притисни ентер »

САД почнаа да се повлекуваат од Сирија

САД почнаа да се повлекуваат од Сирија

Коалицијата предводена од САД објави дека започнала процес на повлекување од Сирија, објави портпаролот на коалицијата, потврдувајќи го почетокот на повлекувањето за кое американските власти даваа контрадикторни изјави. Американскиот претседател Доналд Трамп минатиот месец ја објави одлуката да повлече 2000 американски војници кои беа во Сирија за

САД почнаа да се повлекуваат од Сирија

САД почнаа да се повлекуваат од Сирија

Коалицијата предводена од САД објави дека започнала процес на повлекување од Сирија, објави портпаролот на коалицијата, потврдувајќи го почетокот на повлекувањето за кое американските власти даваа контрадикторни изјави. Американскиот претседател Доналд Трамп минатиот месец ја објави одлуката да повлече 2000 американски војници кои беа во Сирија за

САД почнаа да се повлекуваат од Сирија

САД почнаа да се повлекуваат од Сирија

Коалицијата предводена од САД објави дека почнала процес на повлекување од Сирија, објави портпаролот на коалицијата, потврдувајќи го почетокот на повлекувањето за кое американските власти даваа контрадикторни изјави. Американскиот претседател, Доналд Трамп, минатиот месец ја објави одлуката да повлече 2000 американски војници кои беа во Сирија за

Започна повлекувањето на американските трупи од Сирија

Започна повлекувањето на американските трупи од Сирија

Воената коалиција предводена од САД официјално го започна процесот на повлекување на трупите од Сирија, потврдија челните лица на армијата на САД, без да прецизицираат кога точно и со кое темпо ќе се одвива повлекувањето, пренесува „Њујорк пост“. Полковникот Шон Рајан, кој е портпарол на воената коалиција која се бори против Исламска држава во Сирија,

Американските војници го почнаа повлекувањето од Сирија

Американските војници го почнаа повлекувањето од Сирија

Портпаролот на воената коалиција предводена од САД во Сирија изјави дека почнал процесот на повлекување на војниците од земјата. Полковник Шон Рајан денеска соопшти дека „процесот на нашето намерно повлекување од Сирија“ почна, но не даде други детали. Вели дека поради оперативна безбедност, нема да ги соопштат точните рокови, локации или движење на

Чавушоглу: Операцијата против Курдите не зависи од повлекувањето на САД

Чавушоглу: Операцијата против Курдите не зависи од повлекувањето на САД

Турскиот министер за надворешни работи Мевљут Чавушоглу денеска изјави дека воената операција против курдските Сили за заштита на народот (ЈПГ), која ја најави Турција во северниот дел на Сирија, не зависи од повлекувањето на американските сили од тој регион. Чавушоглу во интервју за турската телевизија НТВ порача дека не е реално да се очекува дека

САД почнаа да се повлекуваат од Сирија

САД почнаа да се повлекуваат од Сирија

Коалицијата предводена од САД објави дека започнала процес на повлекување од Сирија, објави портпаролот на коалицијата, потврдувајќи го почетокот на повлекувањето за кое американските власти даваа контрадикторни изјави. Американскиот претседател Доналд Трамп минатиот месец ја објави одлуката да повлече 2000 американски војници кои беа во Сирија за

Пентагон: Почна повлекувањето на опремата од Сирија

Пентагон: Почна повлекувањето на опремата од Сирија

Американското Министерство за одбрана потврди дека почна да повлекува дел одопремата од Сирија. – Потврдувам дека почнавме со повлекување на опремата од Сирија, изјави неименуван претставник на Пентагон. Но, тој не наведе од кои сириски подрачја се повлекува опремата на американската армија. Според непотврдени извори Централната американска команда

Турција со остра закана: Нема да бараме дозвола од Американците - тргнуваме во воена офанзива!

Турција со остра закана: Нема да бараме дозвола од Американците - тргнуваме во воена офанзива!

