притисни ентер »

Солзавец, гумени куршуми и апсења на протестите во Хонг Конг

Солзавец, гумени куршуми и апсења на протестите во Хонг Конг

Протестите во Хонг Конг денес екалираа, кога демонстрантите се обидоа да влезат во зградата на парламентот, а полицијата со интервенции работи за да го спречи упадот во зградата, јавува „Б92“. Демонстрантите ги блокираа улиците околку зградата на парламентот и фрлаа предмети кон полицијата, поради што има и повеќе повредени лица. Итните медицински

(ВИДЕО) Хаос во Хонгконг: Демонстрантите тргнаа кон парламентот

(ВИДЕО) Хаос во Хонгконг: Демонстрантите тргнаа кон парламентот

Протестите во Хонгконг ескалираа кога демонстрантите се обидоа да влезат во зградата на парламентот. Полицијата се обидува да ги спречи со солзавец и пендреци. Демонстрантите ги блокираа улиците околу зградата на парламентот и ја гаѓаа полицијата со цигли. Тимовите за итни случаи се грижат за повредените, а локалните медиуми велат дека демонстрантите

Солзавец употреби полицијата во Хонг Конг во обид да растера демонстранти

Солзавец употреби полицијата во Хонг Конг во обид да растера демонстранти

Полицијата во Хонг Конг употреби палки и солзавец за да растера демонстранти кои се обидуваат да стигнат до зградата на локалниот параламент. Десетици илјади демонстранти го блокираа реонот околу Парламентот на Хонгконг во знак на протест против нацрт законот што ќе овозможи екстрадиција во Кина. За денеска е предвиденот текстот да биде во второ читање,

Хонг Конг: Полицијата се обидува со солзавец да ги растера демонстрантите

Хонг Конг: Полицијата се обидува со солзавец да ги растера демонстрантите

Десетици илјади демонстранти го блокираа реонот околу Парламентот на Хонгконг во знак на протест против нацрт законот што ќе овозможи екстрадиција во Кина. Полицијата во Хонг Конг употреби палки и солзавец за да растера демонстранти кои се обидуваат да стигнат до зградата на локалниот параламент. Десетици илјади демонстранти го блокираа реонот околу

Демонстранти блокираа влез во законодавниот дом на Хонг Конг поради нацрт закон за екстрадиција во Кина

Демонстранти блокираа влез во законодавниот дом на Хонг Конг поради нацрт закон за екстрадиција во Кина

Илјадници демонстранти во Хонг Конг го блокираа влезот на Законодавниот совет денеска, пред второто читање на контроверзниот закон за екстрадиција, што ќе им овозможи на луѓе да бидат екстрадирани од Хонгконг во Кина за судење. До 8 часот по локално време, толпата ги блокираше главните патишта што водат кон законодавното тело да го изразат својот протест

Демонстранти блокираа влез во законодавниот дом на Хонг Конг поради нацрт закон за екстрадиција во Кина

Демонстранти блокираа влез во законодавниот дом на Хонг Конг поради нацрт закон за екстрадиција во Кина

Илјадници демонстранти во Хонг Конг го блокираа влезот на Законодавниот совет денеска, пред второто читање на контроверзниот закон за екстрадиција, што ќе им овозможи на луѓе да бидат екстрадирани од Хонгконг во Кина за судење. До 8 часот по локално време, толпата ги блокираше главните патишта што водат кон законодавното тело да го изразат својот протест

Демонстранти блокираа влез во законодавниот дом на Хонг Конг поради нацрт закон за екстрадиција во Кина

Демонстранти блокираа влез во законодавниот дом на Хонг Конг поради нацрт закон за екстрадиција во Кина

Илјадници демонстранти во Хонг Конг го блокираа влезот на Законодавниот совет денеска, пред второто читање на контроверзниот закон за екстрадиција, што ќе им овозможи на луѓе да бидат екстрадирани од Хонгконг во Кина за судење. До 8 часот по локално време, толпата ги блокираше главните патишта што водат кон законодавното тело да го изразат својот протест

Солзавец употреби полицијата во Хонг Конг во обид да растера демонстранти (видео)

Солзавец употреби полицијата во Хонг Конг во обид да растера демонстранти (видео)

Полицијата во Хонг Конг употреби палки и солзавец за да растера демонстранти кои се обидуваат да стигнат до зградата на локалниот параламент. Десетици илјади демонстранти го блокираа реонот околу Парламентот на Хонгконг во знак на протест против нацрт законот што ќе овозможи екстрадиција во Кина. За денеска е предвиденот текстот да биде во второ читање,

Демонстранти блокираа влез во законодавниот дом на Хонг Конг поради нацрт закон за екстрадиција во Кина

Демонстранти блокираа влез во законодавниот дом на Хонг Конг поради нацрт закон за екстрадиција во Кина

Илјадници демонстранти во Хонг Конг го блокираа влезот на Законодавниот совет денеска, пред второто читање на контроверзниот закон за екстрадиција, што ќе им овозможи на луѓе да бидат екстрадирани од Хонгконг во Кина за судење. До 8 часот по локално време, толпата ги блокираше главните патишта што водат кон законодавното тело да го изразат својот протест

Нови масовни протести во Хонг Конг против законот за екстрадиција

Нови масовни протести во Хонг Конг против законот за екстрадиција

Демонстрантите кои почнале да се собираат во раните утрински часови во паркот пред седиштетото на владата и кои биле опкружени со полиција, ги блокирале двете главни прометни улици. Илјадници демонстранти рано утрово го блокираа сообраќајот во центарот на Хонг Конг, излегувајќи повторно на улиците да го бојкотираат предлог законот за екстрадиција со

