притисни ентер »

Бетон идентитетот на Заев се РАСПУКА ПРЕД БУГАРСКИТЕ АПЕТИТИ

Бетон идентитетот на Заев се РАСПУКА ПРЕД БУГАРСКИТЕ АПЕТИТИ

Бетонираниот идентитет за кој зборуваше премиерот Зоран Заев после потпишувањето на договорите со Бугарија и Грција, распука пред барањата на, како што тој го нарекува, неговиот пријател Бојко Борисов. Договорот со Бугарија кој наводно беше за пријателство и требаше ни го гарантира јазикот и обезбеди идентитетот, а пред се да ги реши проблемите, на

Бетон идентитетот на Заев се РАСПУКА ПРЕД БУГАРСКИТЕ АПЕТИТИ

Бетон идентитетот на Заев се РАСПУКА ПРЕД БУГАРСКИТЕ АПЕТИТИ

Бетонираниот идентитет за кој зборуваше премиерот Зоран Заев после потпишувањето на договорите со Бугарија и Грција, распука пред барањата на, како што тој го нарекува, неговиот пријател Бојко Борисов. Договорот со Бугарија кој наводно беше за пријателство и требаше ни го гарантира јазикот и обезбеди идентитетот, а пред се да ги реши проблемите, на

Билатералните проблеми не треба да се ставаат во преговарачката рамка

Билатералните проблеми не треба да се ставаат во преговарачката рамка

Фото: Игор Бансколиев Германската амбасадорка во Македонија порачува Германија и другите земји членки на Европската Унија сметаат дека билатералните проблеми не треба да се ставаат во преговарачката рамка и дека тие проблеми треба да се решаваат билатерално, порачува германската амбасадорка во земјава, Анке Холштајн коментирајќи го бугарскиот меморандум

Заев е оптимист дека ќе се решат разликите околу историјата со Бугарија

Заев е оптимист дека ќе се решат разликите околу историјата со Бугарија

Премиерот Заев е уверен дека за сите отворени прашања со Софија ќе се најде решение низ разговори и пријателство  во духот на Договорот за добрососедство. Негов личен став е дека Собранието не треба да носи декларација контра декларацијата на бугарското собрание како што иницираат од ВМРО-ДПМНЕ ,но повтори дека правото на самоопределување и самоидентификација

Заев за Гоце Делчев: Постои решение од кое двете страни ќе излезат победници

Заев за Гоце Делчев: Постои решение од кое двете страни ќе излезат победници

Верувам во европска Бугарија, убеден сум дека ќе изнајдеме решение, изјави премиерот Зоран Заев на денешната прес конференција во Владата. „Ова е шестата историска личност за која треба да разговараме. Четвртото историско поглавје кое е пред нас “, рече Заев. Првата меѓувладина седница на Македонија и Бугарија се очекува некаде околу крајот на годината

Заев: Убеден сум дека ќе најдеме решение за Гоце Делчев

Заев: Убеден сум дека ќе најдеме решение за Гоце Делчев

Верувам во европска Бугарија, убеден сум дека ќе изнајдеме решение за Гоце Делчев, изјави премиерот Зоран Заев на денешната прес конференција во Владата. „Ова е шестата историска личност за која треба да разговараме. Четвртото историско поглавје кое е пред нас “, рече Заев. Првата меѓувладина седница на Македонија и Бугарија се очекува некаде околу

Заев: Убеден сум дека ќе најдеме решение за Гоце Делчев

Заев: Убеден сум дека ќе најдеме решение за Гоце Делчев

Фото: Маја Јаневска-Илиева Верувам во европска Бугарија, убеден сум дека ќе изнајдеме решение за Гоце Делчев, изјави премиерот Зоран Заев на денешната прес-конференција во Владата. – Ова е шестата историска личност за која треба да разговараме. Четвртото историско поглавје кое е пред нас – рече Заев. Првата меѓувладина седница на Македонија и Бугарија

Заев за бугарскиот Меморандум: Идентитетските прашања треба да бидат надвор од какви било разговори

Заев за бугарскиот Меморандум: Идентитетските прашања треба да бидат надвор од какви било разговори

Тврдењата и изјавите што содржат навреди не водат кон вистинско пријателство. Пријателството е двонасочна улица и најмногу зависи од нас самите, од нашето почитување на европските вредности и принципи. Договорот за добрососедство е одраз на взаемно почитување и пријателство и подразбира и бара одговорност и учество од двете страни. Ова денеска на прес-конференција

Заев за бугарскиот меморандум: Постои решение од кое двете страни ќе бидеме победници

Заев за бугарскиот меморандум: Постои решение од кое двете страни ќе бидеме победници

Тврдењата и изјавите што содржат навреди не водат кон вистинско пријателство. Пријателството е двонасочна улица и најмногу зависи од нас самите, од нашето почитување на европските вредности и принципи. Договорот за добрососедство е одраз на взаемно почитување и пријателство и подразбира и бара одговорност и учество од двете страни. Ова денеска на прес-конференција

