притисни ентер »

Вашингтон: нема таен план за размена на територии меѓу Србија и Косово

Вашингтон: нема таен план за размена на територии меѓу Србија и Косово

Стејт Департментот ги отфрли како шпекулации информациите дека има таен план за размена на територии меѓу Косово и Србија. Претходно премиерот во оставка на Косово Албин Курти изјави дека тоа било причината зошто и беше изгласана недоверба на неговата влада. По 50 дена падна владата на Косово „Сакаме да појасниме дека таков план не постои. Специјалниот

Вашингтон: Нема таен план за размена на територии меѓу Србија и Косово

Вашингтон: Нема таен план за размена на територии меѓу Србија и Косово

Стејт Департментот ги отфрли како шпекулации информациите дека има таен план за размена на територии меѓу Косово и Србија. Претходно премиерот во оставка на Косово Албин Курти изјави дека тоа било причината зошто и беше изгласана недоверба на неговата влада. „Сакаме да појасниме дека таков план не постои. Специјалниот претставник Ричард Гренел ниту

Стејт департмент: Нема никаков таен план за размена на територии помеѓу Косово и Србија

Стејт департмент: Нема никаков таен план за размена на територии помеѓу Косово и Србија

Американскиот Стејт департмент објави заедничко соопштение на специјалниот пратеник на претседателот на САД за дијалогот помеѓу Косово и Србија, Ричард Гренел и Специјалниот претставник за Западен Балкан, Метју Палмер во врска со последните случувања во Косово. Во соопштението се вели дека САД внимателно ги следат политичките случувања во Косово, како