притисни ентер »

Русковска пристигна на рочиштето за притвор на потпретседателката на „Меѓународен сојуз“

Русковска пристигна на рочиштето за притвор на потпретседателката на „Меѓународен сојуз“

Обвинителката Вилма Русковска пристигна во судот каде се очекува да почне рочиштето за притвор за осомничената Јасна Мандиќ, потпретседателката на невладината „Меѓународен сојуз“ на Бојан Јовановски. Мандиќ се уште не е донесена во судот. Таа е една од осомничените во новата истрага што денеска ја отвори Обвинителството за гонење организиран криминал

Случајот Рекет се проширува на ,,Меѓународниот сојуз‘‘ и на нови 4 физички лица, меѓу нив и Фросина Ременски

Случајот Рекет се проширува на ,,Меѓународниот сојуз‘‘ и на нови 4 физички лица, меѓу нив и Фросина Ременски

Embedded video for Случајот Рекет се проширува на ,,Меѓународниот сојуз‘‘ и на нови 4 физички лица, меѓу нив и Фросина Ременски Боки 13, неговите најблиски соработници и пратеничката Фросина Ременски се под истрага за активностите на Меѓународниот сојуз на Јовановски. Според обвинителството, со измами успеале да прибават скоро 1 милион евра од двајца

Обвинителството отвори случај за Меѓународниот сојуз на Боки 13

Обвинителството отвори случај за Меѓународниот сојуз на Боки 13

Осомничени се петмина, меѓу кои и пратеничката на СДСМ, Фросина Ременски, која беше почесен претседател во организацијата. Боки 13 е првооосмничен и во оваа постапка и веќе е во притвор за Рекет, а Обвинтелството бара притвор за уште едно лице, а за останатите три се бара одемзање на пасошот.Пред судот е Михајло Видимлиски.

Ременски не прима новинари во кабинетот, а Заев најави санкции и партиско бркање

Ременски не прима новинари во кабинетот, а Заев најави санкции и партиско бркање

Ременски не прима новинари во кабинетот, а Заев најави санкции и партиско бркање Потпретседателката на Собранието Фросина Ременски Ташевска била во кабинетот, но не прифатила средба со новинарите, пишува „Телма“ . Таа првин имала состанок, а потоа од нејзината канецларија излегле координаторот на пратеничката група на СДСМ Јован Митроски и пратеникот

Заев: Ременски ќе биде времено отстранета од партијата ако е обвинета за „Рекет“

Заев: Ременски ќе биде времено отстранета од партијата ако е обвинета за „Рекет“

Кога некое лице ќе биде осомничено или обвинeто во тој случај ја применуваме мерката на санкции која значи времено отстранување на тоа лице за да ја докаже својата невиност. Ова го изјави премиерот Зоран Заев, запрашан дали ќе го исполни ветеното за исклучување од партијата на кој било член за кој ќе се утврди одговорност. Изјавата на Заев следи по

Заев: Ременски ќе биде времено отстранета од партијата ако е обвинета за „Рекет“

Заев: Ременски ќе биде времено отстранета од партијата ако е обвинета за „Рекет“

Кога некое лице ќе биде осомничено или обвинeто во тој случај ја применуваме мерката на санкции која значи времено отстранување на тоа лице за да ја докаже својата невиност. Ова го изјави премиерот Зоран Заев, запрашан дали ќе го исполни ветеното за исклучување од партијата на кој било член за кој ќе се утврди одговорност. Изјавата на Заев следи по

Заев: Доколку е осомничена или обвинета, Ременски ќе биде отстранета од функциите во партијата

Заев: Доколку е осомничена или обвинета, Ременски ќе биде отстранета од функциите во партијата

Стоиме на своите ставови и ќе го отстраниме функционерот од сите обврски во партијата, рече премиерот Зоран Заев по информацијата дека новоосомничена во аферата „Рекет“ е потпретседалката на Собранието од редовите на СДСМ, Фросина Ременски. – Стоиме на зборот. Кога некое лице ќе биде осомничено или обвинето ние ги применуваме санкциите, односно ќе

Ременски не прима новинари во кабинетот – Заев најавува рекет – метла

Ременски не прима новинари во кабинетот – Заев најавува рекет – метла

Ременски не прима новинари во кабинетот – Заев најавува рекет – метла Потпретседателката на Собранието Фросина Ременски Ташевска беше во кабинетот, но не прифати средба со нас. Првин имаше состанок, а потоа од нејзината канецларија излегоа координаторот на пратеничката група на СДСМ Јован Митроски и пратеникот Диме Велковски. Не искоментираа ништо,

Заев: Ременски ќе биде времено отстранета од партијата ако е обвинета за „Рекет“

Заев: Ременски ќе биде времено отстранета од партијата ако е обвинета за „Рекет“

Фото: Маја Јаневска-Илиева Кога некое лице ќе биде осомничено или обвинeто во тој случај ја применуваме мерката на санкции која значи времено отстранување на тоа лице за да ја докаже својата невиност. Ова го изјави премиерот Зоран Заев, запрашан дали ќе го исполни ветеното за исклучување од партијата на кој било член за кој ќе се утврди одговорност