Заев за бугарскиот меморандум: Владата останува пријателски насочена кон Бугарија

Заев за бугарскиот меморандум: Владата останува пријателски насочена кон Бугарија

Пријателството е двонасочна улица и најмногу зависи од нас самите, од нашето почитување на европските вредности и принципи. Договорот за добрососедство е одраз на взаемно почитување и пријателство и подразбира и бара одговорност и учество од двете страни. Ова денеска на прес-конференција го изјави премиерот Зоран Заев, по повод меморандумот што Бугарија

Заев за меморандумот од Бугарија: Навредите не водат кон пријателство

Заев за меморандумот од Бугарија: Навредите не водат кон пријателство

Тврдењата и изјавите што содржат навреди не водат кон пријателство, рече премиерот Зоран Заев одговарајќи на новинарско прашање во врска со меморандумот од Бугарија испратен до ЕУ, а во кој се бара билатералниот договор меѓу Скопје и Софија да биде дел од Преговарачка рамка за зачленување на Македонија во ЕУ. „Продолжуваме во пријателски дух, ќе останеме

Заев со став за бугарскиот меморандум: Лично сум против декларации, остануваме пријателски насочени

Заев со став за бугарскиот меморандум: Лично сум против декларации, остануваме пријателски насочени

Тврдењата и изјавите што содржат навреди не водат кон вистинско пријателство. Пријателството е двонасочна улица и најмногу зависи од нас самите, од нашето почитување на европските вредности и принципи. Договорот за добрососедство е одраз на взаемно почитување и пријателство и подразбира и бара одговорност и учество од двете страни . Ова го изјави премиерот

Заев за бугарскиот меморандум: Владата останува пријателски насочена кон Бугарија

Заев за бугарскиот меморандум: Владата останува пријателски насочена кон Бугарија

Тврдењата и изјавите што содржат навреди не водат кон вистинско пријателство. Пријателството е двонасочна улица и најмногу зависи од нас самите, од нашето почитување на европските вредности и принципи. Договорот за добрососедство е одраз на взаемно почитување и пријателство и подразбира и бара одговорност и учество од двете страни. Ова денеска на прес-конференција

Заев за бугарскиот меморандум: Владата останува пријателски насочена кон Бугарија

Заев за бугарскиот меморандум: Владата останува пријателски насочена кон Бугарија

Тврдењата и изјавите што содржат навреди не водат кон вистинско пријателство. Пријателството е двонасочна улица и најмногу зависи од нас самите, од нашето почитување на европските вредности и принципи. Договорот за добрососедство е одраз на взаемно почитување и пријателство и подразбира и бара одговорност и учество од двете страни. Ова денеска на прес-конференција

Собранието бара информации од Владата за бугарскиот меморандум

Собранието бара информации од Владата за бугарскиот меморандум

Embedded video for Собранието бара информации од Владата за бугарскиот меморандум Пратеникот Антонио Милошоски бара од македонското МНР да испрати информација до парламентот за меморандумот кој пред два дена Бугарија го испрати до државите члнеки на ЕУ, за дополнителни услови во преговарачката рамка на Македонија во делот на јазикот и идентитетот.

Заев за бугарскиот меморандум: Владата останува пријателски насочена кон Бугарија

Заев за бугарскиот меморандум: Владата останува пријателски насочена кон Бугарија

Скопје, 18 септември 2020 () – Тврдењата и изјавите што содржат навреди не водат кон вистинско пријателство. Пријателството е двонасочна улица и најмногу зависи од нас самите, од нашето почитување на европските вредности и принципи. Договорот за добрососедство е одраз на взаемно почитување и пријателство и подразбира и бара одговорност и учество од

Заев за бугарскиот меморандум: Владата останува пријателски насочена кон Бугарија

Заев за бугарскиот меморандум: Владата останува пријателски насочена кон Бугарија

Тврдењата и изјавите што содржат навреди не водат кон вистинско пријателство. Пријателството е двонасочна улица и најмногу зависи од нас самите, од нашето почитување на европските вредности и принципи. Договорот за добрососедство е одраз на взаемно почитување и пријателство и подразбира и бара одговорност и учество од двете страни. Ова денеска на прес-конференција

Тврдењата и изјавите кои содржат навреди, не водат кон пријателство, кажа Заев за бугарскиот меморандум

Тврдењата и изјавите кои содржат навреди, не водат кон пријателство, кажа Заев за бугарскиот меморандум

Премиерот Зоран Заев во врска со меморандумот што го испрати Бугарија до земјите членки на ЕУ со кој ги „информира“ дека макредонскиот јазик не постои, а македонскиот наорд е творба на Тито, кажа дека е навреда, но оти тој сепак ќе остане на пријателскиот наратив за отворените прашања со Бугарија. „Со Република Бугарија сме сојузници во НАТО и наша