притисни ентер »

Украина отвори истрага за нелегално шпионирање на американски дипломат по објавените материјали од американскиот Конгрес

Украина отвори истрага за нелегално шпионирање на американски дипломат по објавените материјали од американскиот Конгрес

Украинските власти отворија истрага поради основано сомнение следење и шпионирање на висок американски дипломат, Мари Јованович, која лани во мај беше сменета од позицијата амбасадор на САД во Киев. Според МВР на Украина, истрагата е одговор на објавените документи, пораки и белешки од Комисија за разузнавање во американскиот Конгрес, од кои се дознава

Украинските власти отворија истрага за шпионирање на поранешната амбасадорка на САД во Киев

Украинските власти отворија истрага за шпионирање на поранешната амбасадорка на САД во Киев

Јованович беше еден од клучните сведоци во демократската истрага за импичмент на претседателот Доналд Трамп. Украинските власти отворија истрага поради основано сомнение следење и шпионирање на висок американски дипломат, Мари Јованович, која лани во мај беше сменета од позицијата амбасадор на САД во Киев. Според МВР на Украина, истрагата е одговор

Украина отвори истрага за шпионирање на американски дипломат по објавените материјали од американскиот Конгрес

Украина отвори истрага за шпионирање на американски дипломат по објавените материјали од американскиот Конгрес

Според МВР на Украина, истрагата е одговор на објавените документи, пораки и белешки од Комисија за разузнавање во американскиот Конгрес, од кои се дознава дека таа била нелегално шпионирана додека ја вршела својата функција во Украина. Украинските власти отворија истрага поради основано сомнение следење и шпионирање на висок американски дипломат,

Украина отвори истрага за нелегално шпионирање на американски дипломат по објавените материјали од американскиот Конгрес

Украина отвори истрага за нелегално шпионирање на американски дипломат по објавените материјали од американскиот Конгрес

Украинските власти отворија истрага поради основано сомнение следење и шпионирање на висок американски дипломат, Мари Јованович, која лани во мај беше сменета од позицијата амбасадор на САД во Киев. Според МВР на Украина, истрагата е одговор на објавените документи, пораки и белешки од Комисија за разузнавање во американскиот Конгрес, од кои се дознава

Украина отвори истрага дали била надгледувана поранешната амбасадорка на САД во Киев

Украина отвори истрага дали била надгледувана поранешната амбасадорка на САД во Киев

Следно Веста доаѓа во време кога помошник на личниот адвокат на американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека претседателот бил свесен за кампањата за притисок врз украинската влада за да спроведе истрага за лична политичка корист. Украинското министерство за внатрешни работи отвори две криминални истраги за евентуално надгледување на поранешната

Украина отвори истраги за можно следење на поранешната амбасадорка на САД во Киев

Украина отвори истраги за можно следење на поранешната амбасадорка на САД во Киев

Украинската полиција денеска соопшти дека отвориле две истраги за можноста поранешната американска амбасадорка во Украина Мари Јованович да била негално следена пред да биде отповикана од позицијата минатата година. Денешното соопштение доаѓа два дена откако пратениците од американската демократска партија објавија документи од кои се гледа дека Лев

Процесот за отповикување на Трамп се сели во Сенатот

Процесот за отповикување на Трамп се сели во Сенатот

Со драматична поворка која се движеше низ американскиот Kонгрес, лидерите на демократското мнозинство во Претставничкиот дом формално ги доставија доцна синоќа документите за импичмент на претседателот Доналд Трамп до Сенатот. На тој начин, се создадоа сите предуслови за третиот судски процес во американската политичка историја, за отповикување на

Денес почнува процесот во Сенатот за импичмент на Трамп

Денес почнува процесот во Сенатот за импичмент на Трамп

Следно Закондоваци од Претставничкиот дом ќе ги презентираат обвиненијата пред сенаторите, кои ќе имаат улога на порота ВАШИНГТОН — Денес почнува сослушувањето во Сенатот за импичмент на претседателот на САД Доналд Трамп. Закондоваци од Претставничкиот дом ќе ги презентираат обвиненијата пред сенаторите, кои ќе имаат улога на порота. Судијата на Врховниот

Процесот за отповикување на Трамп се сели во Сенатот

Процесот за отповикување на Трамп се сели во Сенатот

Процесот за отповикување на Трамп се сели во Сенатот Со драматична поворка која се движеше низ американскиот Kонгрес, лидерите на демократското мнозинство во Претставничкиот дом формално ги доставија доцна синоќа документите за импичмент на претседателот Доналд Трамп до Сенатот. На тој начин, се создадоа сите предуслови за третиот судски процес во

Американскиот сенат третпат во историјата се претвора во судница во обид Трамп да биде отповикан