Ременски не прима новинари во кабинетот, а Заев најави санкции и партиско бркање

Ременски не прима новинари во кабинетот, а Заев најави санкции и партиско бркање

Потпретседателката на Собранието Фросина Ременски Ташевска била во кабинетот, но не прифатила средба со новинарите, пишува „ Телма“ . Таа првин имала состанок, а потоа од нејзината канецларија излегле координаторот на пратеничката група на СДСМ Јован Митроски и пратеникот Диме Велковски. Не сакале да коментираат ништо, а од кабинетот на Ременски известиле

Заев: Ако е обвинета или осомничена Ременски ќе биде времено отстранета од партијата

Заев: Ако е обвинета или осомничена Ременски ќе биде времено отстранета од партијата

Кога некое лице ќе биде осомничено, обвинито или слично тогаш ја применуваме мерката на санкции која значи времено отстранување на тоа лице за да ја докаже својата невиност, вратите се отворени секогаш за секого, рече денеска премиерот Зоран Заев, прашан дали ќе го исполни ветеното за исклучување од партијата на кој било член за кој ќе се утврди одговорност

Заев: Санкции за сите одговорни, без оглед на функцијата

Заев: Санкции за сите одговорни, без оглед на функцијата

Кога некое лице ќе биде осомничено, обвинито или слично тогаш ја применуваме мерката на санкции која значи времено отстранување на тоа лице за да ја докаже својата невиност, вратите се отворени  секогаш за секого, рече денеска премиерот Зоран Заев, прашан  дали ќе го исполни ветеното за исклучување од партијата на кој било член за кој ќе се утврди

Зоран Заев-Ќе бидат исклучени од партијата членовите кои се вклучени во  аферата „Рекет“

Зоран Заев-Ќе бидат исклучени од партијата членовите кои се вклучени во аферата „Рекет“

Премиерот Зоран Заев, во врска со најновите настани поврзани со аферата Рекет беше запрашан, дали ќе го исполни ветеното за исклучување од партијата на кој било член за кој ќе се утврди одговорност. Премиерот наведе „Кога некое лице ќе биде осомничено или обвинeто во тој случај ја применуваме мерката на санкции која значи времено отстранување на тоа

Обвинителството ја проширува истрагата за ,,Рекет“

Обвинителството ја проширува истрагата за ,,Рекет“

Јавно Обвинителство денеска објави соопштение во кое информира дека има сомнеж дека во случајот ,,Рекет“ во кој првообвинет е Бојан Јовановски, ја проширува истрагат уште за неколку лица. Меѓу нив има еден функционер кој помагал и влијаел при изнудата и перењето пари. Во соопштенито на ЈО се вели: ,,Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство

Заев најави санкции за Рекет, и тоа за сите одговорни, без оглед на функцијата

Заев најави санкции за Рекет, и тоа за сите одговорни, без оглед на функцијата

Кога некое лице ќе биде осомничено, обвинито или слично тогаш ја применуваме мерката на санкции која значи времено отстранување на тоа лице за да ја докаже својата невиност, вратите се отворени  секогаш за секого, рече денеска премиерот Зоран Заев, прашан  дали ќе го исполни ветеното за исклучување од партијата на кој било член за кој ќе се утврди

Заев: Ременски ќе биде отстранета од партијата

Заев: Ременски ќе биде отстранета од партијата

32 Споделувања Share Tweet Премиерот Зоран Заев на денешната прес-конференција во одговор на новинарско прашање истакна дека доколку потпретседателката на Собранието Фросина Ременски, која доаѓа од неговата партија, е осомничена или обвинета за случајот „Рекет“, таа ќе биде отстранета. ,, Секогаш стоиме на своите ставови и добивме известување од ОЈО

Обвинителството отвори случај за Меѓународниот сојуз на Боки 13

Обвинителството отвори случај за Меѓународниот сојуз на Боки 13

Основното јавно обвинителство денеска го отвори случајот за невладината на Боки, и бара притвор за едно од осомничените лица, додека за тројца бара мерки за претпазливост. Пред обвинителството е Михајло Видимлиски. Кои се информациите до сега и дали е можен притвор за некое од лицата? Во видеото погледнете го целиот извештај.

Обвинителство отвори случај за Mеѓународниот сојуз на Боки 13

Обвинителство отвори случај за Mеѓународниот сојуз на Боки 13

Државниот обвинител Љубомир Јовески откри дека обвинителството отвори нов случај поврзан со Меѓународниот сојуз на Боки 13. Осомничени се пет лица, а постапка се води и против едно правно лице. Според Јовески, се гонат за кривични дела перење пари, измама и помагање. Од обвинителството за гонење организиран криминал и корупција велат дека еден од