во Ормутскиот теснец, додека Иран негираше какви било обиди за

Велика Британија и Иран пак ги разбрануваа водите на Ормутскиот Теснец

Велика Британија и Иран пак ги разбрануваа водите на Ормутскиот Теснец

Три ирански брода синоќа се обидоа да попречат британски нафтен танкер во Персискиот Залив, што придонесе да се продлабочат тензиите во виталниот канал за транспорт од Иран, тврдат двајца американски официјални претставници со директно познавање на инцидентот, пренесува Си-ен-ен. Британскиот танкер отпловил од Персискиот Залив и преминал во областа

Велика Британија и Иран пак ги брануваат водите на Ормутскиот Теснец

Велика Британија и Иран пак ги брануваат водите на Ормутскиот Теснец

Три ирански брода синоќа се обидоа да попречат британски нафтен танкер во Персискиот Залив, што придонесе да се продлабочат тензиите во виталниот канал за транспорт од Иран, тврдат двајца американски официјални претставници со директно познавање на инцидентот, пренесува Си-ен-ен. Британскиот танкер отпловил од Персискиот Залив и преминал во областа

Зариф: Британското обвинение за танкерот не е точно

Зариф: Британското обвинение за танкерот не е точно

Не е точно обвинението на Велика Британија дека ирански воени чамци се обиделе да задржат британски танкер со нафта, изјави шефот на иранската дипломатија Мохамед Џавад Зариф, цитиран од локалната агенција Фарс, пренесоа западните медиуми. Претходно утринава официјален Лондон соопшти дека додека британскиот танкер минувал низ Ормутскиот теснец, во

Британците тврдат дека Иран се обидел да пресретне нивен танкер

Британците тврдат дека Иран се обидел да пресретне нивен танкер

Ирански бродови со оружје се обиделе да пресретнат британски нафтен танкер во Ормушкиот теснец пред да ги избркаат бродови на британската Кралска воена морнарица, тврди британската влада. Би-би-си пренесува дека од танкерот било побарано да сопре во блиските ирански територијални води, но бродовите се повлекле по предупредување од британска фрегата

Русија и Кина повикуваат на воздржаност во Ормутскиот теснец

Русија и Кина повикуваат на воздржаност во Ормутскиот теснец

Русија и Кина денеска ги повикаа Иран и Велика Британијда да се воздржат од натамошни тензии по краткотрајниот инцидент меѓу нивни бродови во Ормутскиот теснец. Британската морнарица утринава соопшти дека вчера спречила три ирански бродови да го блокираат минувањето на британски танкер во Ормутскиот теснец, додека Иран негираше какви било обиди за

Британците тврдат дека иранската гарда се обидела да им пресретне танкер

Британците тврдат дека иранската гарда се обидела да им пресретне танкер

Ирански бродови опремени со оружје, се обиделе да пресретнат британски нафтен танкер во Хормушкиот теснец, пред да бидат протерани од бродови на британската кралска морнарица, тврди британската влада. Според Би-би-си, на танкерот му било наредено да застане во близина на иранските територијални водни, но бродовите се повлекле по предупредувањата од

Спречен ирански обид за запленување британски танкер

Спречен ирански обид за запленување британски танкер

Медиумите во САД јавуваат дека Иранците му наредиле на капетанот на танкерот да го смени правецот и да се закотви во иранските територијални води. Но, тоа било спречено откако од еден британски воен брод кој го придружувал танкерот било вперено оружјето кон иранските чамци, принудувајќи ги да се повлечат.

Зариф: Британското обвинение за танкерот не е точно

Зариф: Британското обвинение за танкерот не е точно

Не е точно обвинението на Велика Британија дека ирански воени чамци се обиделе да задржат британски танкер со нафта, изјави шефот на иранската дипломатија Мохамед Џавад Зариф, цитиран од локалната агенција Фарс, пренесоа западните медиуми. Претходно утринава официјален Лондон соопшти дека додека британскиот танкер минувал низ Ормутскиот теснец, во

Британците тврдат дека иранската гарда се обидела да им пресретне танкер

Британците тврдат дека иранската гарда се обидела да им пресретне танкер

Ирански бродови опремени со оружје, се обиделе да пресретнат британски нафтен танкер во Хормушкиот теснец, пред да бидат протерани од бродови на британската кралска морнарица, тврди британската влада. Според Би-би-си, на танкерот му било наредено да застане во близина на иранските територијални водни, но бродовите се повлекле по предупредувањата од