притисни ентер »

ИХФ им ги прифати барањата на ракометарите

ИХФ им ги прифати барањата на ракометарите

На мундијалите, почнувајќи од СП 2021, ќе има повеќе играчи во составите на селекциите, задолжителни денови за одмор и намален број натпревари Повеќе играчи, поголем број измени и задолжителен еден ден одмор, се дел од измените што ги донесе Советот на Светската ракометна федерација (ИХФ) за следното машко сениорско Светско првенство, што ќе се игра

Повеќе ракометари и повеќе одмор за репрезентациите на следното СП

Повеќе ракометари и повеќе одмор за репрезентациите на следното СП

Состанокот на ИХФ во Гетеборг донесе неколку нови измени во правилата. кои ќе почнат да важат од 1 јануари 2020 година. Прва измена е во бројот на пријавените ракометари во ростерот за еден натпревар. Место досегашните 16, отсега репрезентациите ќе можат да пријавуваат по 18 играчи. Следна измена е во бројот на пријавените ракометари во поширокиот

ИХФ потврди: Ракометните мундијали ќе се играат со поинаков концепт

ИХФ потврди: Ракометните мундијали ќе се играат со поинаков концепт

Светската ракометна федерација (ИХФ) официјално ги потврди промените поврзани со светските првенства во сениорска конкуренција, а кои се донесени од Советот на федерацијата на неговото последно заседавање во Гетеборг. Она што е посебно важно, а оди во прилог на барањата на селекторите и играчите е што веќе нема да биде дозволено да се играат натпревари