притисни ентер »

Кристопанс ќе дебитира против Магдебург на Кузмановски

Кристопанс ќе дебитира против Магдебург на Кузмановски

Летонецот Даинис Кристопанс кариерата ќе ја продолжи во Бундеслигата. Од пред неколку дена, десниот бек стана член на Фуксе Берлин, четвртопласираниот тим во германското првенство. За време на викендот 29-годишниот „џин“ ќе дебитира во новата екипа. Противник ќе биде Магдебург, клуб каде настапува македонскиот интернационалец Филип Кузмановски. Дербито

Магдебург и Кузмановски се враќаат со нова победа од Шпанија

Магдебург и Кузмановски се враќаат со нова победа од Шпанија

Ракометарите на Магдебург цврсто чекорат во групната фаза на ЕХФ Купот. По домашната победа против Горење Велење во првото коло, Кузмановски и друштвото победија и на тешкиот терен кај екипата на Адемар Леон. Магдебург добро го отвори натпреварот и по десетина минути имаа предност од 4 гола, 2:6. Но, во продолжението не само што ја загубија предноста,

Магдебург и Кузмановски со втора ЕХФ победа, падна и Адемар Леон

Магдебург и Кузмановски со втора ЕХФ победа, падна и Адемар Леон

Филип Кузмановски и Магдебург ја запишаа и втората победа во групната фаза од ЕХФ купот, на гости кај Адемар Леон, 27:31 (14:12). Двата тима го менуваа водството во првиот дел, за вториот комплетно да му припадне на Магдебург, кој сега стои на лидерската позиција во групата Ц. Во второто полувреме шанса доби и македонскиот репрезентативец, кој постигна

Магдебург и Кузмановски со втора ЕХФ победа, падна и Адемар Леон

Магдебург и Кузмановски со втора ЕХФ победа, падна и Адемар Леон

Филип Кузмановски и Магдебург ја запишаа и втората победа во групната фаза од ЕХФ купот, на гости кај Адемар Леон, 27:31 (14:12). Двата тима го менуваа водството во првиот дел, за вториот комплетно да му припадне на Магдебург, кој сега стои на лидерската позиција во групата Ц. Во второто полувреме шанса доби и македонскиот репрезентативец, кој постигна

Кузмановски и Магдебург со пресврт до втора победа во ЕХФ Купот

Кузмановски и Магдебург со пресврт до втора победа во ЕХФ Купот

Германскиот прволигаш Магдебург од кој дел е Филип Кузмановски ја прокнижи втората победа во групата Ц во ЕХФ Купот. Минатиот викенд бундеслигашот беше подобар од Горење Велење, додека пак вечерва како гостин славеше во Шпанија над Адемар Леон со 31-27. Првиот дел мина во знакот на домаќините (14-12), но во продолжението се сменија работите и Магдебург

Кузмановски и Магдебург со пресврт го совладаа Адемар Леон во ЕХФ-купот

Кузмановски и Магдебург со пресврт го совладаа Адемар Леон во ЕХФ-купот

Магдебург го запиша вториот триумф во ЕХФ-купот, откако денеска беше подобар од Адемар Леон со 31-27. Екипата на македонскиот ракометар Филип Кузмановски губеше по првите 30 минути со 12-14, но затоа зигра многу подобро во второто полувреме и успеа со пресврт да освои нови два бода. Магдебург е првопласиран во групата Ц со два бодови, додека Нант има

Кузмановски и Магдебург преку Адемар Леон до втора победа во ЕХФ Купот

Кузмановски и Магдебург преку Адемар Леон до втора победа во ЕХФ Купот

Ракометарите на Магдебург направија пресврт во вториот дел кај Адемар Леон (27-31) и прокнижија нови бодови во ЕХФ Купот. Шпанскиот претставник не издржа до крај и вторпат сезонава е поразен во групната фаза. Одличната ефикасност на бундеслигашот во вториот дел беше клучна за конечниот исход на средбата. Домаќинот ја имаше предноста на своја страна

Магдебург и Кузмановски со втора ЕХФ победа, падна и Адемар Леон

Магдебург и Кузмановски со втора ЕХФ победа, падна и Адемар Леон

Филип Кузмановски и Магдебург ја запишаа и втората победа во групната фаза од ЕХФ купот, на гости кај Адемар Леон, 27:31 (14:12). Двата тима го менуваа водството во првиот дел, за вториот комплетно да му припадне на Магдебург, кој сега стои на лидерската позиција во групата Ц. Во второто полувреме шанса доби и македонскиот репрезентативец, кој постигна