Демонстранти блокираа влез во законодавниот дом на Хонг Конг поради нацрт закон за екстрадиција во Кина

Демонстранти блокираа влез во законодавниот дом на Хонг Конг поради нацрт закон за екстрадиција во Кина

Илјадници демонстранти во Хонг Конг го блокираа влезот на Законодавниот совет денеска, пред второто читање на контроверзниот закон за екстрадиција, што ќе им овозможи на луѓе да бидат екстрадирани од Хонгконг во Кина за судење. До 8 часот по локално време, толпата ги блокираше главните патишта што водат кон законодавното тело да го изразат својот протест

Блокиран законодавниот дом на Хонг Конг поради нацрт закон за екстрадиција во Кина (видео)

Блокиран законодавниот дом на Хонг Конг поради нацрт закон за екстрадиција во Кина (видео)

Илјадници демонстранти во Хонг Конг го блокираа влезот на Законодавниот совет денеска, пред второто читање на контроверзниот закон за екстрадиција, што ќе им овозможи на луѓето да бидат екстрадирани од Хонгконг во Кина за судење. До 8 часот по локално време, толпата ги блокираше главните патишта што водат кон законодавното тело да го изразат својот

Хонг Конг се подготвува за нови протести поради предложениот закон за екстрадиција

Хонг Конг се подготвува за нови протести поради предложениот закон за екстрадиција

Хонг Конг се подготвува за нови протести, штрајкови, запирање на превозот, откажување на патувања, во знак на протест против предложениот закон за екстрадиција според кој луѓето ќе може да бидат испратени на судење во Кина, откако лидерката на градот Кери Лам вети дека ќе го воведе законот. Пркосното ветување на Кери Лам, воочи нови масовни протести,

Кина ја поддржува Владата на Хонг Конг во носењето на Законот за екстрадиција

Кина ја поддржува Владата на Хонг Конг во носењето на Законот за екстрадиција

Кина денеска објави дека ќе продолжи да ја поддржува владата на Хонг Конг да донесе закон за екстрадиција, додека повеќе од милион луѓе протестираат против законот, според кој осомничените би можеле да бидат испратени на судење во нивната матична земја, Кина. Портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи, Генг Шуанг, на прес-конференцијата

Кина ја поддржува Владата на Хонг Конг во носењето на Законот за екстрадиција

Кина ја поддржува Владата на Хонг Конг во носењето на Законот за екстрадиција

Кина денеска објави дека ќе продолжи да ја поддржува владата на Хонг Конг да донесе закон за екстрадиција, додека повеќе од милион луѓе протестираат против законот, според кој осомничените би можеле да бидат испратени на судење во нивната матична земја, Кина. Портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи, Генг Шуанг, на прес-конференцијата

(Видое) Масовен протест во Хонг Конг поради новиот закон за екстрадиција

(Видое) Масовен протест во Хонг Конг поради новиот закон за екстрадиција

Новиот закон за екстрадиција предизвика најголем протест во изминатите десетина години во Хонг Конг, кој заврши доцна синоќа со немири и судири меѓу демонстрантите и полицијата. Демонстрантите се обидоа да го пробијат полицискиот кордон и да дојдат до седиштето на Владата. Полицијата употреби солзавец и палки врз демонстрантите, меѓу кои многумина

Кина: Го поддржуваме Хонг Конг за усвојувањето на законот за екстрадиција

Кина: Го поддржуваме Хонг Конг за усвојувањето на законот за екстрадиција

Кина соопшти дека ќе продолжи да ја поддржува владата на Хонг Конг за усвојувањето на законот за испорачување, додека повеќе од милион луѓе протестираа поради овој закон според кој осомничените ќе можат да бидат испратени на судење во матичната земја, Кина. Портпаролот на кинеското министерство за надворешни работи, Генг Шуанг изјави на прес-конференција

Кина: Го поддржуваме Хонг Конг за усвојувањето на законот за екстрадиција

Кина: Го поддржуваме Хонг Конг за усвојувањето на законот за екстрадиција

Кина соопшти дека ќе продолжи да ја поддржува владата на Хонг Конг за усвојувањето на законот за испорачување, додека повеќе од милион луѓе протестираа поради овој закон според кој осомничените ќе можат да бидат испратени на судење во матичната земја, Кина. Портпаролот на кинеското министерство за надворешни работи, Генг Шуанг изјави на прес-конференција

Кина: Го поддржуваме Хонг Конг за усвојувањето на законот за екстрадиција

Кина: Го поддржуваме Хонг Конг за усвојувањето на законот за екстрадиција

Кина соопшти дека ќе продолжи да ја поддржува владата на Хонг Конг за усвојувањето на законот за испорачување, додека повеќе од милион луѓе протестираа поради овој закон според кој осомничените ќе можат да бидат испратени на судење во матичната земја, Кина. Портпаролот на кинеското министерство за надворешни работи, Генг Шуанг изјави на прес-конференција

(Видое) Масовен протест во Хонг Конг поради новиот закон за екстрадиција

(Видое) Масовен протест во Хонг Конг поради новиот закон за екстрадиција

Новиот закон за екстрадиција предизвика најголем протест во изминатите десетина години во Хонг Конг, кој заврши доцна синоќа со немири и судири меѓу демонстрантите и полицијата. Демонстрантите се обидоа да го пробијат полицискиот кордон и да дојдат до седиштето на Владата. Полицијата употреби солзавец и палки врз демонстрантите, меѓу кои многумина