притисни ентер »

Французинките го освоија „Федерејшн Купот“

Французинките го освоија „Федерејшн Купот“

Тенисерките на Франција се победнички на годинашното издание на „Федерејшн купот“. Откако по дуелите во поединечна конкуренција резултатот бнеше израмнет 2:2, во решавачкиот пети меч, француската двојка Кристина Младеновиќ и Каролин Гарсија беа подобри од Австралијките, Ешли Барти и Саманта Штосур. Французинките го добија мечот кој траеше 1 час и 20

Трета титула за Франција во Фед купот

Трета титула за Франција во Фед купот

Женската тениска репрезентација на Франција, по трети пат во историјата е шампион во Федерејшн купот. Во клучната битка за трофејот, Французинките во мајсторката во двојки ја совладаа домашната Австралија. Клучната победа беше во игра на двојки, кога Каролин Гарсија и Кристина Младеновиќ ги совладаа Ешли Барти и Саманта Стосур со 6-4, 6-3. Французинките

Трета Фед куп титула за Франција

Трета Фед куп титула за Франција

Поведникот беше решен по мечот во двојки. Франција по трет пат е победник во Фед Купот откако во финалето беше поуспешна од Австралија. Прашањето околу шампионот беше решено по дуелот во дубл помеѓу Кристина Младеновиќ и Каролин Гарсија од едната и Ешли Барти и Саманта Стосур од другата страна. Француските тенисерки победија со 6:3,6:4 за еден час

Франција ја освои титулата во Фед купот

Франција ја освои титулата во Фед купот

Репрезентативките на Франција ја освоија титулата во Фед купот. Франција во финалето ја победи Австралија со 3:2. Решавачкиот поен Французинките го освоија во игра на двојки. Комбинацијата Гарсија/Младеновиќ за 77 минути ја победи австралиската двојка Барти/Стосур со 6/4, 6/3. Во последниот меч репрезентациите влегоа со резултат 2:2. Водство на Франција

Трета титула за Франција во Фед купот

Трета титула за Франција во Фед купот

Женската тениска репрезентација на Франција, по трети пат во историјата е шампион во Федерејшн купот. Во клучната битка за трофејот, Французинките во дубл мајсторка ја совладаа домашната Австралија. Клучната победа беше во игра на двојки, кога Каролин Гарсија и Кристина Младеновиќ ги совладаа Ешли Барти и Саманта Стосур со 6:4, 6:3. Французинките го

Трета титула за Франција во Фед купот

Трета титула за Франција во Фед купот

Женската тениска репрезентација на Франција, по трети пат во историјата е шампион во Федерејшн купот. Во клучната битка за трофејот, Французинките во дубл мајсторка ја совладаа домашната Австралија. Клучната победа беше во игра на двојки, кога Каролин Гарсија и Кристина Младеновиќ ги совладаа Ешли Барти и Саманта Стосур со 6:4, 6:3. Французинките го

Барти остана без трофеј, Франција е освојувач на Фед Купот

Барти остана без трофеј, Франција е освојувач на Фед Купот

Репрезентацијата на Франција го освои овогодишниот Фед Куп, откако прашањето на победникот во финалето беше решен по дуелот во двојки меѓу Кристина Младеновиќ и Каролин Гарсија против Ешли Барти и Саманта Штосур. Франција до оваа победа стигна во два сета (6-4, 6-3), во меч кој траеше еден час и 20 минути. Иако Младеновиќ и Гарсија лошо го отворија

Франција ја освои титулата во Фед купот

Франција ја освои титулата во Фед купот

Репрезентативките на Франција ја освоија титулата во Фед купот. Франција во финалето ја победи Австралија со 3:2. Решавачкиот поен Французинките го освоија во игра на двојки. Комбинацијата Гарсија/Младеновиќ за 77 минути ја победи австралиската двојка Барти/Стосур со 6/4, 6/3. Во последниот меч репрезентациите влегоа со резултат 2:2. Водство на Франција

ФЕД куп: Барти го израмни резултатот во дуелот со Франција

ФЕД куп: Барти го израмни резултатот во дуелот со Франција

По првите два меча во синг нерешен е резултатот во финалето на Фед купот помеѓу Австралија и Франција. Најдобрата тенисерка во светот Ешли Барти го израмни резултатот откако за само 56 минути ја декласираше Каролин Гарсија со 6/0, 6/0. „Веројатно ова беше најдобриот меч што сум го одиграла во кариерата. Не можев да посакам посовршен меч“, рекла Барти

Барти не и дозволи ниту гејм на Гарсија и го израмни резултатот во финалето од ФЕД купот

Барти не и дозволи ниту гејм на Гарсија и го израмни резултатот во финалето од ФЕД купот

Најдобрата тенисерка на светот, Ешли Барти уште една ја потврди својата одлична форма, откако во финалето од Федерејнш Купот ја совлада французинката Каролин Гарсија со 6-0 и 6-0. Со оваа победа Австралија го израмни резултатот во победи на 1-1, по  победата на Кристина Младеновиќ над Томијановиќ со 6-1, 6-1. Женската ФЕД Куп репрезентација на Франција

Нерешено по првиот ден во Фед купот

Нерешено по првиот ден во Фед купот

По првите два меча во синг нерешен е резултатот во финалето на Фед купот помеѓу Австралија и Франција. Најдобрата тенисерка во светот Ешли Барти го израмни резултатот откако за само 56 минути ја декласираше Каролин Гарсија со 6/0, 6/0. „Веројатно ова беше најдобриот меч што сум го одиграла во кариераа. Не можев да посакам посовршен меч“, рекла Барти

Нерешено по првиот ден во Фед купот

Нерешено по првиот ден во Фед купот

По првите два меча во синг нерешен е резултатот во финалето на Фед купот помеѓу Австралија и Франција. Најдобрата тенисерка во светот Ешли Барти го израмни резултатот откако за само 56 минути ја декласираше Каролин Гарсија со 6/0, 6/0. „Веројатно ова беше најдобриот меч што сум го одиграла во кариераа. Не можев да посакам посовршен меч“, рекла Барти

Неверојатната Барти победи со 6-0, 6-0 и израмни во финалето на Фед Купот

Неверојатната Барти победи со 6-0, 6-0 и израмни во финалето на Фед Купот

Ешли Барти, најдобрата тенисерка на светот во овој момент, уште еднаш ја покажа својата моќ и за само 55 минути донесе значајна победа за својата селекција, Австралија, во финалето на Федeрејешн Купот. Во првиот ден од борбата за титулата во ова натпреварување, најпрво Франција преку победата на Кристина Младеновиќ над Томијановиќ со 6-1, 6-1 стигна