притисни ентер »

Албанија се уште се тресе - 8 нови земјотреси

Албанија се уште се тресе - 8 нови земјотреси

Осум земјотреси денеска ја стресоа Албанија.  Се работи за земјотреси со јачина од 2.5, 3, 2.4, 4.3, 2.3, 2.7, 2.2 и 2.8 степени. Повеќето од нив се во близина на Круја, Пешкопеја и Тирана.  Бројот на жртвите од земјотресот во Албанија се зголеми на 52. Амбасадорот на ЕУ во Тирана, Луиџи Сореца, на прес конференција зборуваше за состојбата по катастрофалниот

Албанија се уште се тресе - 8 нови земјотреси

Албанија се уште се тресе - 8 нови земјотреси

Осум земјотреси денеска ја стресоа Албанија.  Се работи за земјотреси со јачина од 2.5, 3, 2.4, 4.3, 2.3, 2.7, 2.2 и 2.8 степени. Повеќето од нив се во близина на Круја, Пешкопеја и Тирана.  Бројот на жртвите од земјотресот во Албанија се зголеми на 52. Амбасадорот на ЕУ во Тирана, Луиџи Сореца, на прес конференција зборуваше за состојбата по катастрофалниот

Нови 8 земјотреси ја погодија Албанија

Нови 8 земјотреси ја погодија Албанија

Нови 8 земјотреси ја погодија Албанија Осум земјотреси денеска ја стресоа Албанија.  Се работи за земјотреси со јачина од 2.5, 3, 2.4, 4.3, 2.3, 2.7, 2.2 и 2.8 степени. Повеќето од нив се во близина на Круја, Пешкопеја и Тирана.  Бројот на жртвите од земјотресот во Албанија се зголеми на 52. Амбасадорот на ЕУ во Тирана, Луиџи Сореца, на прес конференција

Тлото не мирува - Осум земјотреси ја стресоа Албанија

Тлото не мирува - Осум земјотреси ја стресоа Албанија

Осум земјотреси денеска ја стресоа Албанија.  Се работи за земјотреси со јачина од 2.5, 3, 2.4, 4.3, 2.3, 2.7, 2.2 и 2.8 степени. Повеќето од нив се во близина на Круја, Пешкопеја и Тирана. Бројот на жртвите од земјотресот во Албанија се зголеми на 52. Најразорен од сите потреси беше тој со 6.4 според Рихтер, кој се почувствува и кај нас.

Осум земјотреси ја стресоа Албанија

Осум земјотреси ја стресоа Албанија

Осум земјотреси денеска ја стресоа Албанија. Се работи за земјотреси со јачина од 2.5, 3, 2.4, 4.3, 2.3, 2.7, 2.2 и 2.8 степени. Повеќето од нив се во близина на Круја, Пешкопеја и Тирана. Бројот на жртвите од земјотресот во Албанија се зголеми на 52. Амбасадорот на ЕУ во Тирана, Луиџи Сореца, на прес конференција зборуваше за состојбата по катастрофалниот

Тлото не мирува: Земјотрес во БиХ И Албанија

Тлото не мирува: Земјотрес во БиХ И Албанија

По катастрофалниот земјотрес во Албанија во кој што загинаа повеќе од 50 лица, се чини дека потресите и афтершоковите никако да престанат. Во текот на целиот ден во Албанија беа регистрирани повеќе земјотреси од кои еден посилен со јачина од 4,3 степени по Рихтер, а по него имаше серија на пет помали потреси. Само во последните неколку часа се регистрирани

Нов земјотрес во Албанија, почувствуван и кај нас

Нов земјотрес во Албанија, почувствуван и кај нас

Скопје, 2 декември 2019 (МИА) – Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје соопшти дека утрово е регистриран нов земјотрес со епицентар во Албанија, на 160 километри југозападно од Скопје. Земјотресот се случил во 9 часот и 26 минути со локална Рихтерова магнитуда од 4,3. -Според досегашните податоци, земјотресот е почувствуван

Тлото во Албанија не мирува

Тлото во Албанија не мирува

Тлото во Албанија не мирува, утрово од седум до девет часот регистрирани се пет потреси. Потрес со јачина од 4,3 степени според Рихтер е регистриран во 8:26 часот со епицентар на 16 километри северозападно од Вора односно 25 километри северозападно од Тирана. Претходно нешто пред осум часот регистран е земјотрес со јачина од 3,2 степена. Останатите

Мал земјотрес регистриран во БиХ

Мал земјотрес регистриран во БиХ

Земјотрес со интензитет од 3,9 степени според Рихтеровата скала утрово е регистриран во Босна и Херцеговина Епицентарот на земјотресот беше во близина на Невесиње, 57 километри од Сараево на длабочина од пет километри. Се уште нема информации за евентуални жртви и причинета материјална штета.

