притисни ентер »

Борисов: Гоце Делчев е бугарски револуционер и македонски војвода

Борисов: Гоце Делчев е бугарски револуционер и македонски војвода

Борисов: Гоце Делчев е бугарски револуционер и македонски војвода Бојко Борисов на својот Фејсбук профил оддаде почит на Гоце Делчев, кој за него е бугарски револуционер. „Денес се навршуваат 118 години од трагичната смрт на големиот бугарски револуционер и македонски војвода Гоце Делчев, кој го даде својот живот за слободата и автономијата на Македонија

Бугарскиот амбасадор во РМ се поклони на гробот на Гоце Делчев

Бугарскиот амбасадор во РМ се поклони на гробот на Гоце Делчев

Денеска на гробот на Гоце Делчев во црквата „Св.Спас“ во Скопје се поклони бугарскиот амбасадор Ангел Ангелов. Соопштение за настанот објави бугарското Министерство за надворешни работи, што го пренесуваат и медиумите. Во информацијата се наведува дека традиционално, на 4 мај, амбасадата на Република Бугарија во Скопје ја одбележала 118-годишнината

Борисов: Гоце Делчев е бугарски револуционер и македонски војвода

Борисов: Гоце Делчев е бугарски револуционер и македонски војвода

Гоце Делчев е еден од најсилните симболи на нашата заедничка историја со Република Северна Македонија, заедничка историја која е во основата на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка од 2017 година, напиша на Фејсбук премиерот во оставка на Бугарија Бојко Борисов по повод 118-годишнината од смртта на Делчев, јави дописникот на МИА од

Борисов: Гоце Делчев е бугарски револуционер и македонски војвода

Борисов: Гоце Делчев е бугарски револуционер и македонски војвода

Премиерот на Бугарија Бојко Борисов на својот Фејсбук профил оддаде почит на големиот револуционер Гоце Делчев и порача дека тој го дал својот живот за слободата и автономијата на Македонија и Одрин. „Денес се навршуваат 118 години од трагичната смрт на големиот бугарски револуционер и македонски војвода Гоце Делчев, кој го даде својот живот за слободата

Борисов: Делчев е симбол на заедничката историја со Северна Македонија

Борисов: Делчев е симбол на заедничката историја со Северна Македонија

Бугарската амбасада во Скопје објави дека „традиционално, нивни претставници ја одбележале годишнината од смртта на бугарскиот револуционер Гоце Делчев“, а венец на неговиот гроб во црквата „Свети Спас“ положил амбасадорот Ангел Ангелов. Како што е објавено на сајтот на бугарската амбасада , во обраќањето Ангелов рекол дека „истакнатиот бугарски револуционер

Борисов: Гоце Делчев е бугарски револуционер и македонски војвода

Борисов: Гоце Делчев е бугарски револуционер и македонски војвода

Денес се навршуваат 118 години од трагичната смрт на големиот бугарски револуционер и македонски војвода Гоце Делчев, кој го даде својот живот за слободата и автономијата на Македонија и Одрин, напиша бугарскиот премиер во оставка Бојко Борисов на својот профил на Фејсбук. „Гоце Делчев е еден од најсилните симболи на нашата заедничка историја со Република

118 години од смртта на Гоце Делчев- македонската власт денес преговара за неговиот идентитет

118 години од смртта на Гоце Делчев- македонската власт денес преговара за неговиот идентитет

Tоп Македонија главна страна Прилози Вести Македонија 118 години од смртта на Гоце Делчев- македонската власт денес преговара за неговиот идентитет 4 минути ago 118 години од смртта на еден од најголемите македонски национални херои Гоце Делчев, човекот кој својот живот го даде за Македонија. Тој бил убиен на денешен ден во 1903-тата година од турската

Борисов: Гоце Делчев е еден од најсилните симболи во нашата заедничка историја со Република Северна Македонија

Борисов: Гоце Делчев е еден од најсилните симболи во нашата заедничка историја со Република Северна Македонија

Гоце Делчев е еден од најсилните симболи на нашата заедничка историја со Република Северна Македонија, заедничка историја која е во основата на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка од 2017 година, напиша на Фејсбук премиерот во оставка на Бугарија Бојко Борисов по повод 118-годишнината од смртта на Делчев, јави дописникот на МИА од

Бугарскиот амбасадор Ангелов положи венец на гробот на „бугарскиот“ револуционер Гоце Делчев

Бугарскиот амбасадор Ангелов положи венец на гробот на „бугарскиот“ револуционер Гоце Делчев

И Бугарија денеска ја одбележува 118-годишнината од смртта на Гоце Делчев, а бугарската амбасада во Скопје објави дека „традиционално, нивни претставници ја одбележале годишнината од смртта на бугарскиот револуционер Гоце Делчев“, а венец на неговиот гроб во црквата „Свети Спас“ положил амбасадорот Ангел Ангелов. Како што е објавено на сајтот на бугарската

Пaндoв зa Гоце Делчев – “Beчнa ти cлaвa Bojвoдo“

Пaндoв зa Гоце Делчев – “Beчнa ти cлaвa Bojвoдo“

На одбележувањето по повод 118 години од смртта на Гоце Делчев, на социјалната мрежа Фејсбук се огласи и Александар Пандов, претседател на Патриотскиот институт на ВМРО-ДПМНЕ, каде истакна дека оној што сака да работи на присоединувањето на Македонија кон Бугарија, Грција или Србија, тој може да се смета за добар Бугарин, Грк или Србин, но не и за