притисни ентер »

Козјак вечерва побеле – Вистинска снежна идила близу главниот град – ФОТО

Козјак вечерва побеле – Вистинска снежна идила близу главниот град – ФОТО

ИЗВОР Скопје24 | јануари 13, 2021 Снегот кој веќе неколку дена метеоролозите го најавуваа конечно падна. На само 40 километри од главниот град може да се види вистинска снежна идила. На Козјак веќе е побелено, а снегот продолжува непрекинато да паѓа. Фотогафиите во продолжение сведочат за зимската убавина која ја имаме оваа вечер: Најавите на метеоролозите

Утре студено време со врнежи од снег во поголем дел од Македонија

Утре студено време со врнежи од снег во поголем дел од Македонија

Времето утре ќе биде претежно облачно и студено, попладне и во вечерните часови ќе има нови врнежи од снег, позастапени и пообилни во западните делови, информира УХМР. Само во крајните југоисточни делови врнежите ќе бидат од дожд и снег. Во поголем дел од земјава ќе се формира снежна покривка, а во западните делови позначително ќе се зголеми. Ќе дува

Утре студено време со врнежи од снег во поголем дел од Македонија

Утре студено време со врнежи од снег во поголем дел од Македонија

Времето утре ќе биде претежно облачно и студено, попладне и во вечерните часови ќе има нови врнежи од снег, позастапени и пообилни во западните делови, информира УХМР. Само во крајните југоисточни делови врнежите ќе бидат од дожд и снег. Во поголем дел од земјава ќе се формира снежна покривка, а во западните делови позначително ќе се зголеми. Ќе дува

Утре студено време со врнежи од снег во поголем дел од Македонија

Утре студено време со врнежи од снег во поголем дел од Македонија

Времето утре ќе биде претежно облачно и студено, попладне и во вечерните часови ќе има нови врнежи од снег, позастапени и пообилни во западните делови, информира УХМР. Само во крајните југоисточни делови врнежите ќе бидат од дожд и снег. Во поголем дел од земјава ќе се формира снежна покривка, а во западните делови позначително ќе се зголеми. Ќе дува

Утре студено време со врнежи од снег во поголем дел од Македонија

Утре студено време со врнежи од снег во поголем дел од Македонија

Времето утре ќе биде претежно облачно и студено, попладне и во вечерните часови ќе има нови врнежи од снег, позастапени и пообилни во западните делови, информира УХМР. Само во крајните југоисточни делови врнежите ќе бидат од дожд и снег. Во поголем дел од земјава ќе се формира снежна покривка, а во западните делови позначително ќе се зголеми. Ќе дува

Конечно снег во Маврово, викендов и скијање

Конечно снег во Маврово, викендов и скијање

Попладнево во Маврово почна да врне снег. Ниските температури и временската прогноза ветуваат дека конечно во Маврово ќе се задржи снежната покривка, а тоа ќе значи дека викендов по долго чекање ќе почне скијачката сезона. На ски-патеките во Маврово пуштени се топовите за снег. Синоптичарите за денеска попладне и за утре најавуваат нови врнежи, проследени

Снежен бран пристигнува во македонија: подгответе се за температури од -18°c

Снежен бран пристигнува во македонија: подгответе се за температури од -18°c

ИЗВОР Скопје24 | јануари 13, 2021 До крајот на денов и навечер ќе има врнежи и тоа особено застапени во западните предели од државава. Истите ќе бидат претежно од снег, освен на некои пониски места каде накратко ќе бидат од дожд и од снег, Особено во западните предели ќе се формира снежна покривка и на некои пониски места. Ќе дува умерен, Долж Повардарието

УХМР: Утре очекуваме снег, температурите во минус

УХМР: Утре очекуваме снег, температурите во минус

ИЗВОР Скопје24 | јануари 13, 2021 Времето утре ќе биде претежно облачно и студено, попладне и во вечерните часови ќе има нови врнежи од снег, позастапени и пообилни во западните делови, информира УХМР. Само во крајните југоисточни делови врнежите ќе бидат од дожд и снег. Во поголем дел од земјава ќе се формира снежна покривка, а во западните делови

Утре врнежи од снег, пообилни во западните делови од Македонија

Утре врнежи од снег, пообилни во западните делови од Македонија

Времето утре ќе биде претежно облачно и студено, попладне и во вечерните часови ќе има нови врнежи од снег, позастапени и пообилни во западните делови, информира УХМР. Само во крајните југоисточни делови врнежите ќе бидат од дожд и снег. Во поголем дел од земјава ќе се формира снежна покривка, а во западните делови позначително ќе се зголеми. Ќе дува

ФИЛОМЕНА ИЛИ НЕ, НА БАЛКАНОТ СТИГНУВА СНЕЖНА БУРА - во Србија ќе биде и до минус 18

ФИЛОМЕНА ИЛИ НЕ, НА БАЛКАНОТ СТИГНУВА СНЕЖНА БУРА - во Србија ќе биде и до минус 18