Турските власти порачаа дека наскоро турската армија ќе тргне во офанзива против сириските Курди, безразлика дали американската армија ќе се повлече од северот на Сирија или не. Одлуката на Доналд Трамп да ја повлече американската армија од северот на Сирија му дојде како порачана на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган кој веќе подолго време заговара

Пентагон: САД почнаа со повлекување од Сирија

Пентагон: САД почнаа со повлекување од Сирија

Американското Министерство за одбрана потврди дека почна да повлекува дел од опремата од Сирија. – Потврдувам дека почнавме со повлекување на опремата од Сирија, изјави неименуван претставник на Пентагон. Но, тој не наведе од кои сириски подрачја се повлекува опремата на американската армија. Според непотврдени извори Централната американска команда

Пентагон: Почна повлекувањето на опремата од Сирија

Пентагон: Почна повлекувањето на опремата од Сирија

Американското Министерство за одбрана потврди дека почна да повлекува дел одопремата од Сирија. – Потврдувам дека почнавме со повлекување на опремата од Сирија, изјави неименуван претставник на Пентагон. Но, тој не наведе од кои сириски подрачја се повлекува опремата на американската армија. Според непотврдени извори Централната американска команда

Пентагон: Почна повлекувањето на опремата од Сирија

Пентагон: Почна повлекувањето на опремата од Сирија

Американското Министерство за одбрана потврди дека почна да повлекува дел од опремата од Сирија. – Потврдувам дека почнавме со повлекување на опремата од Сирија – изјави неименуван претставник на Пентагон. Но, тој не наведе од кои сириски подрачја се повлекува опремата на американската армија. Според непотврдени извори Централната американска команда

Пентагон: Почнавме со повлекување на опремата од Сирија

Пентагон: Почнавме со повлекување на опремата од Сирија

Американското Министерство за одбрана потврди дека почна да повлекува дел од опремата од Сирија. – Потврдувам дека почнавме со повлекување на опремата од Сирија – изјави неименуван претставник на Пентагон. Но, тој не наведе од кои сириски подрачја се повлекува опремата на американската армија. Според непотврдени извори Централната американска команда

Пентагон: Почна повлекувањето на опремата од Сирија

Пентагон: Почна повлекувањето на опремата од Сирија

Американското Министерство за одбрана потврди дека почна да повлекува дел одопремата од Сирија. – Потврдувам дека почнавме со повлекување на опремата од Сирија, изјави неименуван претставник на Пентагон. Но, тој не наведе од кои сириски подрачја се повлекува опремата на американската армија. Според непотврдени извори Централната американска команда

Пентагон: Почна повлекувањето на опремата од Сирија

Пентагон: Почна повлекувањето на опремата од Сирија

Американското Министерство за одбрана потврди дека почна да повлекува дел одопремата од Сирија. – Потврдувам дека почнавме со повлекување на опремата од Сирија, изјави неименуван претставник на Пентагон. Но, тој не наведе од кои сириски подрачја се повлекува опремата на американската армија. Според непотврдени извори Централната американска команда

Пентагон: Почна повлекувањето на опремата од Сирија

Пентагон: Почна повлекувањето на опремата од Сирија

Американското Министерство за одбрана потврди дека почна да повлекува дел одопремата од Сирија. – Потврдувам дека почнавме со повлекување на опремата од Сирија, изјави неименуван претставник на Пентагон. Но, тој не наведе од кои сириски подрачја се повлекува опремата на американската армија. Според непотврдени извори Централната американска команда

САД почнаа да ја повлекуваат воената опрема од Сирија

САД почнаа да ја повлекуваат воената опрема од Сирија

Вашингтон почнува да ја повлекува воената опрема од Сирија, во согласност со плановите за повлекување на американските трупи од таа земја,јави СНН. Според нивните извори, првата група “копнена воена опрема” била транспортирана од Сирија во текот на последните неколку дена . ТВ каналот не специфицира каква техника е вклучена, и каде и како се доставува

Чавушоглу: Операцијата против Курдите не зависи од повлекувањето на САД

Чавушоглу: Операцијата против Курдите не зависи од повлекувањето на САД

Турскиот министер за надворешни работи, Мевлут Чавушоглу, изјави дека воената операција против курдските единици за заштита на народот, што Турција ја најави на северот во Сирија, не зависи од повлекувањето на американските трупи од тој регион, пренесе „Ројтерс“. Се наведува дека Чавушоглу во интервју за НТВ порачал оти не е реално да се очекува од