Американскиот сенат третпат во историјата се претвора во судница во обид Трамп да биде отповикан

Само третпат во американската историја, Сенатот се подготвува да се претвори во судница за отповикување на претседателот, откако Доналд Трамп беше обвинет за злоупотреба на службената положба и за попречување на истрага на Конгресот. Обвинителите од Претставничкиот дом, познати како „менаџери“, денеска во Сенатот и службено ќе ги изложат точките од

ЌЕ СИ ОДИ ЛИ ТРАМП ПРЕД ИЗБОРИТЕ?: Изгласана резолуцијата за отповикување на американскиот претседател

ЌЕ СИ ОДИ ЛИ ТРАМП ПРЕД ИЗБОРИТЕ?: Изгласана резолуцијата за отповикување на американскиот претседател

Претставничкиот дом на Конгресот на САД гласаше за резолуција за импичмент на Доналд Трамп во Сенатот. 228 претставници гласаа за усвојување на резолуцијата, додека 193 гласаа против, главно по партиска линија. Претставничкиот дом, исто така, го одобри назначувањето на седум претставници во Конгрес, кои ќе бидат „менаџери“ на cудењето на претседателот

Претставничкиот дом испрати резолуција до Сенатот за отповикување на Трамп

Претставничкиот дом испрати резолуција до Сенатот за отповикување на Трамп

Со тоа се создадени услови за почеток на судењето на шефот на Белата куќа во горниот дом на Парламентот. Трамп е обвинет за злоупотреба на функцијата и за опструкција на Конгресот во врска со наводите дека вршел притисок врз Украина да покрене истрага против неговиот политички ривал Џо Бајден, можен кандидат на демократите на претседателските избори

Импичмент на Трамп: Сенаторите даваат заклетва пред да започне судењето

Импичмент на Трамп: Сенаторите даваат заклетва пред да започне судењето

Одговорните за судењето на претседателот Доналд Трамп, американските сенатори денес ќе положат заклетва пред претседателот на Врховниот суд кој ќе претседава со историскиот процес на отповикување, само трет во историјата против претседател на САД. Обвинението против американскиот претседател пристигна во Сенатот во средата, воочи процесот што треба

Парнас: Интересот на Трамп во Украина беше само за Бајден

Парнас: Интересот на Трамп во Украина беше само за Бајден

Американско-украинскиот бизнисмен Лев Парнас, една од клучните фигури во шемата на претседателот Доналд Трамп за принуда на раководството на Украина да објави истрага за политички ривал, синоќа во експозе на „Ем-ес-ен-би-си“ изјави дека „претседателот знаел точно што се случува“ околу Украина. Парнас, кој всушност работел во својства на агент на Руди

Парнас: Интересот на Трамп во Украина беше само за Бајден

Парнас: Интересот на Трамп во Украина беше само за Бајден

Американско-украинскиот бизнисмен Лев Парнас, една од клучните фигури во шемата на претседателот Доналд Трамп за принуда на раководството на Украина да објави истрага за политички ривал, синоќа во експозе на „Ем-ес-ен-би-си“ изјави дека „претседателот знаел точно што се случува“ околу Украина. Парнас, кој всушност работел во својства на агент на Руди

Седумката од Претставничкиот дом ќе го води случајот против Трамп

Седумката од Претставничкиот дом ќе го води случајот против Трамп

Претставничкиот дом на американскиот Конгрес испрати резолуција за отповикување на претседателот Доналд Трамп до Сенатот. Со тоа се создадени услови за почеток на судењето на шефот на Белата куќа во горниот дом на парламентот. Трамп е обвинет за злоупотреба на функцијата и за опструкција на Конгресот во врска со наводите дека вршел притисок врз Украина

Седум членови од Претставничкиот дом ќе го водат случајот против Трамп  во Сенатот

Седум членови од Претставничкиот дом ќе го водат случајот против Трамп во Сенатот

Претставничкиот дом на американскиот Конгрес испрати резолуција за отповикување на претседателот Доналд Трамп до Сенатот. Со тоа се создадени услови за почеток на судењето на шефот на Белата куќа во горниот дом на парламентот. Трамп е обвинет за злоупотреба на функцијата и за опструкција на Конгресот во врска со наводите дека вршел притисок врз Украина

Седум членови од Претставничкиот дом ќе го водат случајот против Трамп  во Сенатот

Седум членови од Претставничкиот дом ќе го водат случајот против Трамп во Сенатот

Претставничкиот дом на американскиот Конгрес испрати резолуција за отповикување на претседателот Доналд Трамп до Сенатот. Со тоа се создадени услови за почеток на судењето на шефот на Белата куќа во горниот дом на парламентот. Трамп е обвинет за злоупотреба на функцијата и за опструкција на Конгресот во врска со наводите дека вршел притисок врз Украина