Земјотрес од 3,9 степени регистриран во БиХ

Земјотрес од 3,9 степени регистриран во БиХ

Земјотрес со интензитет од 3,9 степени според Рихтеровата скала утрово е регистриран во Босна и Херцеговина Епицентарот на земјотресот беше во близина на Невесиње, 57 километри од Сараево на длабочина од пет километри. Се уште нема информации за евентуални жртви и причинета материјална штета. Текстот Земјотрес од 3,9 степени регистриран во БиХ е превземен

Тлото во Албанија не мирува, утрово регистрирани пет потреси

Тлото во Албанија не мирува, утрово регистрирани пет потреси

Тлото во Албанија не мирува, утрово од седум до девет часот регистрирани се пет потреси. Потрес со јачина од 4,3 степени според Рихтер е регистриран во 8:26 часот со епицентар на 16 километри северозападно од Вора односно 25 километри северозападно од Тирана. Претходно нешто пред осум часот регистран е земјотрес со јачина од 3,2 степена. Останатите

Почувствуван земјотрес со епицентар во Албанија

Почувствуван земјотрес со епицентар во Албанија

Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје соопшти дека утрово е регистриран нов земјотрес со епицентар во Албанија, на 160 километри југозападно од Скопје. Бил во 9 часот и 26 минути со локална Рихтерова магнитуда 4.3. -Според досегашните податоци, земјотресот е почувствуван во југозападните делови на Републиката (Кичево,

Почувствуван земјотрес со епицентар во Албанија

Почувствуван земјотрес со епицентар во Албанија

Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје соопшти дека утрово е регистриран нов земјотрес со епицентар во Албанија, на 160 километри југозападно од Скопје. Бил во 9 часот и 26 минути со локална Рихтерова магнитуда 4.3. -Според досегашните податоци, земјотресот е почувствуван во југозападните делови на Републиката (Кичево,

Нов силен земјотрес во Албанија, еден во серија од пет земјотреси

Нов силен земјотрес во Албанија, еден во серија од пет земјотреси

Нов земјотрес со јачина од 4,5 степени по Рихтер ја погоди утринава Албанија и тоа беше само еден во серија од пет земјотреси регистрирани во таа област до 10 часот. Најновиот земјотрес бил забележан во 8:26 со епицентар во Тирана и на длабочина од 10 километри. Овој потрес го забележале и жителите на Косово и во делови на Хрватска. Денес заседаваше

Нов земјотрес во Албанија, почувствуван и во нашата земја

Нов земјотрес во Албанија, почувствуван и во нашата земја

Земјотрес со јачина од 4,3 степени според Рихтеровата скала утринава ја погоди Албанија, а потресот бил почувствуван и во нашата земја, соопшти Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје. Земјотресот бил регистриран во 9 часот и 26 минути, со епицентар во Албанија, на растојание од 160 километри југозападно од Скопје

Почувствуван земјотрес со епицентар во Албанија

Почувствуван земјотрес со епицентар во Албанија

Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје соопшти дека утрово е регистриран нов земјотрес со епицентар во Албанија, на 160 километри југозападно од Скопје. Бил во 9 часот и 26 минути со локална Рихтерова магнитуда 4.3. -Според досегашните податоци, земјотресот е почувствуван во југозападните делови на Републиката (Кичево,

Нов земјотрес во Албанија, почувствуван и во нашата земја

Нов земјотрес во Албанија, почувствуван и во нашата земја

Земјотрес со јачина од 4,3 степени според Рихтеровата скала утринава ја погоди Албанија, а потресот бил почувствуван и во нашата земја, соопшти Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје. Земјотресот бил регистриран во 9 часот и 26 минути, со епицентар во Албанија, на растојание од 160 километри југозападно од Скопје

Земјотрес почуствуван во Охрид, Кичево и Битола - ОВА СЕ ДЕТАЛИТЕ

Земјотрес почуствуван во Охрид, Кичево и Битола - ОВА СЕ ДЕТАЛИТЕ

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Северна Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје  утринава, на 02 .1 2 .2019 регистрирше земјотрес, чиј епицентар потекнува од соседна Република Албанија, на растојание 1 6 0 km југозападно

Земјотрес почуствуван во Охрид, Кичево и Битола - ОВА СЕ ДЕТАЛИТЕ

Земјотрес почуствуван во Охрид, Кичево и Битола - ОВА СЕ ДЕТАЛИТЕ

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Северна Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје  утринава, на 02 .1 2 .2019 регистрирше земјотрес, чиј епицентар потекнува од соседна Република Албанија, на растојание 1 6 0 km југозападно

Нов земјотрес во Албанија, почувствуван и во нашата земја

Нов земјотрес во Албанија, почувствуван и во нашата земја

Земјотрес со јачина од 4,3 степени според Рихтеровата скала утринава ја погоди Албанија, а потресот бил почувствуван и во нашата земја, соопшти Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје. Земјотресот бил регистриран во 9 часот и 26 минути, со епицентар во Албанија, на растојание од 160 километри југозападно од Скопје