Десподовска ја напушти Пјотрковиа, но останува во полскиот ракомет

Македонската рeпрезентативка Зорица Десподовска од следната сезона нема да го носи дресот на Пјотрковиа, но ќе остане во Полска. Како слободна ракометарка македонскиот бек се договори со Кобержице и ќе се обврзе на едногодишна соработка. Новата екипа на Десподовска е поамбициозна и настапува во плеј-офот. Тоа значи чекор напред во професионалната кариера