Стигнува на Балканот снежната бура од Шпанија. Српските медиуми наголемо пишуваат за студениот бран кој ќе ја зафати државата овој викенд. Во Хрватска, бурата Филомена, која го донесе првиот снег во Мадрид по 10 години, а температурите паднаа на -36 степени, веќе е силна, па предупредувањето на Хидрометеоролошкиот завод на таа земја за ледените денови

Снежен бран пристигнува во македонија: подгответе се за температури од -18°c

Снежен бран пристигнува во македонија: подгответе се за температури од -18°c

ИЗВОР Скопје24 | јануари 13, 2021 До крајот на денов и навечер ќе има врнежи и тоа особено застапени во западните предели од државава. Истите ќе бидат претежно од снег, освен на некои пониски места каде накратко ќе бидат од дожд и од снег. Особено во западните предели ќе се формира снежна покривка и на некои пониски места. Ќе дува умерен, долж Повардарието

Од попладне нови врнежи, во западните делови снег, за викендот студено

Од попладне нови врнежи, во западните делови снег, за викендот студено

Нови врнежи кои во западните делови ќе бидат претежно од снег се очекуваат во попладневните и вечерните часови. Во овие делови на повеќе места ќе се формира снежна покривка, додека во поголем дел од истокот ќе се задржи суво време. Ќе дува слаб до умерен ветер, а вдолж Повардарието и на повисоките места засилен ветер од северозападен правец. Максималната

Пoлapeн cтyд дoaѓa вo Македонија

Пoлapeн cтyд дoaѓa вo Македонија

Нови врнежи кои во западните делови ќе бидат претежно од снег се очекуваат во попладневните и вечерните часови. Во овие делови на повеќе места ќе се формира снежна покривка, додека во поголем дел од истокот ќе се задржи суво време. Ќе дува слаб до умерен ветер, а вдолж Повардарието и на повисоките места засилен ветер од северозападен правец. Максималната

Од попладне нови врнежи, во западните делови снег, за викендот студено

Од попладне нови врнежи, во западните делови снег, за викендот студено

Нови врнежи кои во западните делови ќе бидат претежно од снег се очекуваат во попладневните и вечерните часови. Во овие делови на повеќе места ќе се формира снежна покривка, додека во поголем дел од истокот ќе се задржи суво време. Ќе дува слаб до умерен ветер, а вдолж Повардарието и на повисоките места засилен ветер од северозападен правец. Максималната

Од попладне нови врнежи, во западните делови снег, за викендот студено

Од попладне нови врнежи, во западните делови снег, за викендот студено

Нови врнежи кои во западните делови ќе бидат претежно од снег се очекуваат во попладневните и вечерните часови. Во овие делови на повеќе места ќе се формира снежна покривка, додека во поголем дел од истокот ќе се задржи суво време. Ќе дува слаб до умерен ветер, а вдолж Повардарието и на повисоките места засилен ветер од северозападен правец. Максималната

Филомена ја покори Шпанија, а сега доаѓа наваму: Температурите одат до минус 36 степени!

Филомена ја покори Шпанија, а сега доаѓа наваму: Температурите одат до минус 36 степени!

ИЗВОР Скопје24 | јануари 13, 2021 Бурата Филомена, поради која Мадрид минатата недела беше парализиран од снегот, се движи преку Средоземното море, веќе ги покри источните делови на Балканот и продолжува преку Србија и Македонија кон Грција и Турција. Поради Филомена, во Мадрид падна невидено количество снег, а температурата падна на рекордни минус

Од попладне нови врнежи, во западните делови снег, а еве какво ќе биде времето овој викенд

Од попладне нови врнежи, во западните делови снег, а еве какво ќе биде времето овој викенд

Од попладне нови врнежи, во западните делови снег, а еве какво ќе биде времето овој викенд Нови врнежи кои во западните делови ќе бидат претежно од снег се очекуваат во попладневните и вечерните часови. Во овие делови на повеќе места ќе се формира снежна покривка, додека во поголем дел од истокот ќе се задржи суво време. Ќе дува слаб до умерен ветер,

Од попладне нови врнежи, во западните делови снег, за викендот студено

Од попладне нови врнежи, во западните делови снег, за викендот студено

Во овие делови на повеќе места ќе се формира снежна покривка, додека во поголем дел од истокот ќе се задржи суво време. Ќе дува слаб до умерен ветер, а вдолж Повардарието и на повисоките места засилен ветер од северозападен правец. Максималната температура денеска ќе биде во интервал од 4 до 11 степени. Во Скопје попладне се очекува повремен слаб дожд,

Снежно невреме и минусни температури доаѓаа на Балканот овој викенд

Снежно невреме и минусни температури доаѓаа на Балканот овој викенд

Невреме со снежни врнежи и ниски температури стигнува на Балканот предупредуваат српските медиуми повикувајќи се на  извори од Хидрометеоролошкиот завод во земјата. Ова невреме кое се очкува уште од петок да ги зафати Хрватска и Србија и да продолжи кон Турција и Грција треба да пристигне од Шпанија, каде по десет години донесе обилни снежни врнежи